Бюджет – 2017: фактор Приватбанку

0 коментувати
Ті самі 116 млрд гривень, на які будуть видані держоблігації для Приватбанку, ніколи не потраплять в систему

У 2017 році в України буде непоганий бюджет. Є безліч неефективних моментів, але без великих дірок. Якщо б в ньому не було мінімальної зарплати на рівні 3200 гривень і держоблігацій для Приватбанку, я б з упевненістю сказав, що він кращий торішнього.

Націоналізація Приватбанку обійдеться нам значним збільшенням державного боргу, який потрібно обслуговувати, незважаючи на те, що він замикається всередині системи. Облігації, що випускаються для Приватбанку, додадуть до українського боргу приблизно 4,5% ВВП, але в економіці ці гроші, найімовірніше, так і не з'являться, заляжуть десь на рахунках Приватбанку. Тобто, нас чекає емісія грошей, якими, найімовірніше, ніхто так і не скористається. Чому? Бо націоналізацію провели досить швидко. Населення, сподіваюся, через кілька тижнів заспокоїться. Радикального відтоку депозитів не буде. А ті самі 116 млрд гривень, на які будуть видані облігації, ніколи не потраплять у систему, будуть лежати в Приватбанку просто як гарантія того, що ви можете забрати свій депозит.

Повертаючись до бюджету, зазначу, що показники доходів, закладені на наступний рік – 721,4 мільярда гривень – виглядають досить реалістично – навіть незважаючи на різке підвищення мінімальної зарплати. Я не підтримую ідеї підняття мінімалки до 3200 гривень, але, судячи з того, як її «закрутили» в бюджет, це не дуже вплине на ситуацію. Підвищення мінімалки коштуватиме бюджету приблизно 15 мільярдів гривень. Це лише близько 1-1,5% консолідованого бюджету. Втім, є й кричущі випадки. Наприклад, бюджетні підприємства тепер не знають, як вибудувати систему стимулів, щоб не вийшло урівнялівки.

Можливо, успішна націоналізація Приватбанку стане приводом для передачі наступного траншу МВФ

Єдине завдання на наступний рік – працювати з ефективними програмами. Радує, що триває тенденція до децентралізації: на додачу до переданих на місця грошей передається й значна частина повноважень. Країна рухається в бік створення опорних шкіл, зміни системи фінансування системи охорони здоров'я і т. д.

Чи варто очікувати, що прийняття бюджету розморозить кредитування МВФ? З одного боку, бюджет навряд чи є умовою для передачі наступного траншу. Особливо враховуючи той факт, що він був прийнятий не в тому вигляді, на який розраховував Фонд – в якомусь з прес-релізів вони чітко вказали, що мінімальна зарплата повинна рости пропорційно продуктивності. Іншими словами, подвоєння мінімалки вони явно не очікували. З іншого боку, можливо, були якісь домовленості щодо Приватбанку, і успішна його націоналізація стане приводом для передачі наступного траншу.

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.