Енергетичний ринок змінюється. Що має робити Україна

0 коментувати

Найбільш потужні нафтогазові компанії визнають, що енергетичний зсув різко змінює усю галузь. Геополітичні та кліматичні ризики вимагають від компаній та урядів нових енергетичних рішень

Зміни клімату, технологій та бізнес-моделей – це чинники, які протягом кількох останніх років спричинили хвилю трансформації енергетичних ринків по всьому світу. Європа відповіла змінами в державному регулюванні енергетичної галузі. Компанії, у свою чергу, почали змінювати свої бізнес-стратегії та операційні моделі.

Горючі корисні копалини – вугілля, нафта та газ – найпоширеніше джерело енергії, що сьогодні задовольняють понад 80% світових потреб в енергії. Це факт. Та водночас слід констатувати, що у 2017 році інвестиції у відновлювані джерела енергії збільшилися приблизно вдвічі ($241,6 млрд, не включаючи велику гідроенергетику) в порівнянні з інвестиціями у виробництво видобувного палива. Роль природного газу, зокрема для електроенергетики, залишається великою. Протягом останніх чотирьох років у Європі попит на газ зростає.

Паризька угода, прийнята у 2015 році в ході Рамкової конвенції ООН про зміну клімату, привертає увагу глобальної спільноти до важливості регулювання заходів зі скорочення шкідливих викидів в атмосферу. Ця кліматична угода є зверненням не лише до усіх держав світу, а й до енергетичного бізнесу: використання таких викопних видів палива, як вугілля, нафта та газ суттєво впливає на динаміку викидів діоксиду вуглецю.

Ці глобальні тенденції формують і будуть продовжувати формувати енергетичну галузь протягом найближчих 10 років. Такі нафтогазові гіганти, як Equinor, E.ON та Shell готуються до нової реальності.

Цифровий вік вимагає впровадження радикальних змін в організаційній культурі

Протягом 8 років ціна акцій найбільшої німецької енергокомпанії E.ON впала більше, ніж 75%. Підприємство, що постачає електрику, газ і воду понад 20 мільйонам споживачів, відреагувало наступним чином: там збільшили інвестиції у відновлювальну енергетику, а також відшліфовували свої конкурентоздатні технічні компетенції.

Нещодавно у газеті Financial Times опублікували статтю про те, як інвестори здійснюють тиск на компанію Shell, змушуючи ту запровадити більш жорсткі умови для посилення скорочення викидів вуглецю. І це при тому, що в рамках довгострокової стратегії зменшення залежності від горючих корисних копалин, компанія Shell вже анонсувала свої екологічно орієнтовані наміри вкладати від 1 до 2 млрд доларів на рік у більш чисті джерела енергії. Приміром, вітрову та сонячну, а також у зарядки для електричних транспортних засобів.

Минулого місяця відбулася зміна назви норвезької компанії Statoil, головним акціонером якої є уряд. Тепер вона називається Equinor. Голова правління компанії Джон Ерік Райнгардсен пояснив: «У такий спосіб компанія підтримала мету розширення свого енергетичного бізнесу. Триває найбільший перехідний період, який коли-небудь спостерігали наші сучасні енергетичні системи. Ми прагнемо бути на передовій цього розвитку. Назва "Equinor" відображає постійні зміни та підтримує затверджену у минулому році стратегію, яка завжди була безпечною, високо поцінованою та низько вуглецевою». Як бачимо, норвезька компанія намагається випереджати зміни, готуючись до нових викликів. З метою формування довіри до компанії як на національному, так і на міжнародному рівні тепер вже Equinor намагається бути максимально відкритою та прозорою.

Найбільш потужні нафтогазові компанії визнають, що енергетичний зсув різко змінює усю галузь. Геополітичні та кліматичні ризики вимагають як від компаній, так і від урядів нових енергетичних рішень. Цифровий вік, у який ми увійшли, вимагає впровадження радикальних змін в організаційній культурі. Технології не можуть не впливати на цифрову трансформацію бізнесу. Нагальною необхідністю стає перетворення всередині, що би покращило операційну діяльність. Така трансформація дуже часто супроводжується зміною основних бізнес-моделей. Задля посилення своєї конкурентоспроможності кожна з енергетичних компаній, що звикла до успішності, також визначається зі своєю новою особливістю.

Що може дозволити нашим українським енергетичним підприємствам іти в ногу з тими компаніями, які успішно адаптуються до нових реалій? З боку держави необхідно створити комфортні умови для розвитку енергетичного бізнесу. Збільшення прибутковості українських компаній матиме позитивний вплив на наповнення державного бюджету, збільшення ВВП, зростання економіки. Ефективне державне регулювання енергетичної галузі може позитивно вплинути на те, як підприємства ведуть бізнес та, зокрема, на практики корпоративного урядування. Бізнес-структури компаній повинні мати можливість адаптуватися до змінного глобального середовища. Компанії повинні мати можливість використовувати цифрові інновації. Оскільки відновлювані джерела енергії отримують все більшу частку ринку, нафтогазові компанії мають розширювати свої бізнес-портфоліо – якщо вони, звісно, хочуть у найближчому майбутньому залишатися на передовій.

Енергетичний світ стоїть перед новими викликами. Очевидно, що ті компанії, які дадуть їм відповідь, визначать майбутнє енергетичної галузі. Примітно, що у такий перехідний період рівняння еволюції припиняють свою дію. Якщо Україна стоятиме осторонь, то не просто втратить шанс потрапити на передову розвитку, а й ризикує залишитися на маргінесі.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал Новое Время №38

Тема номера – Спецназ Кремля. Російське ГРУ перетворилося в монстра з багатомільярдним бюджетом, який смішить світ безглуздою поведінкою своїх «шпигунів».

Читати журнал онлайн
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.