Як завоювати Захід

4 коментувати
Україні час написати свою велику історію, яка зможе заново відкрити країну для Європи і США. І ніхто не зробить цього краще, ніж ветерани, які повернулися з АТО

Київ продовжує програвати війну з Москвою за громадську думку Заходу. Багато американців, наприклад, досі слабо собі уявляють, що Україна в принципі є державою. Становище далеко не найкраще, оскільки радянська, а тепер і російська пропаганда вкрай ефективна — як у Європі, так і в США. Створюються міфи навіть про базові історичні факти. Але є надія, що ситуація зміниться. І ось чому.

На даний момент у країні чимало ветеранів, які закінчили службу і вийшли з АТО, але готові й надалі допомагати Україні. Вони мріють зробити свою державу успішною і вільною, щоб зрештою пережити і перемогти Росію. У процесі будівництва сильної країни важливі довіра та щедрість. Звичні солдатам на війні. Один з останніх прикладів корисного товариства, про яке я кажу,— відкриття в Києві кафе Veterano Pizza. Бійці Леонід Остальцев і Рафаїл Агаєв зробили свій заклад особливим. Тут можна "підвісити" піцу: замовити, оплатити і залишити для учасників АТО.

Ветеранів, які повертаються зі сходу, необхідно направити на корисні завдання і дати їм нову мету. Звісно, завдання непросте. І Америці це добре відомо. У США живуть близько 21,6 млн ветеранів. Забезпеченням їхнього благополуччя займається цілий бюрократичний апарат — департамент у справах ветеранів (ДВ). Щоправда, незважаючи на потужну структуру, ДВ майже не здатний надати ветеранам можливість самим допомагати країні і знову інтегруватися в суспільство. Щоб надолужити цю прогалину, за останні 10 років у США створені спеціальні організації, керовані самими ветеранами,— IAVA, Got Your Six та Team Rubicon. Це літературні спільноти, націлені на підтримку колишніх військових та їхніх сімей, які проводять різні семінари, тренінги, а також збирають кошти для публікації їхніх книг і матеріалів.

Так, у питанні пропаганди в Росії є перевага, але Україна може перемогти її справжньою літературою

Як і в Україні, найпотужнішою силою, яка штовхає суспільство до змін, є ті, хто готовий допомагати іншим. Мало хто здатний допомагати своїй країні так, як ті, хто ризикували життям і билися за її існування. Але тут дуже важливо гарантувати їм можливість використовувати енергію та ентузіазм для корисної роботи. Україні ж як ніколи потрібна допомога з медіа та спілкуванням.

Тому пропоную незвичайний формат груп ветеранів: письменницькі семінари, покликані навчити їх розповідати історії — від статей та оповідань до романів і мемуарів. Ці семінари стануть секретним підрозділом з формування державного наративу.

Історично такі тренінги використовувалися для того, щоб готувати хороших авторів, які можуть бути голосом суспільства. Всі великі західні шедеври про Другу світову вийшли з‑під пера ветеранів: Нормана Майлера, Джерома Селінджера, Джозефа Хеллера, Курта Воннегута. У США подібні проекти існують досі. Я, наприклад, працюю з одним із них — Words After War (Слова після війни). Ветерани і цивільні зацікавлені в обговоренні та вираженні свого досвіду в якій‑небудь формі: художній або документальній.

Якби десь Україні і знадобилося більше ветеранів, так це в написанні таких історій та їх публікації. Щоб змусити світ зрозуміти, що відбувається на сході країни, більше того — те, що відбувалося в Україні останні 100 років; потрібна велика література, яка вразить уяву Заходу, викличе емоції і співчуття. І ніхто не напише такі історії краще, ніж ветеран, котрий відчув і жах окопів, і захват від перемоги.

Так, у питанні пропаганди в Росії є перевага, але Україна може перемогти її справжньою літературою. РФ буде нічого протиставити: кращий мистецький твір, що з'явився в країні за останні три роки — фільм Левіафан, який нещадно критикує путінський режим і Російську православну церкву.

Незважаючи на всі проблеми Києва з корупцією та неефективним керуванням, Євромайдан створив більш відкрите суспільство, в якому автори можуть творити і критикувати, не боячись переслідувань. Повинна бути написана велика історія, яка надихне Захід на нове знайомство з Україною. І мотивувати українських ветеранів від армії і Національної гвардії до добровольчих батальйонів — фантастична можливість втілити цю мету в життя.

Колонку опубліковано в журналі Новое Время за 25 грудня 2015 року. Републікування повної версії тексту заборонене.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.