Як Україні використовувати найгірший кошмар Москви

24 коментувати
Чим довше триває конфлікт, тим більше змінюється ставлення до України на захоплених сепаратистами територіях 

Україна застрягла. На сході триває збройний конфлікт із сепаратистами і Росією — запекла боротьба за перевагу на місцях. В окопах за межами Маріуполя, на позиціях біля Опитного, Мар'їнки та Авдіївки, невеликі групи стріляють один одного і ведуть обстріл, намагаючись послабити волю супротивника до боротьби і сподіваючись, що політичні події змусять іншу сторону зробити помилку. Далі на захід, у Костянтинівці, Краматорську та Харкові, йде антитерористична операція. До того часу, як ви добираєтеся до Києва, війна перетворюється в трагічні історії внутрішніх переселенців з окупованих сепаратистами регіонів або ветеранів конфлікту.

Україна застрягла з низки причин. Їй потрібно захистити громадян від конфлікту, а тому вона не може принести в Київ те, що відбувається на передовій — війну. Якби вона оголосила війну Росії, то потрапила би в пастку, аналогічну тій, у яку в 2008 попала Грузія. І хоча є ймовірність, що з позицій оборони Україна перемогла б у війні за виживання проти Росії, бої велися б на щільно населених територіях, а кількість жертв могла би дуже швидко перевищити все бачене в Європі після 1945 року. Ескалація з української сторони в ситуації, що склалася, неприпустима.

Україна не може домовитися про мир, оскільки єдині прийнятні умови — це повернення анексованого Росією Криму і захоплених сепаратистами і РФ територій на сході країни. І ні сепаратисти, ні росіяни, які їм платять, не зацікавлені в тому, щоб Україна отримала назад Крим або так звані ДНР і ЛНР. А всі напівзаходи — наприклад, визнати Крим російським в обмін на те, що Росія відмовиться від сепаратистських республік і дозволить Україні повернути свої території без подальших перешкод — будуть політичною катастрофою, а також поставлять під удар принципи гуманізму, на яких побудована Європа і весь західний світ.

Ціле покоління вчать сприймати Україну як ворога

Більше того, чим довше триває конфлікт, тим більше змінюється ставлення до України на захоплених сепаратистами територіях. Ціле покоління вчать сприймати Україну як ворога. Це не погані люди, багато з них застрягли на сході через бідність, здоров'я або сімейні зобов'язання. Вони – нормальні українці, але отримують інформацію тільки з російського телебачення або від артобстрілів з обох сторін. У таких обставинах важко продовжувати любити Україну.

Україна не зможе спростити проблеми на сході країни, не зробивши злочинів, які делегітимізують її право на управління.

Але це не означає, що в України не залишилося варіантів. Оскільки спрощення неприйнятно, замість цього Україні потрібно, навпаки, ускладнити конфлікт, додавши до нього змінні, які допоможуть її спробам об'єднати народ. Україні навіть не потрібно витрачати гроші на мозкові штурми з приводу ускладнення конфлікту, адже в неї є куди більш доступне джерело корисних ідей: російська пропаганда.

Пропаганда — дзеркало головних страхів країни щодо себе та сусідів. У Росії пропаганда стверджує, що США і НАТО прагнуть просунутися на схід, щоб розчавити російську культуру та історію своїми добре начищеними шкіряними черевиками. Пропаганда стверджує, що Україна — фашистська держава, якою управляє і яку фінансує підступне ЦРУ. Вона каже, що Україна — не справжня країна з вигаданою мовою, і що насправді українці — росіяни. Вона говорить, що росіяни повинні боротися із Заходом, і боротися з Україною, і що вбивати українців — все одно що вбивати американців або європейців.

Насправді ж Росія боїться європейської культури та американського бізнесу. І цей страх — не придумана Путіним пропаганда. Він виражає щось, що закладене глибоко в серця росіян — побоювання, що вони не зовсім відповідають європейським стандартам. Що європейські цінності — це хитрість, у результаті якої росіяни в кінці кінців стануть слабкими і жебраками.

Як знає кожен, у кого є брати чи сестри, найкращий спосіб довести когось і примусити діяти нерозумно — це знайти щось, чого вони бояться, і використовувати проти них. У такому випадку підшкірний невроз Росії щодо європейської історії й американського багатства потрібно використовувати повною мірою. І ось як це зробити.

Потрібно легально дозволити американцям селитися на сході України, не змушуючи їх відмовлятися від громадянства США. Потрібно максимально спростити для американців цей процес і мотивувати їх пропозицією безподаткового режиму. Це потрібно зробити в зоні АТО і для всіх американців, незалежно від раси, релігії та походження. Ось обґрунтування:

1. Це зробить безглуздими спроби Росії підпорядкувати схід України. Російська пропаганда вже і так стверджує, що американці керують Україною і селяться на сході країни. Якщо американці дійсно почнуть там селитися, що росіянам залишиться робити — повторювати те саме, тільки голосніше?

2. Це завадить РФ здійснювати прямі дії проти територій на сході, де американці володіють українською землею, тому що Росія боїться Америки. Найгірший кошмар Росії — ситуація, у якій її дії завдають прямої шкоди громадянам США і приведуть до наслідків, організованим їй Америкою. Прямо зараз загроза Росії в Америці є повністю абстрактною. Якщо ж американці будуть безпосередньо залучені в справи України і зацікавлені в підтримці українського суверенітету, російська пропаганда стане безсилою. Більше того, це також продемонструє слабкість Росії, оскільки коли всі, хто звик слухати російську пропаганду, побачать, що Кремль не хоче вчиняти дії, які можуть призвести до серйозних наслідків, і що загрози й обіцянки РФ такі ж мілкі, як Азовське море.

3. Це збільшить ступінь обізнаності про західні (європейські) механізми управління, громадського обов'язку і колективізму, який, схоже, був видавлений зі сходу України поколіннями неграмотного управління і радянських репресій. Хочете, щоб у вас було населення, яке поважає верховенство права і заздалегідь запрограмоване на те, щоб насторожено чи вороже ставитися до російської пропаганди? Вам потрібні американці!

4. Це приверне вкрай необхідний американський капітал у місцеву економіку. І хоча це не принесе Україні великих податкових надходжень, це також не буде коштувати їй ні копійки. Ці переваги побачать проросійські сепаратисти, які мешкають на контрольованих Україною територіях у зоні АТО — фермер, який раптово зможе продавати свій товар, власник магазину, чий бізнес тепер буде працювати і після 16:00, учитель, у якого з'являться учні.

5. На відміну від потенційних європейських поселенців, "американці" — не етнос. Це спосіб сприйняття відносин між індивідуумом і державою. Україні вже доводилося переживати етнічні чистки з боку радянської влади, поляків у часи імперії і нацистів, але конкуренції з боку американців їй боятися не треба. Немає жодних генетичних, лінгвістичних чи расових особливостей "американськості", тож американські поселенці не представлятимуть ніякої загрози для своїх українських сусідів.

Хоча дехто може сказати, що США виступлять проти того, щоб їхнім громадянам дозволили володіти нерухомістю за кордоном, для цього заперечення немає ні юридичних, ні філософських підстав. І на зміну закону, щоб обмежити для американських громадян право переселятися за кордон, треба було б стільки енергії, що в короткостроковому періоді політикам просто не буде сенсу цим займатися. У довгостроковій перспективі, якщо досвід буде успішним, потрібно змінити законодавство, але успішний досвід у цьому випадку означає, що в зоні АТО оселиться достатня кількість американців, які зберегли громадянство, — аж до десятків тисяч. А десятки тисяч американців, досить забезпечених і хоробрих, щоб оселитися в зоні АТО, будуть означати, що стратегії Росії щодо впливу на схід України завдано удару, від якого їй уже не оговтатися.

Чи принесе мотивування американців оселитися в зоні АТО очікуваний ефект — або взагалі який-небудь ефект — поки питання гіпотетичне. Але це якраз той вид ідей протидії, які Україна повинна шукати, щоб дестабілізувати конфлікт із РФ на свою користь. Стрілянина не принесе миру на схід, так само як і мирного врегулювання, можливо, допоможе що-небудь інше.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.