Україна чекає на своїх аргонавтів

2 коментувати
Складні часи вимагають видатних людей, які досягають результату на межі можливого. Особистостей, здатних на жертву і подвиг заради створення загального блага

За що я дійсно вдячний нинішній кризі, так це за велику кількість героїв, які проявили себе у всіх сферах – від музикантів і підприємців до соціальних активістів і державних реформаторів. Скажемо відверто, кожен має хоча б кілька таких у своєму близькому колі.

Коли вони почали змінювати країну, їм вдалося багато чого, але не все. І не тому, що виклик настільки складний, що ледь не надірвав громадянське суспільство, яке дорослішає. І не тільки тому, що опір системи сильний, як ніколи, а інерція старого мислення і консерватизм зводять до нуля будь-які витрачені зусилля. Ні, справа в іншому: просто цю вагу ніяк не підняти самотужки. Яким би талановитим, везучим і енергійним ти не був. А це означає, що при підготовці до наступного ривка особисті амбіції мають бути помірними, роздуті его – приспущені, втома – замінена бадьорістю, критичність – оптимізмом, а індивідуальні виступи – злагодженою командною роботою.

Саме тут починаються проблеми. З об'єднанням героїв завжди було непросто, а зі створенням геройських команд – і поготів. Навіть зараз, у часи розвитку соціальних технологій, зіркова команда виглядає як рідкісний феномен і щось слабо досяжне. Тому цілком справедливе прикладне питання: як із вольових, яскравих, самодостатніх, харизматичних і активних особистостей виростити не просто довгоживучу групу, а згуртований моноліт, здатний протистояти будь-якому шторму і зрушити гори?

Ми часто заспокоюємо себе тим, що для створення команди з екстраординарних людей досить ідеї

Адже був прецедент, коли відчайдушні сміливці зібралися в сумнівну подорож без очікування можливої нагороди і досягли неможливого. Ясон і аргонавти. 50 героїв, цвіт грецької цивілізації, серед яких 3/4 – обрані, сини богів із срібною кров'ю в жилах. Чи варта була пошарпана бараняча шкура пройдених ними пригод? Варта. Як мінімум тому, що натовп зіркових одинаків став командою. Командою, народженою в дорозі. Дорозі до мети. Саме цьому вчить нас міф.

Однак саме тут і криється каверза. Ми часто заспокоюємо себе тим, що для створення команди з екстраординарних людей досить ідеї і загального «гайда!». Наша омана зрозуміла. Про це нам говорить накопичений досвід соціальної взаємодії і групових досягнень: від перших спільно зроблених у пісочниці замків і набігів на сусідній сад за яблуками до походів на шашлики з друзями і шкільних театральних постановок. Але у разі складних завдань реальність шмагає по обличчю віником і вимагає більш уважного, обережного і відповідального підходу до вирощування геройських команд.

Професор організаційної психології з Гарвардського університету Річард Хакман у своїй книзі Leading Teams: Setting the Stage for Great Performances робить зауваження: мета і драйв це обов'язкові, але не достатні умови. Для того щоб група уникла смерті на ранній фазі, потрібно забезпечити поєднання п'яти елементів:

Ідентифікація. Команда героїв повинна точно знати, на яких засадах вона сформована, які цінності лежать в основі, хто в неї входить і чому саме ці люди, а не будь-хто інший.

Бачення. Команда незвичайних людей повинна повністю поділяти мету і підтримувати не тільки напрямок руху, але і способи досягнення, не відчуваючи сумнівів і палаючи пристрастю.

Правила гри. Команда з видатних персонажів повинна мати структуру, яка її посилює: узгоджену ієрархію і розподілені ролі, протокол комунікацій і механізм прийняття рішень, правила поведінки і чіткі межі дозволених/заборонених дій.

Інфраструктура. Команді нестандартних особистостей необхідні елементи підтримки: механізм зворотного зв'язку і погоджені форми визнання/осуду; правила включення до складу і виключення з нього; IT-інфраструктура та інструменти обміну/зберігання інформації.

Коучинг. Команда героїв вимагає наставництва та підтримки з боку "зберігача" або керівного ядра, щоб подолати періоди енергетичного виснаження і спаду динаміки; пройти через емоційні бурі, викликані конфліктами і глухі кути від помилкових гіпотез і помилкових рішень.

Порушення цих умов, згідно з Хакманом, і є причиною високої групової смертності. Без ідентифікатора належності прибиваються сторонні, чужі, деструктори і "паршиві вівці", які розривають групу на частини. Без чіткого напрямку створюється різноспрямований рух, з'являються приховані порядки денні і бурління, яке відволікає внаслідок марнославних думок і бажання домінувати. Без підсилювальної структури настає зростання дезорганізації і хаосу, аж до розпаду. Без елементів підтримки відбувається втрата групової динаміки стабільності розвитку, виснаження сил, які склеюють. Без наставництва трапляється розгул нарцисизму, емоційні конфлікти, сварки, падіння взаємної довіри і пригнічена здатність до співпраці.

Так, достовірність міфу про аргонавтів під питанням. Але цікаво інше: в цій небезпечній пригоді видатні люди сформували згуртовану команду і досягли неможливої мети. Корисний навик у наш час. У кожного з нас, в тих організаціях, де ми працюємо — від стартапів і соціальних ініціатив до корпорацій і політичних партій — знайдеться своя золота бараняча шкура, символ процвітання і благополуччя. Це значить, що час збирати схожих на себе і вирушати за недосяжним і захопливим Золотим руном — надметою, яка змінює реальність заради загального блага.

Адже Україна чекає на своїх аргонавтів.

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.