Зупиніть Землю, я зійду

13 коментувати
Життя може виникнути, як мінімум, ще в двох місцях в Сонячній системі. А може бути, вже виникла.

Життя може виникнути, як мінімум, ще в двох місцях в Сонячній системі. А може бути, вже виникла.

На цьому тижні NASA розповіло про можливість зародження життя як мінімум у двох місцях Сонячної системи, крім Землі. Це - справжня бомба, яка чомусь не розірвалася
Чи то світ занадто наляканий майбутньою Третьою світовою.

Чи то людям просто наплювати на все, що не біля порога.

А може, нам, журналістам, просто не вдалося донести до читачів, чому, власне, це відкриття NASA таке важливе.

Спробую ще раз дуже коротко викласти одну дуже просту, але вбивчо важливу думку про цю подію.

У четвер на прес-конференції у Вашингтоні виступили вчені з NASA.Вони заявили після отримання вагомих доказів того, що в підлідних океанах Енцелада (супутник Сатурна) і Європи (супутник Юпітера) існують умови, вельми схожі з тими, які існували на Землі в момент зародження життя. Зокрема, є паралелі з тими умовами, в яких на дні земних океанів розвиваються певні мікроорганізми.

Природно, знайшлися скептики, яким здалося, що наявності молекул водню в океані Енцелада, а також метану і термічної активності на його дні явно недостатньо для того, щоб говорити про зародження життя.

Мовляв, ми — людство — вже проводили експерименти із зародження життя в лабораторних умовах. І нічого у нас не вийшло.

Ми ще багато чого не розуміємо в тому, як влаштована природа навколо нас. І наскільки вона може бути винахідлива

Насправді, слабенький аргумент. Ніякі експерименти, протягом нехай декількох років, не дозволяють відтворити природні умови і процеси протягом сотень мільйонів років.

Крім того, нещодавно приміром було доведено, що життя при певних умовах може виникнути навіть у звичайній глині.

Це лише приклад. Ми ще багато чого не розуміємо в тому, як влаштована природа навколо нас. І наскільки вона може бути винахідлива.

Отже, особисто я приймаю з високою ймовірністю гіпотезу про те, що в NASA не помиляються — виникнення життя на Енцеладі та Європі можливе.

Це не означає, що життя там вже є, тим більш розумне. Або хоча б потенційно розумне. Чорт, я теж зачитувався Артуром Кларком і мені б хотілося, щоб так було. Але у нас немає таких даних.

Але важливість відкриття це не применшує. З однієї простої причини — тепер можна абсолютно інакше поглянути на філософську проблему — чи ми одні у Всесвіті.

Відкриття, що стосуються умов в океанах Енцелада і Європи, завдають серйозного удару по тих, хто вважає, що Земля унікальна, тому ми можемо бути єдиними живими істотами у Всесвіті.Вдумайтеся, умови для виникнення життя зустрілися нам вже тричі (включаючи саму Землю) тільки в межах Сонячної системи!

Але ж наша система — піщинка в масштабах нашої галактики, не кажучи вже про Всесвіт.

Неважливо, чи зародилося життя на Енцеладі та Європі. І якщо так, то неважливо, чи йде мова про примітивні метанові бактерії, які ніколи не побачать сонячного світла, чи про більш складні організми, які коли-небудь породять своїх Моцарта і Байрона.

У будь-якому випадку, якщо такі умови склалися, як мінімум, тричі тільки в Сонячній системі, то скільки ж разів вони можуть з'явитися в решті Всесвіту?

Я не математик. Але це той випадок, коли цілком доречний вислів «до хріна й більше», вибачте мою французьку.

Ось чому те, що прозвучало на прес-конференції NASA у четвер, дуже й дуже важливо. Тому, що це — емпіричний доказ того, що ми не одні у Всесвіті.

Десь є інші. І якщо ми не рознесемо нашу цивілізацію до біса через власний ідіотизм, то у нас є шанси коли-небудь їх знайти.

 
 

 


Відкриття
 з Олексієм Бондарєвим – щонеділі

Читайте тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – щопонеділка

Особисті фінанси з Іваном Компаном – щовівторка

Кінопошук з Фоззі – щочетверга

Діловий тиждень з Сергієм Фурсою – щоп’ятниці

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.