Наші діти нас проклянуть

11 коментувати
Сьогодні від інфекцій, стійких до антибіотиків, у світі щороку помирає 700 тис. осіб

Сьогодні від інфекцій, стійких до антибіотиків, у світі щороку помирає 700 тис. осіб

Цього тижня в центрі уваги у світі науки опинилась медицина. Вчені здобули одну тріумфальну перемогу і зазнали однієї нищівної поразки

1

Для початку коротко про перемогу. Коротко, тому що радіти ще рано. Незважаючи на те, що медикам з Темпльського університету у Філадельфії вдалося вперше видалити ділянку ДНК, заражену вірусом ВІЛ-1, у живої істоти (в разі - у щура), до ефективного лікування ВІЛ-інфікованих людей ще далеко.

За допомогою методики генного редагування вчені видалили вірус з імунних клітин. Аналізи, проведені два тижні потому, показали відсутність ВІЛ у тканинах серця, нирок, легень, печінки, мозку.

Автори дослідження сподіваються, що клінічні випробування революційної методики почнуться вже найближчими роками. Скільки знадобиться часу, перш ніж видалення ВІЛ у людей стане доступною медичною процедурою, поки не зрозуміло. Аж надто складна ця методика, і поки не відомо, якими можуть бути побічні ефекти.

І все ж це прямий шлях до перемоги над ВІЛ - причини смерті приблизно 1 млн осіб у світі щорічно.

2

А тепер про поразку.

Схоже, сучасна медицина програє війну з бактеріями, головною зброєю якої завжди були антибіотики.

Представники Міністерства охорони здоров'я США цього тижня оприлюднили випадок 49-річної пацієнтки зі штату Пенсільванія. Вона звернулася до медиків з приводу запалення, проти якого виявився безсилим антибіотик "останнього резерву" - колістин.


За последние два десятилетия ученые открыли лишь один новый вид антибиотиков, и он до сих пор не прошел клинических испытаний

За останні два десятиліття вчені відкрили лише один новий вид антибіотиків, і він досі не пройшов клінічних випробувань


Цей надзвичайно потужний препарат застосовують тільки тоді, коли решта ліків не дають результату. Справа в тому, що колістин токсичний і вражає нирки.

Однак у разі з пацієнткою з Пенсільванії колістин не спрацював. Отже, вона стала жертвою так званої супербактерії. Так медики називають стійкі до антибіотиків мікроорганізми.

Їхня поява була передбачена ще багато років тому, коли медики вперше зіткнулися з тим, що бактерії мутують і пристосовуються до антибіотиків.Повсюдне поширення антибіотиків і їх масове застосування не могло не призвести до того, що поступово їхня дія ставала все менш ефективною. Бактерії пристосовувалися.

Лікарі звикли виписувати антибіотики навсебіч, адже це найпростіший і найефективніший спосіб лікування.

А більшість людей звикли пити їх після кожного чиха замість того, щоб підвищувати свій імунітет і вести здоровий спосіб життя. Звикли розцінювати антибіотики не як останній захід, а як ліки від застуди.

Сьогодні від інфекцій, стійких до антибіотиків, у світі щороку помирає 700 тис. осіб

Це ж надзвичайно просто. Випити чарівну таблетку, а потім, позбувшись кашлю та нежитю, знову насолоджуватися життям, не згадуючи про вітаміни і здорове харчування.

Якби антибіотики застосовувалися тільки тоді, коли лікування без них неможливе, попит на них впав би в десятки разів.

Але самі антибіотики були б досі ефективними.

Далекоглядні вчені попереджали про небезпеку, але, як це часто буває, їхні голоси потонули в загальному хорі райдужних настроїв, які панували і панують в індустрії здоров'я.

З моменту поширення пеніциліну в 1930-х було віднайдено не так вже й багато видів антибіотиків. І практично щоразу після появи нового виду за якийсь час з'являвся новий вид бактерій, що до нього стійкий.За останні два десятиліття вчені відкрили лише один новий вид антибіотиків, і він досі не пройшов клінічних випробувань. Низка препаратів, подібно до колістину, залишалися ефективними, але з побічними наслідками.

Як результат, сьогодні від інфекцій, стійких до антибіотиків, у світі щороку помирає 700 тис. осіб.

За оцінками експертів, уже через два десятиріччя ця цифра може зрости до декількох мільйонів, а до середини століття - до 10 млн осіб.

ВІЛ ми до того часу точно переможемо. Але мільйони людей будуть помирати, просто не вимивши руки перед їдою.

Тому що ми з вами були безтурботними. Та тому, що сила силенна сучасних лікарів - нездари і ледарі.

Наші діти нас проклянуть.

За те, що ми бездарно витратили таку потужну зброю, як антибіотики.

Проклянуть так само, як за вирубані ліси, забруднені океани.

Скажете, що я - песиміст?

Можливо.

Злякавшись перспективи залишитися без зброї в боротьбі з бактеріями, гіганти фармацевтичної індустрії підписали декларацію, що закликає уряди розвинених країн інвестувати в розробку нових ліків для боротьби з "супербактеріями".

Деякі медики говорять про перспективні розробки, які дозволять створити альтернативу антибіотикам у боротьбі з бактеріями.

Але коли все це стане реальністю, не відомо.

А поки вживайте вітаміни, їжте здорову їжу, мийте руки перед їдою і... не пийте антибіотиків без крайньої потреби.


Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі

Читайте тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – щопонеділка

Особисті фінанси з Іваном Компаном – щовівторка

Кінопошук з Фоззі – щочетверга

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.