Коли Бог помиляється

13 коментувати
Більшість спадкових захворювань можна перемогти за допомогою генної терапії

Більшість спадкових захворювань можна перемогти за допомогою генної терапії

Цього тижня з'явилися двi важливі новини з галузі генетики. Любителям футурології, здається, настав час відкорковувати шампанське. А прихильникам традиціоналізму і ревно віруючим саме час вжахнутися

Людям властиво звинувачувати Бога у своїх проблемах. Іноді це просто вияв слабкості й небажання визнавати свої помилки.

Але часом звинувачувати більше нікого.

Наприклад, якщо у вас народжується дитина з важким спадковим захворюванням, то логічно назвати її хворобу помилкою Бога.

І далеко не завжди така помилка має бути вироком дитині.


В Европе одобрен к использованию первый коммерческий препарат, применяющий генную терапию

У Європі схвалено до використання перший комерційний препарат, який застосовує генну терапію


Та про все по черзі.

Отже, синтетичний геном людини.

Для пересічного обивателя це словосполучення нічого не означає. Але для того, хто захоплений футурологією, ці три слова означають справжню революцію.

Цього тижня їх промовив Джордж Черч, професор Гарвардського університету, відомий генетик і молекулярний біолог. Він опублікував у журналі Science статтю, в якій сформулював ідею свого нового проекту зі створення штучного людського геному.

На сьогодні існує лише два повністю синтетичні працездатні геноми. Це геноми мікоплазми, створені в американському інституті Крейга Вентера, їхня довжина складає 531 тис і 1 млн пар основ.
Це максимум, на який здатна на цей момент генетика. Але цього вкрай мало. Адже, наприклад, геном елементарної кишкової палички має понад 5 млн пар. Геном людини - понад 3 млрд пар.

Черч і його колеги обережно стверджують, що метою проекту є зниження вартості створення великих геномів у клітинних лініях.

Але в той же час, у статті детально описують необхідність розшифровки ролі некодуючої ДНК (це одна з загадок сучасної генетики), синтез окремих хромосом для моделювання людських захворювань і вирощування органів для трансплантації.


Генетик Джордж Черч с коллегами намерены создать синтетический геном человека / Harvard University

Генетик Джордж Черч з колегами мають намір створити синтетичний геном людини / Harvard University


Також у статті висловлюється думка про створення "ультранадійних" клітинних ліній, тобто фактично про стійкість до вірусів за рахунок зміни генетичного коду.

Простіше кажучи, створення синтетичного генома людини призведе до низки суттєвих проривів у медицині.

Навіщо тяжко винаходити ліки від складних хвороб, якщо можна усунути власне хвороби?
Європейські законодавці цього тижня вже зробили колосальний крок в еру «генетично модифікованої» медицини. Європейська комісія схвалила застосування першого комерційного медичного препарату для генної терапії.

Препарат називається Strimvelis. Він застосовується для лікування ADA-SCID - важкої форми імунодефіциту у новонароджених. Це страшне захворювання робить малюка беззахисним перед найпримітивнішими вірусами.

Дотепер його лікування було болісним, дорогим і малоефективним. Букви ADA-SCID фактично означали вирок дитині.

Початок покладено. Далі — більше.

Можливості генетики безмежні.

Ось уже ціле десятиліття медики обговорюють технологію штучного запліднення, при якій створюються кілька ембріонів, кожен з яких буде підданий генетичному скринінгу, що дасть можливість вибрати і використовувати найздоровіший з них.

Ви зможете точно переконатися, що ваша майбутня дитина не успадкує схильність до раку грудей від вашої матері, або до хвороби нирок від вашого дідуся.

Ніхто не повинен вмирати через помилки Бога

Навіть популярний жарт про те, що цей метод дозволить вибирати колір очей дитини, не позбавлений підстави.

Церква, як завжди, проти таких експериментів, а гуманісти протестують проти фактичного вбивства ембріонів, які будуть відсіяні в процесі селекції.

Але чи багатьох майбутніх батьків зупинять такі міркування, якщо на іншій шальці терезів буде залізобетонний факт — ваша дитина виросте здоровою?

Безумовно, минуть роки і навіть десятиліття, перш ніж ця технологія стане масовою. Зокрема, для її вдосконалення бракує багатьох ключових елементів, дослідженням яких збираються займатися Черч і його колеги.

Але поступ прогресу вже не зупинити.

Ніхто не повинен вмирати через помилки Бога. Вони можуть і мають бути виправлені.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.