Полювання на iнопланетян

1 коментувати
Можливо, виявити сферу Дайсона біля далекої зірки допоможуть гроші, зібрані на Kickstarter

Можливо, виявити сферу Дайсона біля далекої зірки допоможуть гроші, зібрані на Kickstarter

Хочете парадокс? Нестачу фінансування відчуває не тільки українська наука. Одне з найбільших відкриттів в історії людства можливо буде здійснено на гроші, зібрані американськими астрономами на Kickstarter

Я сам особисто неодноразово писав про те, як сильно українські вчені відчувають нестачу фінансування. Як доктори наук взимку самі колють дрова, щоб опалювати лабораторії. Як молоді вчені ночами підробляють ІТ-шниками, бо на зарплату наукового фахівця можна хіба що декілька разів сходити в Ашан та (якщо пощастить!) купити проїздний на метро.

Ну і так далі.

Сотні і тисячі українських молодих вчених за першої ж можливості їдуть закордон, де розумова праця гідно оплачується і є всі умови для наукових досліджень.

Але ось, виявляється, не все так добре в Датському королівстві.

Для того, щоб вести наукові вишукування в області, яка може перевернути наші уявлення про світ, групі американських вчених довелося в буквальному сенсі піти з простягнутою рукою. На краудфандингову біржу Kickstarter.


Свечение звезды с некоторой периодичностью по необъяснимой причине затухает

Світіння зірки з деякою періодичністю через незрозумілу причину згасає


Причому, це вчені з вiдомими iменами. Зокрема, астроном з Єльського університету Табета Бояджіан, яка в жовтні 2015 року опублікувала дані про аномалію в області зірки KIC 8462852.

Бояджіан працювала з групою добровольців Planet Hunters, які вивчають знімки, зроблені орбітальним телескопом Kepler. На серії знімків навколо зірки, розташованої на відстані 1480 світлових років від Землі, спостерігачі виявили аномальні перепади яскравості.

Немов щось час від часу перекриває світло зірки, роблячи її більш тьмяною.

Це "щось" має бути воістину гігантських розмірів. Першим припущенням став рой комет. Однак незабаром астрономи відмовилися від цієї ідеї, оскільки такі скупчення утворюються поруч з молодими зірками, а KIC 8462852 - старе світило.Тоді вперше пролунала гіпотеза про те, що навколо KIC 8462852 вибудувана сфера Дайсона - гігантська рукотворна споруда для збору енергії безпосередньо від зірки.

По суті, в жовтні 2015 року в ході дискусії про аномалію, знайдену Бояджіан, науковий світ вперше з певною часткою серйозності заговорив про інопланетян.

Не про "зелених чоловічків", "літаючі тарілки" і викрадення бомжів та алкоголіків, яким і чистий лікарняний коридор може здатися неземним баченням.

А про справжніх інопланетян. Про якусь расу, яка випереджає нас у розвитку на тисячі, можливо, десятки тисяч років.

Для того, щоб підтвердити або спростувати гіпотезу про сферу Дайсона близько KIC 8462852 (зірку, до речі, тепер неофіційно називають Таббі в честь Табети Бояджіан) необхідно пильно вивчити аномалію її світіння.

І тоді Табета Бояджіан вирішила зробити хід конем

Оскільки телескоп Kepler, який зробив перші знімки зірки, вийшов з ладу, астрономам необхідні інші інструменти. Причому, часу катастрофічно мало. Загасання відбуваються з певною періодичністю, наступного варто чекати в травні 2017 року.

Але спостерігати за таємничою зіркою вченим хотілося б не тільки цього періоду, а постійно.

Потужних телескопів на Землі поки що небагато. По суті, земна астрономія все ще перебуває в дитинстві.

І операційний час цих телескопів коштує досить дорого. Дослідники роками стоять у черзі за право попрацювати з ними хоча б на пару годин/днів/тижнів.

Наскільки б важливою не здавалася теорія про сферу Дайсона поблизу зірки Таббі, тим не менше ніхто не збирається згортати сотні інших досліджень заради роботи групи Бояджіан.

І тоді Табета Бояджіан вирішила зробити хід конем. Вона організувала кампанію по збору коштів на Kickstarter.

Слоган кампанії свідчить - "Допоможіть астрономам зібрати дані, які необхідні для того, щоб вирішити одну з найбільших загадок всіх часів".

Кампанія розрахована на ентузіастів науки. Потішно, що "бекери" (ті, хто підтримають кампанію) отримають в обмін на свої гроші лише "плюшки" - своє ім'я в переліку підтримали проект у довідці до наукової публікації, роздруківку 3d-принту таємничої зірки з автографами вчених і т. д. Ті, хто дав найбільше грошей, мають шанс зустрітися з командою вчених.

І, незважаючи на це, проект підтримали в цілому 1700 осіб, які зібрали для Табети Бояджіан $107 тис.

Цього вистачить на один рік досліджень, розповідає Бояджіан, включаючи дві години спостережень за зіркою кожну добу.

За словами дослідниці, на гроші "бекерів" буде куплено робочий час мережі телескопів Las Cumbres Observatory.

Полювання на інопланетян почалося.


.

.

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – по неділях

Читайте тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – по понеділках

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Кінопошук з Фоззі – по четвергах

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – по п'ятницях

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.