До біса нафту

7 коментувати
Незважаючи на масовий скептицизм, сонячна енергетика впевнено розвивається, поступово відсуваючи викопні джерела енергії в історію

Незважаючи на масовий скептицизм, сонячна енергетика впевнено розвивається, поступово відсуваючи викопні джерела енергії в історію

Цього тижня науковий світ обговорював прогноз британського професора про те, що людство здатне відмовитися від нафти за 10 років. І дуже вчасно прийшла новина про те, що Індія вже дійшла до точки, коли сонячна енергія стала більш вигідною, ніж спалювання вугілля

Невідомо, коли людство відправиться на Марс, і яку саме роль відіграє в цьому Ілон Маск. Але американський винахідник та бізнесмен точно увійде в історію світової енергетики, як апологет сонячної енергії, яка поховала індустрію викопного палива.

Довгі десятиліття світ мляво розгойдувався,злегка стимульований катастрофами на атомних електростанціях. І лише в кінці XX століття передові країни потроху довели частку альтернативних джерел в своїй енергетиці до 15-20%.

Це вважалося досягненням.

Небувале зростання цін на нафту в 2000-х стимулювало альтернативну енергетику. Мрійник Ілон Маск став Месією нового світу, нав'язуючи в голови обивателів стару істину про те, що якби людство утилізувало хоча б 1% сонячної енергії, цього вистачило б на всі його потреби.

Апостолами Маска стали його винаходи - спочатку електромобілі Tesla, потім мережа безкоштовних зарядних станцій для них. Ці станції живляться виключно сонячною енергією


$35 за баррель против недавних $110, казалось бы, должны были бы поставить крест на электрокарах, но этого не случилось

$35 за барель проти нещодавніх $110, здавалося б, повинні були б поставити хрест на електрокарах, але цього не сталося


Колись над Маском сміялися. Сьогодні виробництвом електрокарів зайнялися практично всі виробники автомобільного ринку. А системи, що живлять від сонячної енергії зарядні станції, розумні будинки і все, що завгодно, перестали бути дивиною.

Світ стрімко переступив через перехідний період між прихильністю до старих енергетичних ідеалів і романтичною захопленістю новою ідеєю про екологічно чисту електрику.Так, ККД сонячних панелей все ще залишає бажати кращого. І тим не менш, приклад зарядних станцій Tesla показує, що ідея працює.

Більше того, цього тижня міністр енергетики Індії зробив сенсаційну заяву про те, що виробництво сонячної енергії в країні стало більш економічно вигіднішим, ніж використання вугілля.

Він навів цифри - $0,06 за кіловат-годину від сонячних електростанцій і $0,05-0,08 - від вугільної.

В майбутньому розрив цін може стати ще більше на користь сонячної енергії, переконаний міністр енергетики країни, яку навіть найлютіші фанати Боллівуду навряд чи назвуть в числі найбільш розвинених у світі.

В Індії четверь населення досі не має доступу до електрики. Тут же - 13 з 20 найбільш забруднених міст світу. І все-таки саме тут, в країні, яка наче застрягла між XIX і XX століттям - на очах відбувається справжня революція зразка XXI століття.

Британський професор Бенджамін Совакул вважає, що світ може повністю відмовитися від викопного палива за 10 років. Згідно з його аналізом, нова енергетична революція може відбутися значно швидше, ніж це бувало в минулому.


Индия - это не только нищета, грязные города и Болливуд. Это еще и одна из первых стран мира, где могут отказаться от угля в пользу солнечной энергетики

Індія - це не тільки злидні, брудні міста та Боллівуд. Це ще й одна з перших країн світу, де можуть відмовитися від вугілля на користь сонячної енергетики


Результати його дослідження опубліковано в авторитетному журналі Energy Research & Social Science. На думку вченого, брак ресурсів, загроза кліматичних змін і високорозвинені технології можуть суттєво прискорити перехід до більш чистої енергії в майбутньому

Однак це потребує злагоджених зусиль від представників різних галузей та споживачів. І процес не буде легким. Потрібно здійснити безліч законодавчих змін, щоб повсюдно поширити передові технології, прищепити споживачам нові звички.

Але така швидка революція все ж можлива, переконаний Совакул. Колись Європі знадобилося 100 років, щоб перейти від дерева до вугілля. Однак, частка атомної енергії у виробництві електрики у Франції зросла з "нуля" до 40% всього за одне десятиліття в XX столітті, констатує дослідник.

Багато хто посміхнувся, прочитавши новину про роботу Совакула.

Згадали Чорнобиль і Фукусіму - плями ганьби на світлому лику "екологічної" атомної енергетики. Згадали все той же горезвісний низький ККД сонячних панелей.

Згадали, що потрібно ще подолати опір нафтового лобі. Згадали, що ціни на нафту послужливо звалилися останнім часом до нечуваних мінімумів.

Та й ОПЕК нещодавно запустив у ЗМІ свій прогноз про те, що в 2040 році понад 90% світового транспорту все ще буде їздити на бензині.Але я чомусь впевнений, що епоха викопного палива позаду. Може бути, нам знадобиться більше, ніж 10 років. Але скоро ми будемо жити в новому світі. В якому жителі індійської глибинки вперше побачать світло електричної лампочки. І живити її буде струм, вироблений сонячними батареями, а не настільки інтенсивними вугільними котлами.

Показово, що Маск отримав більше 300 тис замовлень на Tesla Model 3, більш дешевий і доступний електромобіль, тільки за один тиждень після анонсу.

Головний зсув повинен статися не в графіках цін на нафту або вугілля. Найголовніший зсув повинен статися в головах споживачів.

І, здається, він вже почався.

.

.

.

Тематичні колонки на НВ:

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – по п'ятницях

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною - щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – по понеділках

Кинопоиск з Фоззі – по четвергах

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – по п'ятницях

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.