Бомби і твіти. Як вирішує проблеми "новий" Трамп

24 травня 2017, 23:59
2055
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Так, у конфліктах інколи потрібна сила, але не можна забувати про дипломатію. Зокрема, президенту США

Після серії несподіваних поворотів зовнішньої політики США, пішли розмови про «нового» Дональда Трампа, схильного використовувати військову міць набагато більше, ніж Трамп часів президентської кампанії 2016 року. Той більш ранній Трамп, мабуть, вважав будь-яке використання американської військової сили в Сирії безглуздим і небезпечним та закликав Сполучені Штати ховатися за новими стінами.

Тепер же адміністрація Трампа несподівано завдає ракетного удару по одній з авіабаз президента Сирії Башара Асада, натякає на військові дії проти Північної Кореї і скидає «мати всіх бомб» на редути ІД у Східному Афганістані. Все це супроводжується твітами президента, який заявляє, що Сполучені Штати будуть шукати власні рішення ключових питань, якщо інші країни не пропонують допомогу.

Міжнародне співтовариство, у тому числі Китай, схоже, розуміє, чому США завдали удару по сирійській авіабазі, з якої почалася жахлива атака хімічною зброєю. Тим не менш, адміністрація Трампа все ще притримується гасла «Америка перш за все». Опинившись перед обличчям глобальних реалій, нова адміністрація змушена коригувати свою політику, іноді настільки раптово, що впору вже побоюватися, як би дипломатія не поступилася місцем в першому ряду бомбам і твітам.

Крім Північної Кореї є ще конфлікт в Ємені, який рідко потрапляє на перші шпальти газет

Ці побоювання підкріплюються запропонованими Трампом різкими скороченнями бюджету держдепартаменту США та фінансування Організації Об'єднаних Націй. У той же час багато ключових позицій в дипломатичному апараті США залишаються незаповненими. Навіть друзі Америки визнають, що це досить небезпечна траєкторія. Бомби можуть тільки знищувати. Стабільний і тривалий мир вимагає компромісів та коаліції – одним словом, дипломатії.

У світі існує безліч конфліктів, починаючи з тієї ж Сирії, які буде неймовірно складно вирішити без дипломатичної участі США. Підтримувані ООН переговори про припинення громадянської війни не дали результатів частково тому, що ніхто не знає позицію США під керівництвом Трампа. Зіткнувшись з цим вакуумом лідерства, інші країни не поспішають грати по-крупному і дбають лише про свої вузькі інтереси.

Ще одне питання, яке вимагає дипломатичного рішення – Північна Корея, що розробляє ядерну зброю та міжконтинентальні балістичні ракети, необхідні для її доставки. Досі Трамп намагався чинити тиск на Китай, щоб знайти рішення, погрожуючи зробити вражаючі односторонні дії, якщо китайці не зуміють приборкати свого постійного покупця. Правда поки так і не ясно, чи є у адміністрації Трампа якась конкретна стратегія щодо Північної Кореї і способи її реалізації.

Крім Північної Кореї є ще конфлікт в Ємені, який рідко потрапляє на перші шпальти газет, але за словами експертів ООН «конфлікт швидко підштовхує країну до соціального, економічного та інституційного краху». Гуманітарна ситуація жахлива для 60 відсотків 30-ти мільйонного населення Ємену: приблизно сім мільйонів осіб можуть бути близькими до голоду; майже 500 000 дітей піддаються ризику серйозного недоїдання.

Війна між підтримуваним Саудівською Аравією урядом президента Ємену Абд-Раббо Мансуром Хаді і повсталою коаліцією хуситів колишнього президента Ємену Алі Абдалли Салеха триває вже багато років і не збирається закінчуватися в осяжному майбутньому. Колишня адміністрація президента США Барака Обами неодноразово прикладала безплідні зусилля щодо укладення угоди про припинення вогню; але вона ж, хай і неохоче, підтримувала повітряну кампанію Саудівської Аравії, поставляючи їм бомби. Трамп судячи з усього готовий надавати таку підтримку набагато охочіше.

Дуже спрощеним поясненням конфлікту в Ємені є активна участь Ірану. Відповідно до цієї точки зору, втручання США і Саудівської Аравії служить стримуючим фактором для геополітичних амбіцій Ісламської Держави. І тепер, коли Трамп мовчазно прийняв ядерну угоду з Іраном, деякі його радники вважають, що необхідно чинити тиск на Іран з інших країн. В результаті, за останні місяці помітно почастішали рейди американських літаків в Ємені.

Але, насправді, іранська підтримка хуситів часто перебільшується. І Іран, зі свого боку, ймовірно, вітає сценарій, в якому США і Саудівська Аравія грузнуть в болоті Ємену.

Іншим можливим виправданням для участі США в єменському конфлікті є те, що тут сконцентровані сили «Аль-Каїди на Аравійському півострові». Але AQAP завжди процвітає в умовах руйнування і відчаю, тому мало що можна зробити з цією організацією, поки Ємен розривається на частини війною.

Навіть незважаючи на рішучі попередження ООН про насування катастрофи в Ємені, коаліція під керівництвом Саудівської Аравії готує наступ для захоплення берегової лінії навколо порту Ходейда – крок, який на думку Міжнародної кризової групи лише посилить гуманітарну кризу в Ємені.

Замість більш активних воєнних дій, США повинні зробити акцент на дипломатії та зусилля з надання гуманітарної допомоги. Хоча друге тісно пов'язане з першим. І, врешті-решт, саме хусити і саудити відкинули останню спробу ООН ввести режим припинення вогню.

Щоб врегулювати конфлікт, повстанцям і уряду потрібно негайно відновити співпрацю зі Спеціальним послом ООН в Ємені, який представив дорожню карту для переговорів. Крім того, Рада Безпеки ООН має внести свій вклад у підтримку політичного рішення, прийнявши давно назрілу резолюцію, яка вимагає, щоб обидві сторони погодилися на негайне припинення вогню, надали доступ до гуманітарної допомоги і повернулися за стіл переговорів.

Дипломатія потребує компромісу від усіх сторін. Нікому, крім, мабуть, Ірану, немає сенсу домагатися подальшої ескалації. Якщо гуманітарна катастрофа в Ємені обернеться повним крахом, мільйони зневірених людей можуть покинути країну, що дозволить AQAP та іншим екстремістським організаціям отримати вигоду з заворушень і загального відчаю.

Можна лише привітати відновлення взаємин Америки з рештою світу, але не в тому випадку, якщо адміністрація Трампа продовжить розглядати конфлікти виключно через військовий об'єктив. Так, іноді потрібна сила; але не можна забувати про дипломатію. Ніде це так не очевидно, як в Ємені і подібних місцях. Повний крах ще однієї країни – це останнє, що потрібно нашому світу, в тому числі і Трампу.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на публікацію колонок Project Syndicate. Републікування повної версії тексту заборонене

Більше поглядів тут

Copyright: Project Syndicate, 2017.
www.project-syndicate.org

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Сьогодні, 11:22

thumb img
Повернення Криму після виборів, і Ляшко, який увірвався на засідання Кабміну. Топ-5 цитат тижня
Політика

Сьогодні, 08:24

thumb img
Що вони собі думають. Найбільш рейтингові кандидати в президенти відповіли на запитання НВ
Культура

Сьогодні, 13:41

thumb img
Помста їй личить. Рецензія на кримінальну драму з Ніколь Кідман Час відплати