Слово про захисників України

6 коментувати
14 жовтня - день народження нації справедливих героїв, яка зможе змінити Україну на краще

14 жовтня. Свято Покрови Пресвятої Богородиці. Цей день здавна вважається днем українського війська. Саме запорізькі козаки вважали Богородицю своєю заступницею. Саме на Покрову у запорожців було прийнято обирати отаманів. Саме на Покрову, у 1942 році була створена Українська повстанська армія (УПА). А в 2014 році президентським указом 14 жовтня був оголошений державним святом - Днем захисника України.

Небесна сотня

Минув рік з того дня, як ми здобули це свято. Але ми так і не отримали повного розуміння того, яким він повинен бути, як до нього готуватися і як його святкувати по-справжньому. Через рік продовжує підступати до горла клубок і мучити совість тягарем незакінчених справ. Ми відзначаємо День захисника України, не покаравши і навіть не назвавши тих, хто розстріляв Небесну сотню на Майдані. Саме вони, ті загиблі герої, повинні бути навічно внесені в книгу пам'яті України як головні захисники країни в ХХІ столітті. Як гідні продовжувачі справи боротьби за свободу і незалежність України. Їхні імена повинні бути увічнені в підручниках, у назвах вулиць і міст. А їхні вбивці повинні бути названі і покарані, і теж увічнені як ті, хто хотів розстріляти майбутнє нашої країни. І вбивав би далі, якби не був зупинений героями. Не збережемо пам'ять, не розслідуємо розстріли – приречемо себе і країну на нові втрати і чергову диктатуру. Безкарність завжди породжує чергові витки зла.

Іловайський котел

У страшні дні Іловайського котла мій телефон нагадував розпечену сковорідку. Прохання, благання, крики про допомогу. Дзвонять тобі. Ти дзвониш далі. І розумієш, що зробити нічого не можеш. Від тебе нічого не залежить. Ти не можеш зібрати загін бійців і прийти на допомогу хлопцям, яких узято в кільце. Ти не можеш зупинити солдатів Путіна, що стріляють по наших і добивають тяжкопоранених «братів» без сумнівів і жалю. Ти не можеш допомогти матерям, які прийшли з протестами під Генштаб. Не можеш. І розумієш, що найболісніше – це чекати і молитися. Але ще болісніше сьогодні розуміти те, що винуватці Іловайського котла не названі. Вони розчинилися в часі. Так само, як вбивці майданівців. Дізнаємося ми колись їхні імена? Постануть вони перед трибуналом - ті, з чиєї вини гинули захисники України? Гинули перші, найвідданіші, найщиріші добровольці, для яких Україна була святою Батьківщиною незалежно від національності, мови, віросповідання та місця проживання. І залишилася Батьківщиною до останнього подиху.

Ми так і не знайшли повного розуміння того, яким має бути це свято

Донецький аеропорт

Це місце ще увійде в історію як символ самовідданості, мужності та героїзму такого масштабу, від якого буде захоплювати дух у всього людства. «Кіборги» ДАПу навіки вписали своє ім'я в один історичний ряд з героями Крут та іншими видатними захисниками України. Вписали кров'ю. І це не перебільшення - для їхнього подвигу ще не придумані слова в жодній мові світу. Вони стояли стільки часу і тримали донецьку землю так міцно, як не зміг би тримати її жоден олігарх, будь вони тричі донецьким і чотириразово мільярдером. Для того, щоб так стояти на своїй землі, треба любити її, любити матір, любити своє минуле і знати своє майбутнє. Було їм страшно вмирати? Було. Але від своєї мрії, від своєї правди, своєї України захисники Донецького аеропорту не відступили ні на крок. Цей клаптик випаленої території став для них у той момент всією Україною, усіма сім'ями, які потрібно врятувати. І вони врятували Україну. Але ті, хто зрадив їх, хто не віддав наказ відвести солдатів-героїв зі зруйнованого будинку, хто не забезпечив надійне прикриття і бездарно погубив героїв, повинні були понести покарання. Повинні.

Дебальцевський котел

І тоді, коли здавалося, що Україна не пробачить вже нових втрат, нових смертей, настало Дебальцеве. Плановий і організований відхід солдатів обернувся трагедією національного масштабу. Скільки там полягло убитими і пораненими, точно не знає ніхто. Багато років пройде, поки будуть оприлюднені всі секретні документи і виявлені всі невідомі поховання. У супротивника – трактори та залізобетонні доти, у наших – лопати для риття окопів і дерев'яні укриття. Бійці деякий час навіть не знали, що вони знаходяться в оточенні. Як було здано головний шлях на Дебальцеве і провалено задекларований відступ «без втрат»? Достовірно сказати може лише той, на чиїй совісті й бездарності (або зраді) лежить здача найважливішого напряму і, головне, смерті захисників України.

Пам'ять і боротьба

У державне свято прийнято писати про радісне і хороше. Про живих. Про майбутнє. Про те, що вже деякий час зберігається перемир'я, і це дає нам надію і віру, що війна закінчиться. Але чомусь пам'ять змушує писати про інше. Про те, що не всі тіла бійців вивезені з Донецького аеропорту і не всі його захисники нагороджені. Що сім'ї загиблих бійців не забезпечені державою так, щоб не чекати допомоги від благодійників – і грошима, і одягом, і лікуванням. Все менше людей відвідують поранених захисників у госпіталях, а волонтери не знають, де взяти грошей, щоб купити солдатам зимовий одяг та ліки від застуди. Досі немає в Україні повних списків загиблих і зниклих безвісти в цій страшній війні і невідомо, коли вони з'являться.

Йдуть обшуки і арешти у добровольців і патріотів, але жодна справа не доведена до кінця, щоб зрозуміти, наскільки справедливі пред'явлені звинувачення. І як учорашні герої могли за рік перетворитися на злочинців? У той же час, вдається уникнути суду і в'язниці тим, хто не хоче, щоб Україна була незалежною і вільною, і вони як таргани лізуть з усіх щілин у владу, маючи намір взяти реванш. Але нам потрібно зберігати спокій і робити свою роботу. Нам потрібно пам'ятати, що все було не даремно, що нова політична еліта України народжується на наших очах. Це вони, захисники України, пройшли Іловайськ, ДАП, Дебальцеве. Це вони, стоять на смерть там, куди боялася ступити нога чиновника. Вони повертаються. І справедливість для них – найвища правда і найвища міра. І вона буде відновлена.

14 жовтня – їхнє свято. День захисника України – день народження нації справедливих героїв, яка зможе змінити Україну на краще. Зі святом вас, захисники! Нехай все у вас вийде так, як ви задумали!

Вічна пам'ять загиблим.

Замість післямови

Подала депутатський запит до відповідальних органів з приводу затягування розслідування розстрілу Небесної сотні. Перерахувала по пунктамх конкретні питання. Це мій подарунок до Дня захисника України – слово замість автомата. Сподіваюся, що свято захисника України пройде мирно.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.