Росія готує вторгнення в Україну?

10 коментувати
Нещодавні дії Москви припускають початок нового етапу російської загрози для України, а також потенційно для Кавказу, Білорусі і навіть країн Балтії

Це може стати провісником нової великомасштабної військової операції.

По-перше, торік Росія створила двадцять п'ять дивізій і п'ятнадцять бригад, збільшивши чисельність особового складу на 10 000 чоловік. Це може вказувати на підготовку РФ до тривалої широкомасштабної війни з використанням радянської армійської моделі «примарних підрозділів», які існували лише на папері, поки їх не активізували в рамках процесу масової мобілізації. Те, що така мобілізація потенційно розглядається, говорить проведення «Кавказу-2016» та інших військових навчань у 2016 році. Коли Москва мобілізувала склад МВС, банки виплачували зарплату солдатів у місцях проведення навчань, лікарні забезпечували роботу польових шпиталів, так само, як і місцеві районні адміністрації. Ймовірно, Росія замислюється про затяжні непередбачувані обставини, повертаючись до військово-мобілізаційних дій радянського типу.

По-друге, в рамках військового процесу 2016-2017, Москва створила 1-шу гвардійську танкову армію, 40-ву армію і 8-му армію, розгорнувши їх вздовж усього кордону України. Штаб 8-ої армії розміщується в Ростові-на-Дону, звідки за необхідності може завдати удару по Кавказу або бути перекинутим на Близький Схід повітрям або морем. Ба більше, кожна з цих армій може швидко передислокуватися в бік Білорусі, щоб придушити там заворушення, якщо місцева влада не зможе або не захоче цього робити.

Крім того, в РФ створено чотири нові дивізії: 150-та мотострілецька в Ростовській області, 10-та бронетанкова і 3-тя механізована у Воронезькій області, а також 144-та мотострілецька дивізія під Смоленськом. Їх штаби будуть розташовані відповідно на 50, 45 і 255 кілометрах від українського кордону. Крім того, штаб російської 20-ї армії був перекинутий ближче до України, у Воронезьку область. І три мотострілкові бригади, раніше розташовані в глибині російської території, недалеко від Казахстану і Волзького басейну, також переміщуються на захід. Вони будуть базуватися в Білгородській, Брянській і Воронезькій областях, менш ніж за 50 км від українського кордону.

Путін відчуває себе вимушеним рано чи пізно завдати удару

Останні розгортання виглядають ще зловісніше. 8 березня Москва оголосила, що ВМФ Росії приділить пріоритетну увагу суднам, здатним перевозити війська, які можуть виконувати амфібійні операції. Їх можуть легко використовувати проти України, Балкан, Кавказу або на Близькому Сході. У минулі вихідні (25-26 березня) спостерігачі зафіксували десятки танків, дислокованих у Покровському, на півдні Ростовської області поруч з Україною. У той же час Росія перекинула повітряно-десантні війська (ПДВ) до Білорусі, що блокує для України можливість перенаправити сили з півночі на південний кордон біля Маріуполя, що перебуває під загрозою. І ці сили ПДВ також можуть загрожувати вторгненням у Білорусь.

Крім того, тривають кібератаки. За оцінками українського уряду, в листопаді і грудні 2016 року Росія здійснила 6500 кібератак проти різних українських установ, у тому числі проти міністерств оборони і фінансів, а також казначейства. Хакери також робили низку атак на систему енергопостачання Києва, що призвело до відключення електроенергії у деяких частинах столиці. Насправді, перше масштабне відключення електроенергії, викликане кібератакою, відбулося ще рік тому, коли в грудні 2015 року російські хакери відключили систему енергопостачання на заході України.

З початку 2017 року також спостерігалася постійна ескалація числа і масштабів порушень режиму припинення вогню російськими військами. Тільки за 12-20 березня було скоєно 336 нападів, в результаті яких загинули дев'ять українських військовослужбовців і поранені тридцять п'ять. А 23 березня, посеред білого дня в Києві був убитий колишній член російської Держдуми Денис Вороненков. У той же день вибухнули склади з боєприпасами під Харковом, що дає привід говорити про повернення до тактики терористичних атак на території України.

Всі ці дії, вжиті напередодні військових навчань «Захід-2017», які пройдуть в серпні-вересні у Білорусі, викликають побоювання щодо нової інтервенції в Україну, Білорусь або навіть на Кавказ, заснованої на недавніх російських розгортаннях і діях.

Крім того, можливості для внутрішніх маневрів у Путіна значно звузилися, реформи та зростання економіки малоймовірні. Та й російська армія почала відчувати нестачу кадрів, а оборонний бюджет Росії, мабуть, досяг межі нинішніх можливостей країни. Можливо, Путін почуває себе вимушеним рано чи пізно завдати удару, особливо якщо він захоче виправдати суспільну мобілізацію напередодні виборів 2018 року, у рамках яких вочевидь планує підкреслювати статус наддержави Росії. Зараз для України, Білорусі або Кавказу, ймовірно, настає період максимальної небезпеки.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на публікацію матеріалів Atlantic Council. Републікування повної версії тексту заборонене

Більше поглядів тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.