Як зупинити бунт популістів

7 коментувати
Розрив на референдумі щодо Brexit і під час обрання Трампа був не надто великий

Розрив на референдумі щодо Brexit і під час обрання Трампа був не надто великий

Популізм виник не сьогодні. Економічні зміни - теж. Але політичний центр вперше виявився нездатним ефективно відповісти на будь-який виклик

Західну політику захлеснули хвилі невпевненості та гніву. Після сорока років членства Сполучене Королівство проголосувало за вихід із Європейського Союзу, поставивши під удар всі складні політичні і торговельні зв'язки, створені за час цього партнерства. Незважаючи на всі прогнози політичних експертів, президентом США став Дональд Трамп - а це уявлялося політичному класу просто неможливим. По всій Європі виникають партії, засновані на єдиній ідеї: "Політичний істеблішмент ігнорував нас, тож вишпурнімо його представників геть в знак протесту".

Визначальною рисою цього протесту є те, що заклик до змін затьмарює будь-які роздуми про те, що такі зміни будуть означати на практиці. Речі, які заявляють лідери, осідлавши цю війну, виходять за всякі рамки традиційної політики; але це не має значення. Важливо те, що цей протест має місце, і будь-хто, хто зможе зловити цю хвилю, досягне успіху.

Навпаки, політики, які використовують раціональні, традиційні аргументи, тільки дратують бунтарськи налаштованих виборців, викликаючи неповагу і навіть огиду.

Існує маса аналітики щодо чинників, які стоять за цим злетом популістів: стагнуючі доходи робітників і представників середнього класу; маргіналізація людей, які живуть на межі бідності; розхитування громад у результаті економічних змін, а також опір силам глобалізації - торгівлі та імміграції.

Природний порив людей - уникати всього, що може призвести до хаосу. Але їм важливо знати, що до них дослухаються

Соціальні медіа - значущий елемент цієї хвилі. Вони дозволяють руху стрімко масштабуватися, сприяють фрагментації медіа, і створюють новий світ інформації, в якому не існує правил об'єктивності, а будь-яка теорія змови може перемогти факти - і тих, хто їх перевіряє.

Наприклад, у Британії 20 років тому, коли я вперше пішов на вибори, основні вечірні новини ВВС дивилися приблизно 10 млн чоловік; сьогодні ця цифра впала до 2,5 млн. Замість одного дискурсу тепер з'явилося безліч - найчастіше між людьми з подібними поглядами.

Це зміна в методі отримання та обговорення інформації є революційним феноменом сама по собі. Традиційні медіа, які могли б заново утвердити свою роль як джерел надійних і правдивих новин, вирішили, що простіше і фінансово вигідніше буде зміцнювати лояльність аудиторії, потураючи їй.

Звичайно, деякі відчувають владу, здатність потрясти усталений світопорядок. Але не треба обманювати себе. Струсивши систему, можна запустити необхідні зміни; але такий струс може також призвести до непередбачених і небажаних наслідків.

Ми вступаємо у вкрай небезпечний політичний період. Останні опитування показали, що значна частина французів вважають демократію не найбільш підходящою системою для своєї країни. Підтримка авторитарних моделей зростає у всьому світі.

Популізм виник не сьогодні. Економічні зміни - теж. Як і занепокоєння через імміграцію та експлуатація невдоволення суспільства.

Але змінився контекст, і політичний центр вперше виявився нездатним ефективно відповісти на будь-який виклик.

Справа в тому, що центристи (як ті, які схиляються до лівих, так і до правих) занадто розслабилися і втратили зв'язок із народом. Ми стали пасивними охоронцями статус-кво, а не двигунами змін.

Не тому центр здобував перемоги в минулому. Центр - особливо прогресивна його частина - перемагає, коли проявляє ініціативу, коли веде в дебатах, коли його пропозиції одночасно радикальні і розумні. Тільки сильний центр в змозі здолати популістів.

Сьогодні ми відчайдушно потребуємо саме такого центру. Скаржитися на гнів виборців безглуздо. Потрібно дати політичну відповідь. Потрібні макроекономічна політика, трансформація державного сектору (включаючи освіту та охорону здоров'я через впровадження сучасних технологій), а також політики у сфері безпеки та імміграції, які дозволять і заспокоїти людей, і зберегти наші цінності. Центру потрібна стратегія, заснована на відповідях, а не на гніві.

Якщо центру вдасться сформувати таку політику, він зможе відновити зв'язок із розумними виборцями, що приєдналися до революції через те, що вони були розчаровані постійним ігноруванням з боку влади. Цього буде достатньо: розрив на референдумі щодо Brexit і під час обрання Трампа був не надто великий.

Люди можуть багато втратити внаслідок хаосу і нестабільності, і їхній природний порив - уникати всього, що може призвести до такого хаосу. Але їм важливо знати, що до них прислухаються. Тільки в цьому випадку ми зможемо вийти з нинішньої ситуації і забезпечити більш яскраве і щасливе майбутнє.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Тоні Блера. Републікування повної версії тексту заборонено

© Project Syndicate 1995-2016

Більше поглядів тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Тоні Блер
Тоні Блер

Екс-прем'єр-міністр Великої Британії

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.