Раптова смерть міністра закордонних справ. Що відбувається у Білорусі?
Рука Москви в цьому випадку є очевидною
Те, що зараз відбувається в Білорусі є свідченням того, що Путін відчайдушно намагається залучити бодай когось з Білорусі для того, щоб посилити свої можливості, розраховуючи, що 30−40 тисяч білоруських військових можуть зламати ситуацію.
На тлі цього всього контексту раптово помер міністр закордонних справ Білорусі Володимир Макей. Причину того, що сталося, треба шукати трошечки глибше. Треба подивитися, що ж відбулося з паном Макеєм в уже далекому 1980 році. Він з того моменту став працювати на КДБ СРСР. І був кадровим кадебістом. Так, він знав іноземні мови, він закінчив інститут іноземних мов у Мінську. Тобто це саме те, що було потрібно для кадебістів, щоб використовувати такого молодого хлопця в своїх цілях. І він мав доволі непогану кар'єру: за менше, ніж 12 років, став аж цілим полковником. Це зовсім не означало, що він хапав зірки з неба, але говорило про те, що він нормально просувався по цій кадебістській драбині вгору.
Тоді розпався СРСР, але не розпалося КДБ. Воно залишилося. В Росії змінилося на ФСБ, в Білорусі навіть назву не змінило. І я думаю, що в Москві вирішили, що такий доволі перспективний співробітник потрібний в Білорусі. І його, як тоді казали, «внедрили» в МЗС вже начебто незалежної Білорусі. Він там почав просуватися по цих всіх драбинках, намотуючи собі легенду успішного дипломата.
А потім в ФСБ, я думаю, вирішили, що дипломатія дипломатією, а треба його підсаджувати під Лукашенка. І він стає помічником Лукашенка, а потім і керівником його адміністрації.
В якийсь момент Макей став подвійним агентом
Може бути, звичайно, й інша версія: що в якийсь момент Макей став подвійним агентом. Тобто він міг присягнути на вірність Лукашенку і сказати: «Бацька, я буду з вами до кінця». На що «бацька» міг відповісти: «Скільки я буду (а я буду вічно), до моєї фізичної смерті, стільки і ти будеш». Могла бути доволі цікава історія, коли він міг почати давати дезінформацію в Москву щодо того, що відбувалося в самій Білорусі.
Але перша версія мені теж не видається занадто міфічною, тому що не буває колишніх кадебістів. І ми бачимо навіть на прикладі України, що ФСБ вдавалося всаджувати в крісло чи помічників президентів України, чи керівників адміністрацій своїх агентів.
Тому тут ми можемо лише, звичайно, спекулювати. Але мені здається, що рука Москви в цьому випадку є очевидною. Як це відбулося в останні дні, сказати важко, але звертає на себе увагу факт, що він помер через два дні після закінчення цього самого збіговиська ОДКБ. Новичок в арсеналі російських спецслужб нікуди не подівся.

Тут мусимо говорити про справді спроби Кремля посунути Лукашенка в якийсь спосіб. Я не виключаю, що Макей, будучи цим подвійним агентом, міг мати якусь інформацію про ті плани, які є щодо його патрона. І, можливо, він міг поділитися цими планами з Лукашенком, що стало відомо в Москві. Тоді таких подвійних агентів прибирають миттєво.
Можуть бути інші варіанти, ми з вами можемо зараз тільки спекулювати.
Повну версію інтерв'ю з Володимиром Огризком читайте тут
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди НВ