Раптова смерть міністра закордонних справ. Що відбувається у Білорусі?

28 листопада 2022, 16:35
Ексклюзив NV

Рука Москви в цьому випадку є очевидною

Те, що зараз відбувається в Білорусі є свідченням того, що Путін відчайдушно намагається залучити бодай когось з Білорусі для того, щоб посилити свої можливості, розраховуючи, що 30−40 тисяч білоруських військових можуть зламати ситуацію.

Відео дня

На тлі цього всього контексту раптово помер міністр закордонних справ Білорусі Володимир Макей. Причину того, що сталося, треба шукати трошечки глибше. Треба подивитися, що ж відбулося з паном Макеєм в уже далекому 1980 році. Він з того моменту став працювати на КДБ СРСР. І був кадровим кадебістом. Так, він знав іноземні мови, він закінчив інститут іноземних мов у Мінську. Тобто це саме те, що було потрібно для кадебістів, щоб використовувати такого молодого хлопця в своїх цілях. І він мав доволі непогану кар'єру: за менше, ніж 12 років, став аж цілим полковником. Це зовсім не означало, що він хапав зірки з неба, але говорило про те, що він нормально просувався по цій кадебістській драбині вгору.

Тоді розпався СРСР, але не розпалося КДБ. Воно залишилося. В Росії змінилося на ФСБ, в Білорусі навіть назву не змінило. І я думаю, що в Москві вирішили, що такий доволі перспективний співробітник потрібний в Білорусі. І його, як тоді казали, «внедрили» в МЗС вже начебто незалежної Білорусі. Він там почав просуватися по цих всіх драбинках, намотуючи собі легенду успішного дипломата.

А потім в ФСБ, я думаю, вирішили, що дипломатія дипломатією, а треба його підсаджувати під Лукашенка. І він стає помічником Лукашенка, а потім і керівником його адміністрації.

В якийсь момент Макей став подвійним агентом

Може бути, звичайно, й інша версія: що в якийсь момент Макей став подвійним агентом. Тобто він міг присягнути на вірність Лукашенку і сказати: «Бацька, я буду з вами до кінця». На що «бацька» міг відповісти: «Скільки я буду (а я буду вічно), до моєї фізичної смерті, стільки і ти будеш». Могла бути доволі цікава історія, коли він міг почати давати дезінформацію в Москву щодо того, що відбувалося в самій Білорусі.

Але перша версія мені теж не видається занадто міфічною, тому що не буває колишніх кадебістів. І ми бачимо навіть на прикладі України, що ФСБ вдавалося всаджувати в крісло чи помічників президентів України, чи керівників адміністрацій своїх агентів.

Тому тут ми можемо лише, звичайно, спекулювати. Але мені здається, що рука Москви в цьому випадку є очевидною. Як це відбулося в останні дні, сказати важко, але звертає на себе увагу факт, що він помер через два дні після закінчення цього самого збіговиська ОДКБ. Новичок в арсеналі російських спецслужб нікуди не подівся.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Тут мусимо говорити про справді спроби Кремля посунути Лукашенка в якийсь спосіб. Я не виключаю, що Макей, будучи цим подвійним агентом, міг мати якусь інформацію про ті плани, які є щодо його патрона. І, можливо, він міг поділитися цими планами з Лукашенком, що стало відомо в Москві. Тоді таких подвійних агентів прибирають миттєво.

Можуть бути інші варіанти, ми з вами можемо зараз тільки спекулювати.

Повну версію інтерв'ю з Володимиром Огризком читайте тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди НВ

Показати ще новини
Радіо NV
X