Між війною і олігархами. Як Україні переламати ситуацію

0 коментувати
Без судової реформи і позбавлення олігархів впливу на економіку і політику країні не стати успішною

Текст написаний у співавторстві з співробітником Американського Інституту Миру і колишнім політичним радником посольства США в Україні Коліном Клірі

Україна не повинна залишатися країною з величезним, але нереалізованим потенціалом. Програма допомоги МВФ і інші іноземні вливання допомагають стабілізувати економіку України, але лише привабливий бізнес-клімат призведе до збільшення інвестицій, які дозволять дійсно трансформувати країну в довгостроковій перспективі.

В України є все для того, щоб побудувати успішну і диверсифіковану економіку. Навіть у нинішній важкій ситуації експорт сільськогосподарських продуктів переживає бум – і потенціал до розширення неймовірний. За умови правильного інвестиційного клімату Україна може стати серйозним IT-хабом. Вона також може стати енергетично незалежною і, можливо, навіть почати експортувати енергоносії. Сприятливі рівні зарплат і географічне розташування роблять Україну вкрай привабливим місцем для будівництва різноманітних виробництв. Туризм, споживчі продукти, транспортний і фінансовий сектор – все виглядає переспктивним.

Але попереду ще багато роботи. Світовий банк надав Україні 83-е місце з 189 країн у рейтингу легкості ведення бізнесу за 2016 рік. Вона знаходиться в списку нижче за Білорусь (44) або навіть Киргизстан (67).

Незважаючи на революцію на Майдані, Україну, справедливо чи ні, вважають майже такою ж корумпованою, як і за клептократії Януковича. В Індексі сприйняття корупції Transparency International за 2014 рік Україна посіла 142 місце зі 175, тоді як в 2013 році вона була 144-ю.

Інвестиції – це знак впевненості; в Україні її поки немає

Прямі іноземні інвестиції з часів Майдану скоротилися. Інвестори не люблять невизначеність, а саме її привнесли в Україну анексія Росією Криму і вторгнення в Донбас. Але інвестори також не люблять бізнес-клімат, для якого характерні підкилимні угоди, хабарі і вибіркове правосуддя. А більша частина цього збереглася.

У звіті Госудепартамента США з інвестиційному клімату в Україні за 2005 рік зазначається, що «на практиці судова система здається неефективною, корумпованої і відчайдушно потребує реформування». Брак дієвої системи правосуддя в Україні – одна з головних причин того, що американська частка прямих іноземних інвестицій в Україну становила лише 1,9% в 2014 році.

Тому судова реформа необхідна прямо зараз. Вона повинна передбачати перевірку, перекваліфікацію і, в разі необхідності, звільнення діючих суддів і прокурорів. Також необхідно найняти нових людей, які не мають корупційного минулого. Щоб гарантувати відсутність хабарів, співробітникам, що залишилися, потрібно істотно підняти зарплати.

Рівне поле для гри, яке функціонує за принципом верховенства права, дозволить інвесторам конкурувати завдяки якості продуктів або послуг, а не політичних зв'язків для отримання контракту або перемоги в тендері. Багато українських магнатів – взагалі не бізнесмени. Вони, скоріше, нажили свої багатства на підкилимних угодах з політиками, а тепер використовують ці кошти, щоб отримати постійний доступ до держбюджету. Їх вплив руйнує політичну та економічну систему, а отже, йому слід покласти край.

Інвестиції – це знак впевненості; в Україні її поки немає. Сфокусувавшись на реформах, які сформують привабливий інвестиційний клімат, Україна може закласти основу для ери стабільного зростання. Щоб досягти точки перелому і залучити інвесторів, Україні потрібні дії, а не слова.

Думки, висловлені авторами, є вираженням особистої позиції і не обов'язково збігаються з позицією американського уряду.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.