Застібніть паски

4 коментувати
Стратегія майбутнього американського президента у зовнішній політиці заснована на непередбачуваності

Стратегія майбутнього американського президента у зовнішній політиці заснована на непередбачуваності

Дональд Трамп може запізно зрозуміти, в яку гру грають противники США. Але єдине, що залишається решті світу, — дати новому господареві Білого дому трохи часу

Розлючені американські виборці, що почувалися приниженими вашингтонським істеблішментом, сказали своє слово. Тепер ошелешений світ мусить змиритися з тим, як обрання Дональда Трампа 45‑м президентом Сполучених Штатів Америки вплине на світову стабільність найближчими роками.

І ми ще маємо час гарненько обміркувати наслідки перемоги Трампа. Присягу президента він виголосить лише 20 січня 2017 року, а потім ще кілька місяців витратить на формування своєї адміністрації, яка буде формулювати та впроваджувати його плани в життя.

Але вже зараз можна сказати: авторитарні лідери можуть зітхнути з полегшенням. Тепер вони не матимуть вислуховувати від Сполучених Штатів суворі слова про презирство їхніх режимів до свободи і прав людини. Відтепер замість бажання зробити світ безпечним для демократії США стануть просувати ідею "Америка перш за все". У російських і китайських коридорах влади напевно вже радіють цій зміни у зовнішній політиці Штатів.

Ми також знаємо, що перемога Трампа — удар по світовій торгівлі. Трамп обіцяв відмовитися від підписаного 12 країнами Транстихоокеанського партнерства, запровадити жорсткі тарифи на імпорт з Китаю і в односторонньому порядку переглянути Північноамериканську угоду про вільну торгівлю. Це останнє, що зараз потрібно світу, з огляду на нинішній стан економіки загалом.

Коли Трамп обійме свій пост, йому доведеться оперативно заспокоювати друзів і союзників США

Трамп пообіцяв посилити американську армію й оборону, агресивно протидіяти ІД і джихадистській загрозі. Але для того, щоб знищити ІД і принести в Левант справжню стабільність, запропонованих ним заходів недостатньо. І хоча Трамп, ймовірно, перегляне свої надто легковажні заяви про ядерну зброю, він не зможе ігнорувати той факт, що світ вступає в нову епоху гонки озброєнь і нестабільності.

Трамп зазначив, що змінить ядерну угоду з Іраном, і пообіцяв відступити від заяв США щодо скорочення викидів вуглецю. Хоча це єдині суттєві досягнення міжнародної дипломатії останніх кількох років. Якими будуть наслідки таких дій США, можна лише уявляти. У будь-якому разі це — удар по світовій стабільності.

Стратегія майбутнього американського президента у зовнішній політиці заснована на непередбачуваності. Так, певна потайливість часто була притаманна США (запитайте колишнього держсекретаря Генрі Кіссінджера), але передбачуваність — все ж ядро американської системи альянсів і дружніх зв'язків, що вибудовуються країною багато десятиліть. Будь-яка шкода, завдана іміджу Америки як надійного гравця, підготує ґрунт для глобальної нестабільності.

Коли Трамп обійме свій пост, йому доведеться оперативно заспокоювати друзів і союзників США в усьому світі. Інакше вони шукатимуть альтернативи в особі американських опонентів або інших непривабливих гравців.

І Європейський союз зіграє ключову роль в майбутній драмі, оскільки протягом тривалого часу виступав першим партнером США з глобальних питань. Однак Трамп уже схвалив рішення Великої Британії вийти з ЄС, і поки єдині його європейські друзі — персонажі на кшталт Найджела Фараджа, лідера Партії незалежності Сполученого Королівства, який вів кампанію за Brexit і навіть агітував за Трампа в США. Навмисно чи ні, але найближчим часом Трамп додасть очок націоналістам, подібним до Фараджа.

Трамп може надто пізно зрозуміти, що розколота Європа означає менш стабільну Європу і що противники США охоче скористаються цим розколом. Росія, наприклад, особливо намагається послабити ЄС і змінити правила гри в Європі. Президент РФ Володимир Путін зараз, можливо, вважає Трампа новим партнером у своєму ревізіоністському проекті. Але може в цьому помилитися.

Світ має дати Трампу час на те, щоб перейти від його мотивованої гнівом кампанії до розумного керування — єдиного способу для США зберегти свій вплив. Йому доведеться незабаром призначити секретаря, міністра оборони та радника з національної безпеки, і світ пильно стежитиме за цими призначеннями.

Звісно, з огляду на тон Трампа під час передвиборчих перегонів, міжнародні партнери США зараз нервують і не впевнені в ньому. Після його перемоги ми увійшли в період непередбачуваності та нестабільності. Глобальних викликів все більше, а сформований після Другої світової війни світовий лад під загрозою. І обрання мільярдера лише посилило ці тривожні тенденції.

Новое Время володіє ексклюзивним правом публікації матеріалів Project Syndicate. Републікування повної версії заборонене.

Copyright: Project Syndicate, 2016.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.