Як ми втрачаємо Захід

8 коментувати
В Європі і США наростають тривожні тенденції: обидва регіони готові відмовитися від практик, які зробили їх свого часу успішними

Стає дедалі складніше відмахуватися від хвилюючого питання, порушеного по обидва боки Атлантики: невже США і Європа відмовляються від політики відкритості, що історично була драйвером їхнього економічного прогресу?

У США Дональд Трамп, передбачуваний кандидат у президенти від Республіканської партії, веде вербальну війну буквально проти кожного договору, коли‑небудь підписаного країною. Він погрожує розірвати неймовірно успішну Північноамериканську угоду про вільну торгівлю і поклявся заблокувати будь-які спроби розвитку нещодавно укладеного Транстихоокеанського партнерства.

Якщо погляди Трампа стануть частиною платформи Республіканської партії, політичний ландшафт щодо вільної торгівлі різко зміниться. Зрештою, республіканці завжди були захисниками вільної торгівлі в Америці — на відміну від Демократичної партії, якій доводилося прислухатися до скептичних голосів профспілок, що складали частину її електоральної бази.

Гілларі Клінтон, ймовірний противник Трампа на президентських виборах, здається, перейняла як мінімум частину спрямованої проти вільної торгівлі риторики Трампа і свого ліворадикального опонента всередині Демократичної партії Берні Сандерса. Вона раптово вирішила заперечувати угоду про Транстихоокеанське партнерство незважаючи на те, що раніше його підтримувала.

Політичні лідери, які все ще вірять у Захід, повинні стати на захист вільної торгівлі

Це безпрецедентна поведінка. Провідні кандидати на президентський пост ще ніколи не брали участь у розпалюванні страхів щодо того, що вільна торгівля зашкодить процвітанню Америки. Хто б не переміг у листопаді, наслідки, ймовірно, будуть серйозними.

В Європі ситуація складається дещо краще. Австрійські політики — як ліві, так і праві — твердо виступили проти запропонованої угоди про Трансатлантичну торгівлю та інвестиційне партнерство між США та Євросоюзом. Схоже, аналогічна зміна громадської думки притаманна і Німеччині, яка стала свого часу впливовою якраз завдяки успіху на світових ринках. Навіть в Нідерландах, для яких вільна торгівля була частиною їх ДНК (без вільної торгівлі ця країна взагалі навряд чи з'явилася б), активісти погрожують провести референдум про відмову від будь-яких трансатлантичних торгових угод.

Зважаючи на історію Заходу, це досить тривожні знаки. Підйом Європи почався, коли її кораблі почали досліджувати світ у пошуках нових ринків і можливостей. Це сприяло не тільки зростанню добробуту, але й інноваціям. Відкриті ринки означають більшу ментальну відкритість.

Після закінчення Другої світової війни безпека Заходу залежала насамперед від економічних успіхів США, Західної Європи і Японії — успіхів, забезпечених інтеграцією, торгівлею та інноваціями. Практично за будь-яким показником можна сказати, що саме за рахунок дивовижного зростання торгівлі остання чверть сторіччя стала одним з найсприятливіших періодів для людства.

Тому неможливо уявити собі майбутній розвиток, якщо його серцем не стануть вільна торгівля і глобалізація. Якщо Захід, втративши віру в себе, відмовиться від практик, які зробили його свого часу успішним, що ж буде з бідними країнами та країнами, що розвиваються?

На щастя, ще не все втрачено. Але для порятунку торгового розширення Заходу потрібні унікальні лідерські якості і стійкість. Цей рік стане вирішальним. Торгові угоди, що стосуються США, Азії і Європи, важливі не тільки в плані традиційних благ, але і в плані вільного обміну інформацією. Тоді як торгівля традиційними товарами показує ознаки стагнації, інформаційні потоки за останнє десятиліття збільшилися в 45 разів.

Якщо Обама зможе забезпечити ратифікацію Транстихоокеанського партнерства і довести до кінця переговори щодо угоди про Трансатлантичну торгівлю, а також інвестиційне партнерство між США та Євросоюзом, він закладе фундамент майбутнього прогресу. Якщо він зазнає поразки хоча б в одній з цих справ — або навіть в обох — на світ чекає куди більш невизначене майбутнє.

Політичні лідери, які все ще вірять у Захід, повинні стати на захист вільної торгівлі і присвятити себе створенню більш відкритого світу. Вони повинні зробити все, що в їхніх силах, щоб перешкодити запровадженню протекціоністських заходів і створенню бар'єрів на шляху глобалізації.

Copyright: Project Syndicate, 2016.

Колонку опубліковано в журналі Новое время від 3 червня 2016 року. Републікування повної версії тексту заборонене

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.