Більше Європи, менше Брюсселя

3 коментувати
Більше Європи, менше Брюсселя
Оновлення європейського проекту буде можливим лише за умови, що його прихильники перестануть говорити про «старих» і «нових» членів

Невдалий переворот у Туреччині нагадав нам (ніби потрібне було нагадування) про колись незбагненну стабільність, яку ЄС приніс в Європу. Але якщо Євросоюз хоче пережити Brexit, йому необхідно змінити своє самосприйняття.

Поки, на жаль, цього не відбувається. Відразу після голосування Brexit, наприклад, шість країн-засновників колишнього Європейського економічного співтовариства (ЄЕС) - Бельгія, Франція, Німеччина, Італія, Люксембург і Нідерланди – зібралися, щоб обговорити, що робити. Дивно, але ніхто з решти 21 країн-членів ЄС не образився на те, що їх виключили з діалогу.

Інцидент вказує на більш серйозний виклик, з яким ЄС потрібно впоратися, щоб забезпечити своє майбутнє після Brexit. Простіше кажучи, ідея союзу повинна бути близькою всім європейцям, а не тільки тим, кого запрошують на закриті зустрічі.

ЄЕС було створено в 1957 році з метою відтворити Європу Карла Великого, яка існувала більше тисячі років тому.

Після цього європейські лідери знову і знову збиралися біля стародавнього престолу Карла Великого в Аахені, в німецькій федеральній землі Північний Рейн-Вестфалія, щоб заявляти, мовляв, нарешті настав час побудувати по-справжньому інтегровану Європу. Аахен перетворився на Мекку для істинно віруючих в основний міф ЄС.

Хоча я згоден, що Карл Великий був цікавою історичною особистістю, мене він не особливо надихає. Він був великим воїном, але, швидше за все, не вмів писати і читати, і імперія, яку він створив розпалася незабаром після його смерті. Підйом Європи і Заходу почався зовсім не з Карла Великого.

Ера Аахена скінчилася; настало століття Братислави

Європа, яка надихає мене – це не Європа старих воїнів; це Європа мислителів і торговців. Саме їхній внесок перетворив Європу з задвірок світу, на які вона перетворилася після падіння Риму, в центр інтелектуального прогресу і інновацій, який створив Захід і змінив хід історії людства.

Це Європа Коперника і Еразма Роттердамського, Генріха Мореплавця та Ісаака Ньютона, а також інших першовідкривачів, які визволили людський розум від упереджень і забобонів минулого. Їхня Європа була безмежною і набагато перевершувала розмірами Європу Карла Великого. Робота Іммануїла Канта про те, як республікам досягти «постійного миру», була написана в Кенігсберзі, який зараз є частиною Росії. А видатні торгові міста Гданськ, Севілья і Венеція підтримували зв'язки не тільки в межах нинішнього ЄС.

Оновлення європейського проекту буде можливим тільки за умови, що його прихильники відмовляться від вузького бачення, натхненного чином Карла Великого, припинять розмови про «старих» і «нових» членів, і як словами, так і діями, продемонструють, що відкриті до ідей, з якої б частини Європи вони не виходили. ЄС не буде працювати, якщо всі його члени не будуть мати рівну роль у визначенні загального майбутнього.

У 2004 році, коли до ЄС приєдналися десять нових членів (вісім з них – колишні країни соціалістичного табору), я напівжартома сказав, що нам слід перенести штаб-квартиру зі «старого» Брюсселя у Братиславу, столицю Словаччини, яка  більш географічно підходить на роль центру Євросоюзу . Сенс цієї пропозиції був у тому, щоб продемонструвати відмову від концептуальної моделі, яка, на мою думку, заважала створенню відкритого, різноманітного і сучасного ЄС.

Як бачите, переїзду з Брюсселя не сталося, але не сталося і ментальної трансформації і відходу від старої аахенської парадигми. На жаль, немає сумнівів, що закриті засідання «аахенського братства» в Брюсселі тільки підкинули дров у багаття жорстких і маніпулятивних прихильників Brexit. Якщо її не подолати, аахенська парадигма мислення продовжить грати на руку націоналістам в інших країнах-членах.

Те, що ЄС відбирає владу у країн-членів – небезпечний міф. Насправді ж, поступова ерозія національних держав у сучасному взаємозалежному світі змушує держави шукати спільні рішення для спільних викликів шляхом компромісів.

Для спільних рішень потрібна готовність до прийняття і дух співробітництва. Коли у вересні лідери 27 країн ЄС, що залишилися,  зберуться в Братиславі у вересні, їм потрібно почати повернення Європи її членам – всім її членам. Євросоюз після Brexit повинен бути союзом, більш близьким до реалій його держав-членів.

Хоча в Брюсселі будується нове приміщення для таких зустрічей, можливо, ми повинні повернутися до того, щоб проводити хоча б деякі саміти ЄС в різних частинах Європи. Саміт у Братиславі може покласти початок.

Ера Аахена скінчилася; настало століття Братислави. Нам потрібно більше Європи і менше Брюсселя. Якщо ми приймемо нову модель, Європа не просто виживе, вона буде процвітати.

Переклад НВ

Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.org


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.