Звинувачення Блаттера варто вислухати

1 коментувати
Чи дійсно російські та американські дипломати шахраювали, щоб отримати чемпіонати 2018 та 2022 року? І якщо - так, то хто саме домовлявся з Блаттером

Оригінал тексту опублікований на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

Зепп Блаттер, відсторонений від виконання своїх обов'язків президент ФІФА, не викликає особливої довіри: проти нього, як і проти інших керівників ФІФА, висунуті серйозні звинувачення в корупції. Але нова лінія захисту, на яку Блаттер переключився в останні дні, заслуговує більшої уваги, ніж вона отримує зараз, оскільки розкриває таємницю футболу та його ролі в глобальній геополітиці.

Із заяв Блаттера можна зробити висновок, що присудження права проведення ЧС-2018 Росії і ЧС-2022 Катару було помилковим політичним ходом. До голосування керівництво ФІФА вирішило віддати чемпіонати «супердержавам», як висловився Блаттер, а саме РФ та США. Але потім колишній французький президент натиснув на Мішеля Платіні, француза, що займається футболом у Європі, щоб той зайняв сторону Катару, а не Сполучених Штатів. За словами Блаттера, така неповага до США і мотивувала американських прокурорів зайнятися ФІФА, поклавши край її влади над світовим футболом.

Вперше Блаттер озвучив цю версію в середу, в інтерв'ю російському державному новинному агентству ТАСС: «Все йшло добре, поки президент Франції Ніколя Саркозі не зустрівся з коронованим принцом, нині еміром Катару. Слідом за цим Саркозі сказав Платіні, що в 2022 році непогано було б поїхати в Катар. Тоді і прозвучало, що чемпіонат має пройти в Катарі. Це сплутало всі карти. Чотири європейських голоси перейшли від США до Катару. В іншому випадку американська заявка виграла з рахунком 12:10. Ми планували готуватися до двох прекрасних чемпіонатів світу: Росії-2018 та США-2022. Замість цього ми говоримо про кризу в ФІФА».

Якщо Блаттер сказав правду, політики повинні взяти на себе відповідальність

Агентство, якому Блаттер дав інтерв'ю, також, як і він, не викликає особливої довіри. У нинішній політичній обстановці пропагандистська машина Путіна чіпляється за будь-яку антиамериканську теорію. До того ж глава ФІФА, якого насправді звуть Йозеф, зазначив в тому ж інтерв'ю, «Володимир Володимирович - хороший друг Йозефа Йозефовича». Але майданчиком ТАСС футбольний діяч не обмежився. У п'ятницю він повторив ті ж звинувачення в Financial Times, сказавши, що турніри були «дипломатично сплановані за лаштунками» і повинні були відійти Росії та США.

Блаттер заявив: «За тиждень до голосування Платіні повідомив, щоб я на нього не розраховував, оскільки глава його держави просить врахувати ситуацію у Франції. Також він додав, що це вплине не лише на його голос, оскільки його наслідує кілька людей».

В останні роки Катар став для Франції важливим інвестором. У 2012 він придбав футбольний клуб Парі Сен-Жермен, який тепер став провідним клубом країни, а також ряд найбільш елітних об'єктів нерухомості в Парижі, включаючи готелі. У травні Катар і Франція уклали угоду про купівлю 24 французьких штурмовиків на загальну суму $7 млрд. Переговори по угоді почалися лише через два місяці після того, як у грудні 2010 року ФІФА передала Катару право на проведення ЧС-2022. Хороші бізнес-відносини з правлячою династією Катару, чий суверенний фонд оцінюється в $256 млрд, безумовно, на користь французів, так що саме це Блаттер міг розуміти під «ситуацією у Франції».

Саркозі посміявся над викладеною Блаттером версією подій. «Ось ще один чоловік, що приписує мені величезну владу, - сказав він. – Я не прагнув ні керувати Парі Сен-Жермен, ні вирішувати, де пройде Чемпіонат світу. Але я дякую Блаттеру за комплімент. Це, без сумніву, свідоцтво його неймовірної дружби з Мішелем Платіні».

Глава європейського футболу, як і Блаттер, відсторонений від своєї посади у зв'язку з розслідуванням; до цього він був найсильнішим конкурентом Блаттера в боротьбі за посаду президента ФІФА.

Я не думаю, що звинувачення Блаттера варто ігнорувати. По суті, президент ФІФА визнав, що строгі правила асоціації щодо невтручання керівництва країн у футбольні справи під час його президентства були фікцією. Підкилимні ігри ФІФА давно перестали бути секретом, але увагу суспільства сфокусовано на банальній корупції. Блаттер ж каже, що мали місце також дипломатичні угоди, причому за участю світових лідерів.

Було б спокусливо відкинути історію Блаттера, помітивши, що він діє у власних інтересах. Він знає, що його керівництво ФІФА підійшло до кінця, і він з радістю потягне Платіні за собою. Але кандидатурі француза відсторонення вже і так завдало непоправної шкоди, до того ж, Платіні не в змозі пояснити великі суми, отримані від ФІФА. Та й показати себе іграшкою в руках великих політиків – не найкращий спосіб для Блаттера залишити по собі добру пам'ять або відмити свою постраждалу репутацію. Він мало чого доб'ється, політизуючи події, які призвели до його падіння.

Корупційні розслідування в США і Швейцарії, ймовірно, покажуть повну корумпованість ФІФА. Але ці розслідування обійшли стороною ключове політичне питання: чи справді російські та американські дипломати шахраювали, щоб отримати чемпіонати 2018 та 2022 року? Якщо так, то хто саме домовлявся з Блаттером та іншими керівниками ФІФА? Чи дійсно Саркозі натиснув на Платіні, щоб той віддав свій голос Катару? Не завадило б окреме розслідування з цього питання. Якщо Блаттер сказав правду, політики повинні взяти на себе відповідальність за корупцію у світовому футболі.

Навіть зараз, коли звинувачення Блаттера не доведені, ясно, що процедура вибору місця проведення чемпіонатів використовується для різноманітних маніпуляцій і повинна бути змінена. Ось пропозиція: регулярне, заплановане, прозоре чергування між регіонами та країнами могло б покласти кінець епідемії хабарів і корупції, що охопила найпопулярніший спорт в світі.

Переклад НВ

"Новое Время" володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Леоніда Бершидського на Bloomberg View. Републікування повної версії тексту заборонено.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.