Вірний Путіну губернатор потрапив під гарячу руку

5 коментувати
Вірний Путіну губернатор потрапив під гарячу руку
Арешт Гайзера покликаний приструнити чиновників, змусивши зменшити їх запити до уряду

Оригінал тексту опублікований на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

В Росії ще не було корупційних справ такого масштабу. Успішного губернатора Республіки Комі, безмежно відданого Володимиру Путіну, звинуватили в тому, що він очолював злочинне угруповання, яке нібито включало в себе ряд високопоставлених чиновників регіону. Тепер, коли здешевлення нафти змушує росіян затягувати пояси, варто очікувати нових арештів: місцевим елітам покажуть, що красти так само вільно, як раніше, тепер не можна.

За всіма формальними характеристиками В'ячеслав Гайзер був зразково-показовим губернатором. На відміну від багатьох інших місцевих керівників, поставлених Путіним керувати регіонами, які вони до того і в очі не бачили, він народився в Республіці Комі - це велика, багата природними ресурсами територія на півночі Росії з 2 млн населення. Гайзер працював на один з перших в Росії приватних банків і займався відкриттям його філії в Комі. Він потрапив в уряд в 2002 році і досить швидко прийшов до успіху: у 2010-му Дмитро Медведєв призначив його губернатором. Після повернення до практики виборів губернатора в 2014 році він був переобраний, отримавши 78% голосів. В прокремлівському рейтингу ефективності губернаторів, опублікованому Фондом розвитку громадянського суспільства, він зайняв четверте місце. Також він був членом правління пропутінської партії Єдина Росія.

Але тепер Слідчий комітет називає його лідером злочинного угрупування, в яке нібито входило близько 15 чоловік, включаючи спікера місцевого законодавчого зібрання, віце-губернатора та інших чиновників. Будинки та офіси чиновників обшукали і знайшли дорогі годинники, документи на офшорні компанії та інші атрибути багатства в РФ. Чиновників звинувачують у незаконному заволодінні державними компаніями.

Путін любить встановлювати нові правила за допомогою арештів та кримінальних справ

Нічого нового в цій передісторії немає: корумпованість російських губернаторів загальновідома. Наприклад, в цьому році губернатора Сахаліну заарештували за хабар. Але, як правило, це відбувається після багаторазово повторених попереджень, а в справах є чітка політична складова: невдачливі губернатори шкодять електоральним показникам Єдиної Росії.

Ніщо не вказує на те, що Гайзер почув хоча б одне шепотіння про невдоволення Москви; він провів партію через вибори в законодавчу раду минулого тижня, забезпечивши їй 58% голосів. Більш того, це перший раз, коли беруть всю команду губернатора. Називати місцеві еліти «злочинним угрупованням» ризиковано: якщо злочинці роками маскувалися під старанних чиновників у Республіці Комі, де гарантія, що такі ж злочинці не сидять в керівництві інших регіонів? Це могло б означати, що вся система безнадійно корумпована, а Путіну не хотілося б у цьому зізнаватися.

Але російський президент дозволив безпрецедентному арешту статися. Путін любить встановлювати нові правила за допомогою арештів та кримінальних справ. У 2003-му він притиснув олігархів до нігтя, посадивши Михайла Ходорковського. У 2013-му розслідування проти функціонерів Сколково поклало кінець політиці Медведєва щодо державної підтримки довгострокових технологічних проектів. Тепер він подає сигнал губернаторам.

У Комі є газ, вугілля, боксити та майже необмежений запас лісу. Але в останній рік 21% бюджету республіки припадав на субсидії з Москви, і дефіцит бюджету все одно мав місце. Це, звичайно, частково вина надто централізованої бюджетної системи Росії, але Комі могла б показати набагато кращий результат. Тепер, при низьких цінах на нафту, Росії доведеться урізати витрати. І Путін знає, що найбільше виснажують бюджет країни еліти, що відчайдушно крадуть.

Опозиційний експерт Ольга Романова порівняла справу Гайзера з нещодавнім звільненням друга Путіна - Володимира Якуніна з поста глави РЗД. «Була досягнута межа неефективності, після якої триматися за вірного союзника безглуздо, - написала вона. – бюджет вірністю не наповниш, не той зараз час».

Навіть пропутінські експерти, схоже, повторюють позицію Романової. «Вкрай важливо розуміти, що та політична підтримка, і високий ранг тієї чи іншої особи не є індульгенцією, коли мова йде про розкрадання державного майна, про злочини корупційного характеру», - заявив Костянтин Костін, голова Фонду розвитку громадянського суспільства.

Арешт Гайзера покликаний приструнити губернаторів та інших чиновників і змусити їх зменшити запити до центрального уряду. Перемога на виборах – більше не досягнення. Тепер керівництво країни зацікавлене в тому, щоб губернатори приносили в бюджет гроші. Або хоча б брали менше.

Переклад НВ

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад та публікацію колонок Леоніда Бершидського на Bloomberg View. Републікування повної версії тексту заборонено.

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.