Ультиматум Путіна наступному президентові США

0 коментувати
Ультиматум Путіна наступному президентові США
Господар Кремля прагне нагадати світові, що Росія залишається ядерною державою

Оригінал тексту опубліковано на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

Наступна американська адміністрація успадкує гірші відносини з Росією з того моменту, як Рональд Рейган назвав СРСР «Імперією зла». Судячи зі списку образ Путіна, навіть дружелюбно налаштованому щодо російського президента Дональду Трампу буде непросто його задовольнити.

Путін озвучив послання майбутньому президентові США в понеділок, відразу після того, як Держдепартамент США оголосив про припинення переговорів із Росією по Сирії, а підтримувані РФ сирійські солдати зайняли більше території в Алеппо. У законопроекті, поданому в парламент, Путін пригрозив зупинити спільну російсько-американську програму роззброєння, у якій зайвий збройовий плутоній переробляється в паливо, якщо США не виконають такі вимоги:

- відкотити інфраструктуру НАТО і скоротити персонал НАТО до рівнів 2000 року;

- скасувати Акт Магнітського, яким введені санкції проти російських чиновників, причетних до порушення прав людини;

- зняти всі санкції США проти російських бізнесів та окремих громадян;

- компенсувати росіянам шкоду, заподіяну санкціями США і «вимушеними контрсанкціями» Росії;

- надати «чіткий план безповоротного знищення» американського зайвого плутонію.

Путін міг би з тим самим успіхом сказати, що програму буде продовжено, коли пекло замерзне. «Розмінюється на дрібниці, звичайно, – написав на своїй сторінці у Facebook Леонід Волков, антипутінський політик. – Треба було ще просити Аляску, вічну молодість, Ілона Маска і в Діснейленд».

Путін міг би з тим самим успіхом сказати, що програму по плутонію буде продовжено, коли пекло замерзне

Якби американська адміністрація і готова була несподівано зняти санкції, введені у відповідь на російську агресію в Україні, то навіть президент Трамп не погодився б на такі принизливі й безглузді вимоги компенсації – особливо за мстивого рішення Москви заборонити імпорт західних продуктів – крок, що нашкодив насамперед внутрішнім споживачам. Скорочення НАТО також не обговорюється.

Домовленість по плутонію все одно була здебільшого символічною і перебувала на останньому подиху. Вона застосовувалася лише до 34 тонн з кожної сторони – це лише мала частка ядерного арсеналу кожної з держав. Адміністрація Обами поставила роботу над своєю частиною програми на паузу в 2014-му після серії розбіжностей щодо того, як позбавлятися від плутонію, і чи не зависока вартість його переробки в паливо для ядерних заводів. Цей крок показав, що США були готові до того, що Росія відмовиться від своїх зобов'язань за програмою.

Путін, схоже, прагне нагадати світові, що Росія залишається ядерною державою з великою кількістю плутонію, на відміну від більшості сусідів. Український президент Петро Порошенко шкодує, що його країна відмовилася від свого ядерного арсеналу в середині 1990-х в обмін на тепер безглузді гарантії безпеки з боку Росії, США і Великобританії. Порошенко хоче переконати Вашингтон, що Україна заслуговує отримати летальну зброю від США, оскільки змушена була відмовитися від могутнього інструменту, який, швидше за все, гарантував збереження її цілісності у 2014 році.

Сигнал Путіна полягає в тому, що Росія стане вести себе на рівних, незалежно від того, чи визнає це США. Своєрідне нагадування кандидатам у президенти, мовляв, умиротворення РФ має свою ціну і стартова позиція Москви висока. Оскільки нинішня американська адміністрація навряд чи активізує своє втручання в Сирії, Росія робить усе, що може, щоб забезпечити урядовим військам Башара Асада рішучу перемогу в Алеппо до інавгурації нового президента. Рішення США відмовитися від переговорів не має значення для Путіна, який усе одно намагався швидше виграти час, ніж поговорити.

Путін знає, що його войовничість дорого йому обійдеться. У понеділок міністерство фінансів запропонувало збільшити секретну частину бюджету, куди входять військові витрати і витрати на оборону – на 680 млрд рублів ($10,9 млрд). Цей крок вимагатиме скорочення інших витрат і зростання дефіциту бюджету. Путін з досвіду знає, що росіяни стерплять економічні труднощі, якщо відчують, що протистоять США.

Складно сказати, як Бараку Обамі реагувати на вимоги Путіна серйозно. Але ось наступному президентові США доведеться вирішувати, що робити з непримиренною Росією. Один із варіантів – посилити санкції та почекати, поки економіка, що падає, послабить позиції Кремля, але такий підхід може призвести до негайних і непередбачуваних наслідків на Близькому Сході і не тільки.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Леоніда Бершидського на Bloomberg View. Републікування повної версії тексту заборонено.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.