Україна vs кредитори. Чому угоду про списання боргу не можна назвати перемогою

6 коментувати
У київського керівництва є значно серйозніші проблеми, ніж списання боргів на меншу суму, ніж очікувалося

Оригінал тексту опублікований на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

Реструктуризація боргу, про яку Україна домовилася із приватними кредиторами, на перший погляд здається перемогою для обох сторін: уряд може хвалитися тим, що переконав кредиторів піти на списання частини боргу, а кредитори – порадіти, що, власне, нічого не втратили.

Але п'ятимісячні переговори мало чим допоможуть Україні: це все одно що закінчити брудні танці в клубі цнотливим поцілунком. Результат переговорів навіть не дозволить виконати вимоги МВФ і заощадити $15,3 млрд.

Згідно з укладеною в четвер угодою, з $18 млрд боргу буде списано $3,6 млрд (20%). Якщо на аналогічні умови погодяться власники деяких державних зобов'язань і муніципальних облігацій Києва, сума списання збільшиться до $3,8 млрд. Основні виплати відкладено на чотири роки, з 2015-2023 до 2019-2027, а відсоткові ставки буде підвищено до 7,75% з нинішніх 7,22%. Також кредитори України отримають прив'язані до зростання гарантії, які гарантують їм дохід, якщо українська економіка розвиватиметься хоча б темпами, передбаченими МВФ.

Для кредиторів це більш-менш нейтральний результат. У поточному вартісному вираженні нова угода гарантує їм майже такі самі виплати, як і початкова. У сумарному вираженні вони втратили близько півмільярда – непоганий результат із огляду на те, як помилилися кредитори, сподіваючись на українські облігації.

Результат переговорів навіть не дозволить виконати вимоги МВФ і заощадити $15,3 млрд

Україна просить Росію погодитися на такі самі умови щодо її $3-мільярдного кредиту, який має бути виплачений у грудні. З фінансової точки зору Росія нічого не втратить, погодившись. Проте міністр фінансів РФ Антон Сілуанов вже відмовився реструктуризувати борг, вкотре продемонструвавши, що для РФ це питання є політичним. Поведінка Сілуанова також може бути демонстрацією відсутності віри в те, що Україна зможе повернути борг у 2019-му. Зрештою угода про борг майже не допоможе Україні виконати програму МВФ, від якої залежить фінансова стійкість країни.

Угода, однак, дасть Україні короткий перепочинок. Цього року Україна мала б виплатити $6,7 млрд, але тепер ці платежі відтерміновано. І все ж заощадити необхідні $15,3 млрд не вдасться. Власне через відстрочення Україна змушена буде виплатити більше, оскільки їй доведеться покривати відсотки за боргами, які в іншому разі були б виплачені.

Решта пунктів програми МВФ також здається нереалістичною. Я вже писав про занадто оптимістичні прогнози зростання української економіки. Готовність уряду збільшити виплати кредиторам у разі відновлення зростання може бути знаком того, що й він у це зростання не дуже вірить.

Уряд не збільшуватиме платежів, якщо економіка зростатиме на 3% або менше, але у разі підвищення зростання буде збільшуватися і ставка. Ці умови набудуть чинності 2021 року і тільки якщо ВВП України до того моменту досягне $125,4 млрд. Якби уряд справді вірив, що це можливо, то навряд чи став би настільки охоче обіцяти кредиторам потенційні мільярди.

Поки що складається враження, що план МВФ тріщить скрізь – частково за допомогою самого фонду. Зараз він просуває податкові зміни, які закриють дуже важливу шпарину – нині нею користується IT-індустрія та інші «білі комірці», – не знижуючи при цьому податкових ставок.

Водночас корупція залишається тотальною, попри всі зусилля, кинуті на боротьбу з нею. Чеський інвестбанкір Томаш Фіала нещодавно звинуватив президента і прем'єра в тому, що вони продавали місця в партійних списках. І, ніби цього було замало, конфлікт на сході України знову перейшов у активну фазу.

У київського керівництва є значно серйозніші проблеми, ніж списання боргів на меншу суму, ніж очікувалося. Якщо йому вдасться досягти прогресу найближчими місяцями, угода із кредиторами меркне у порівнянні з цим успіхом. Якщо ж воно зазнає невдачі, майбутній українській владі доведеться тісно спілкуватися з міжнародними кредиторами, очолюваними Franklin Templeton.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Леоніда Бершидського на Bloomberg View. Републікування повної версії тексту заборонено.

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.