Тактика залякування. Чого добивається Путін в Сирії

2 коментувати
Тактика залякування. Чого добивається Путін в Сирії
Російський президент хоче захопити в Сирії достатньо територій, щоб Заходу довелося домовлятися з Асадом

Оригінал тексту опублікований на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

Ще до того, як Росія почала бомбардування наземних об'єктів в Сирії, всім залученим повинно було стати зрозуміло, що її дії будуть слідувати шаблоном, який Путін вже застосовував в Україні. Він не зупиниться ні перед чим, щоб його союзники захопили нові території і посилили свою переговорну позицію, а його дипломатична служба і пропагандистська машина зроблять все, щоб створити димову завісу, що приховує справжні плани.

У середу Рада Федерації дала Путіну дозвіл на використання військ за кордоном. У березні 2014 року аналогічне рішення передувало анексії Криму, але між двома дозволами Ради Федерації є істотна різниця. У торішньому йшлося конкретно про дозвіл використовувати російські війська в Україні. Документ, прийнятий в середу – всеосяжний. Про Сирію в ньому взагалі не йдеться, а президент отримує право "використовувати Збройні сили Російської Федерації за межами Російської Федерації, ґрунтуючись на загальноприйнятих принципах і нормах міжнародного права".

Різниця між документами – показник використання тієї ж тактики. Путін не пов'язаний рішеннями свого маріонеткового парламенту, і саму парламентську процедуру використовує виключно для того, щоб вселяти страх у своїх ворогів. У березні 2014 в резолюції говорилося про Україну, а не конкретно про Крим – це був сигнал уряду, що прийшов після революції, сидіти тихо і дозволити Путіну відібрати півострів або ж зіткнутися із загрозою повноцінного вторгнення. У вересні 2015 Путін погрожує вже всім.

Щоб зупинити Путіна, з ним доведеться воювати

Після того, як резолюція була схвалена одноголосно, глава путінської адміністрації Сергій Іванов і спікер Ради Федерації Валентина Матвієнко сказали, що мова йде тільки про Сирію, і Росія обмежиться авіаударами. Це, як і всі заяви Москви, нічого не означає. Путін хоче повної свободи в підтримці сирійського президента Башара Асада.

У понеділок на Генеральній асамблеї Путін говорив про боротьбу з терористичною загрозою ІДІЛ, але також дав зрозуміти, що він, як і сирійський президент, не бачить різниці між ІДІЛ і повстанцями, які виступають проти режиму Асада. «Ряди радикалів тепер поповнюються за рахунок членів так званої помірної сирійської опозиції, яку підтримує Захід, - сказав він. – Спочатку їх озброюють і тренують, а потім вони переходять на бік ІДІЛ».

Типовий Путін: немає жодних доказів, що противники Асада масово вступають у ІДІЛ, але російський лідер з радістю використовує одинокі випадки на підтримку своїх аргументів. Саме так він чинив під час розвитку конфлікту в Східній Україні, називаючи українських солдатів «нацистськими карателями» і виправдовуючи цим свої дії.

З офіційних заяв Путіна, як правило, чітко зрозуміло, хто призначений ворогом, хоча причини, якими він виправдовує свої рішення, часто сумнівні. Але, коли справа доходить до боротьби з ворогом, Кремль не відчуває себе зобов'язаним говорити правду. Для Путіна, офіцера спецслужб, обман – важлива зброя. Протягом усієї української кризи Росія заперечувала наявність своїх військ у Східній Україні і навіть робила вигляд, що не озброює сепаратистів. Тепер офіційна Москва заперечує, що цілі, по яких РФ била в Сирії, не мають ніякого відношення до ІДІЛ.

У середу російське Міністерство оборони заявило, що РФ бомбардувала позиції ІДІЛ. Після того, як держсекретар США Джон Керрі повідомив Лаврову, що це, схоже, брехня, російський міністр відповів знайомим гамбітів, вимагаючи доказів.

«Доведіть» було російським відповіддю на будь-які звинувачення з української сторони, а кожен раз, коли докази надавалися, Москви вони не влаштовували. Не дивно: Кремль бере участь не в академічній дискусії, де докази мають значення. Він веде війну, в якій сила є остаточним аргументом і часто підкріплюється обманом.

В Україні Путін спершу сподівався, що сепаратисти при мінімальній підтримці Москви, захоплять російськомовний Схід і Південно-Схід, розділивши Україну надвоє і зробивши втручання занадто ризикованим для Заходу. У військовому плані сепаратисти програли, тому Путін направив до них на допомогу, регулярні війська, відмовляючись розмовляти з урядом у Києві, поки не захопив досить територій, щоб вести переговори з позиції сили. На захоплених територіях знаходиться значна частина промислових підприємств України, і з ними економічне відновлення буде набагато простіше. Тому Київ не хоче відмовлятися від цих територій, а Путін зберігає важелі впливу і можливість продовжувати дестабілізувати Україну.

У Сирії Путін також буде робити все, щоб сирійський президент зміг відбити втрачені території, будь то у ІДІЛ або інші виступаючі проти нього групи, і я не став би виключати локального вторгнення російських військ у разі крайньої необхідності. Путін, ймовірно, розуміє, що він не зможе допомогти Асаду захопити всю Сирію, оскільки в конфлікті замішано дуже багато зовнішніх гравців. Разом Росія і Асад можуть відбити достатньо територій, щоб домовлятися про післявоєнний устрій з позицій сили. Саме за цим Асад звернувся до Путіна спочатку. У даний момент цілі Путіна збігаються з цілями сирійського президента, оскільки він хоче посилити свою роль; розмовляючи з Асадом, західні лідери будуть говорити з Путіним.

Сирійський президент, мабуть, не розуміє, що Путіна легко покликати, але дуже важко вигнати. Проросійські лідери сепаратистів, яких постійно змінюють та принижують спостерігачі з Москви, вже це зрозуміли.

З боку Керрі та Обами було б необачно не зрозуміти це після 18 місяців спостережень за діями Путіна в Україні. Вони, ймовірно, усвідомлюють всі наслідки його втручання. Якщо вони не протистоять йому більш активно, це означає, що вони сподіваються, що рано чи пізно втручання Путіна допоможе закінчити війну, що США зробити не вдавалося, або ж розраховують, що Росія переоцінила себе і зазнає поразки. Обидві ставки несуть великі ризики, але альтернатив практично немає. Як і в Україні, щоб зупинити Путіна, з ним доведеться воювати.

Переклад НВ

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад та публікацію колонок Леоніда Бершидського на Bloomberg View. Републікування повної версії тексту заборонено.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.