Списання боргу України. Чому реструктуризація не має сенсу

12 коментувати
Значно важливіше вивести тіньову економіку на світло, ніж домогтися списання частини боргу

Оригінал тексту опублікований на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

Кажуть, що Україна близька до укладення угоди з кредиторами, які можуть піти на 20-відсоткове скорочення тіла боргу. Цей непростий компроміс мало що вирішить, оскільки уряд не в змозі впоратися з по-справжньому важливими завданнями: зниженням рівня корупції і виведенням економіки з тіні.

Приватні кредитори України, очолювані американською інвестиційною компанією Franklin Templeton, обговорюють з міністром фінансів Наталією Яресько реструктуризацію $19 млрд боргу. Підписана з МВФ програма допомоги Україні на $17,5 млрд вимагає, щоб уряд заощадив $15 млрд протягом чотирьох років, звів відношення боргу до ВВП нижче 71% до 2020 року і скоротило державні витрати до 10% до 2025. Спочатку кредитори заявили Яресько, що Україна зможе виконати ці умови й без скорочення боргу, достатньо буде перенести терміни виплат. Міністр зажадала 40% скорочення, погрожуючи мораторієм на виплату зовнішніх боргів.

Аргументація українського уряду була озвучена вже неодноразово. «Ми воюємо з ядерною державою, а саме з Росією, - сказав в червні прем'єр-міністр Арсеній Яценюк. – Потрібно погодитися на наші умови, реструктуризувати борг і дозволити Україні вибратися з важкої економічної ситуації».

В України є як мінімум одне потенційне джерело стабільного зростання: її тіньова економіка

Якщо сторони, як очікується, зійдуться на золотій середині (це стане першою серйозною поразкою гуру Templeton Майкла Хейзенстеба), Україна отримає деяке короткочасне полегшення. У вересні і жовтні вона повинна виплатити $1,1 млрд по суверенним бондам; ці платежи, найімовірніше, будуть відстрочені. Тим не менш, залишаються ще $3 млрд за єврооблігаціями, які Україна повинна Росії, які потрібно повернути в грудні. РФ наполягає, що цей борг повинен вважатися державним, а не приватним, і досі Україна покірно виплачувала відсотки.

Також невідомо, чи достатньо буде скорочення суми боргу на 20% ($3,8 млрд) для того, щоб відношення боргу до ВВП стало менше 71% (зараз цей показник становить 94%). У програмі МВФ зазначено, що в 2020 році ВВП України має скласти 3,2 трлн гривень ($млрд 134,2). У 2014 році ВВП країни не перевищував 1,5 трлн гривень ($97 млрд). МВФ очікує, що за рахунок економічного зростання відношення боргу до ВВП вдасться скоротити; роль угоди по реструктуризації буде набагато менш значущою.

Прогноз МВФ, найімовірніше, занадто оптимістичний. Фонд очікує, що в цьому році економіка скоротиться на 5,5%, а потім почне зростати і дійде до 4% зростання в 2018. Bloomberg прогнозує, що падіння в цьому році складе 8,7%. З урахуванням даних за перші два квартали, навіть цей прогноз може виявитися надто райдужним. У другому кварталі 2015 року ВВП скоротився на 14,7% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Про зростання бізнесу в Україні говорити не доводиться. У липні промислове виробництво скоротилося на 13,4% порівняно з попереднім роком. За період з січня по червень експорт склав всього $18,5 млрд ($28,62 млрд в 2014).

Ще один нереалістичний момент в прогнозі МВФ щодо української національної валюти. Фонд очікує, що ослаблення гривні буде незначним: з 22 гривень за долар наприкінці 2015 року до 23,8 наприкінці 2020 року. Але від подальшого падіння гривню захищають тільки запроваджені Нацбанком адміністративні заходи, що МВФ вимагає пом'якшити. Аналітики Bloomberg вважають, що гривня ослабне до 24 за долар вже в 2016 році.

У понеділок президент Петро Порошенко заявив, що «Вже у найближчі місяці може відновитися економічне зростання. Це буде лише завдяки відсутності військової ескалації». Бізнес, за його словами, «адаптується, знаходить нові ринки для заміни повністю закритого для нас російського». Схоже, Порошенко не стежить за офіційними даними. У першій половині 2015 Росія як і раніше залишалася найбільшим ринком експорту для України, споживаючи українські товари на суму в $2,3 млрд. Це майже на 60% менше, ніж у минулому році, але про закриття ринку говорити зарано. До того ж, експорт в країни, що входять в першу десятку пріоритетних ринків України, також впав, що не свідчить про успішну адаптацію.

В України є як мінімум одне потенційне джерело стабільного зростання: її тіньова економіка. Згідно з даними Міністерства економіки, у першому кварталі 2015, коли офіційна економіка перебувала у вільному падінні, тіньовий сектор збільшив свою частку ВВП на 5% в порівнянні з попереднім роком – до 47%. Це досить скромне припущення: судячи за споживчими видатками та роздрібної торгівлі, реальна цифра може доходити до 56% ВВП.

Це зростання пояснюється двома причинами: корупцією і ухиленням від сплати податків. Український уряд намагається боротися з хабарниками – багато офіційних структури перейшли на прозорі електронні закупівлі, а новостворене Національне антикорупційне бюро обіцяє передати до суду перші справи вже до кінця року. І все ж підприємці продовжують скаржитися на свавілля чиновників, у генпрокуратурі триває боротьба між реформаторами і прихильниками колишніх методів, а жахлива судова система країни так і не була реформована. Зміни в Податковий кодекс розробляються, але вони недостатні для того, щоб змусити роботодавців перевести своїх співробітників на «білу» зарплату.

Куди важливіше вивести тіньову економіку на світло, ніж домогтися списання частини боргу. З урахуванням того, що номінальний ВВП в першому кварталі склав $15,7 млрд, неофіційний оборот (за 47% тіньової економіки) досяг $7,4 млрд всього за три місяці. Навіть війна на сході України, яку уряд постійно використовує для виправдання своєї бездіяльності, менш важлива для держави ніж ця, набагато більш тиха війна з частиною населення України, яка не бажає жити за правилами.

Переклад НВ

Новий час володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Леоніда Бершидського на Bloomberg View. Републікування повної версії тексту заборонено.

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.