Шведська утопія

0 коментувати
Швеція планує обмежити продаж зброї недемократичним країнам

Оригінал тексту опублікований на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

Швеція готова зробити сміливий крок: влада країни хоче першими в світі законодавчо обмежити продаж зброї недемократичним режимам. Якщо інші великі експортери зброї зроблять те ж саме, в безглуздих війнах загине менше людей.

Швеція входить в 12 основних експортерів зброї в світі. За даними Стокгольмського інституту дослідження проблем світу, в 2016 році держава експортувала зброї на $1,2 млрд. Громадянське суспільство країни досить довго протестувало проти продажу зброї репресивним режимам, особливо Саудівській Аравії. Починаючи з 2014 року, коли до влади прийшла теперішня коаліція, "зелені" просували "демократичне застереження" щодо експорту зброї.

Не дивно, що цей непопулярний захід серед шведських виробників оборонної техніки. Хакан Бускхе, президент оборонної компанії Saab, що створює винищувачі, заявив, що в разі обмежень, виробникам буде складніше створювати сучасну зброю для шведської армії і його доведеться імпортувати. Крім того, ліві критикують закон за те, що визначення "демократія" або "наступ на права людини" сформульовані недостатньо чітко, щоб можна було накладати заборону. Однак це доречно, коли країна, що гордо називає себе гуманітарної суперсилою, може стати першою, хто спробує встановити відповідні критерії щодо продажу зброї.

Це прекрасний приклад для інших експортерів зброї, але чи наслідують вони його, якщо врахувати, що поставлено на карту

На практиці ж вигідні близькосхідні контракти важко скасувати. Згідно зі звітом Швеції в реєстр звичайних озброєнь ООН, в останні роки майже всю зброю було продано демократичним країнам. Але після поновлення даних з'явилися продажі зброї до Пакистану, який демократичний лише технічно, а також в Об'єднані Арабські Емірати, які демократією не є зовсім і причетні до гуманітарної катастрофи в Ємені. Згідно з новим законом, будь-яке подібне замовлення на зброю буде перевірятися.

Це прекрасний приклад іншим експортерам зброї, але чи наслідують вони його, якщо врахувати, що поставлено на карту. Частка двох найбільших експортерів США і Росії за 2012-2016 склала 33% і 23%. І вони навіть не приєдналися до Договору про торгівлю зброєю ООН, мета якого - зробити міжнародну торгівлю зброєю більш прозорою і обмежити поставки в зони конфліктів. Росія відмовилася, оскільки це ускладнило б торгівлю з режимом сирійського президента Башара Асада. А США зазвичай не подобається, коли ООН диктує їм, яку вести політику. Незважаючи на те, що тодішній держсекретар Джон Керрі підписав угоду від імені США в 2013-му, документ не ратифікований і не буде при республіканському Конгресі.

Барак Обама був прихильником ратифікації, кажучи, що це спонукає інші країни встановити такий же суворий контроль над експортом зброї, як в США. Угода ускладнює продаж зброї терористам або державам-ізгоям, але не недемократичним країнам, таким, що порушує права людини. Саудівська Аравія і ОАЕ - найбільші клієнти США. Нещодавно президент Дональд Трамп розхвалював угоду по зброї з Саудівською Аравією на $110 млрд, хоча поки неясно чи була вона насправді.

Великі західні експортери зброї - навіть такі як Велика Британія, Франція і Німеччина - ратифікували Договір про торгівлю зброєю. Але, на їхню думку, може бути нерозумно встановлювати собі такі ж обмеження, як у Швеції, і залишити великий шматок ринку конкурентам, таким як Росія і Китай, яких не турбує, кому саме вони продають зброю, якщо це не їхні вороги. Звичайно, можна сказати, що зброя від конкурентів така ж смертельна, так що військова міць репресивних режимів не послабить, а західні нації лише втратять заробіток і робочі місця. Крім того, це погано вплине на довгострокові союзи. Моральні аргументи в адміністрації Трампа особливо непопулярні.

З іншого боку, якщо світовий центр м'якої сили і морального лідерства переміститься в Європу, основні країни ЄС зрозуміють, що є сенс озброювати лише союзні демократії. Це буде простіше Німеччині, ніж Франції: найбільші клієнти першої - Південна Корея, Греція і США, тоді як друга більше співпрацює з Єгиптом, Китаєм і ОАЕ.

Швеції легше бути моральним авторитетом, тому що вона нейтральна. Але це не означає, що інші не повинні прагнути до подібних стандартів.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.