Самоізоляція РФ. Ціна заборони на польоти до Єгипту

4 коментувати
Чи розлютяться росіяни на Путіна за те, що він вліз у чужу війну, через яку загинули мирні жителі, а популярне місце відпочинку виявилося для них закритим

Оригінал тексту опубліковано на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

Рішення Росії заборонити польоти в Єгипет може завдати серйозного удару по і без того постраждалій туристичній індустрії країни, але це недобрий знак і для самої Росії. Єгипет був найпопулярнішим місцем відпочинку росіян, і знайти йому заміну буде непросто: втручання РФ у сирійську війну означає, що й інші країни Близького Сходу виявляться для них небезпечними.

Риторика й економічна політика президента Володимира Путіна можуть бути ізоляціоністськими по суті, але він ніколи не вживав ніяких заходів, спрямованих на обмеження закордонного туризму. Те, що багато росіян могли собі дозволити двічі на рік подорожувати, було одним з основних досягнень Путіна: хоча кордони відкрив його попередник, Борис Єльцин, гроші на подорожі у більшості громадян з'явилися саме за Путіна. У 2000 році російські туристи здійснили 4,2 млн подорожей за кордон. У 2013 році кількість поїздок дійшла до 18,3 млн. Після кризи 2009 року, що призвела до затримки, ця цифра зростала щороку.

Зовнішня політика Путіна та падіння цін на нафту призвели до зупинки зростання. У 2014 році кількість туристичних поїздок впала на 4%, переважно через українську кризу та виникнення напруженості у відносинах з Європою. Продовження рецесії призвело до подальшого зменшення кількості поїздок. Проте, до Єгипту росіяни, як і раніше, їздили: він був доброзичливий, дешевий, а візи для поїздок не були потрібні – тижнева поїздка разом з квитками на літак обходилася в $500 – і в Єгипті можна було взимку повалятися на пляжі. Єгипет конкурував з Туреччиною за перше місце в списку найпопулярніших місць відпочинку і навіть перемагав її, коли в Середземномор'ї наставали холоди.

Першою польоти в Шарм-ель-Шейх після появи інформації про те, що причиною падіння російського лайнера над Сінаєм могла бути бомба, заборонила Великобританія. Але британські літаки продовжували літати в Хургаду, інший єгипетський курорт, крім того, популярність Єгипту серед британців і так почала падати ще 2011 року, після Арабської весни. Минулого року в Єгипті побували всього 296 000 британців – лише 0,4% від загального числа приїжджих і на 50% менше, ніж у 2010-му.

Посилення ізоляції завжди веде до ескалацій. Кремль, ймовірно, активізує сирійську кампанію

А ось росіяни здійснили майже 3 млн поїздок до Єгипту 2014 року, склавши 7% від загального числа відвідувачів. Тепер уряд заборонив польоти і в Шарм-ель-Шейх і Хургаду, а прем'єр-міністр Дмитро Медведєв сказав, що очікувати швидкого відновлення польотів не варто. «Потрібен час, щоб гарантувати безпеку на єгипетських курортах, - повідомив він. – Давайте не тішити себе ілюзіями, швидким цей процес не буде».

Заборони на польоти – серйозний удар по Єгипту, який втратить 70% туристів і 14% доходів в іноземній валюті, які забезпечує туризм. Єгипетська влада спробує зробити безпеку в аеропортах такою ж, як в ізраїльському аеропорту Бен Гуріона. Але для Росії цього буде недостатньо. Вся країна повинна стати безпечнішою.

Поки Росія воює з радикальними ісламістами в Сирії, не можна виключати ймовірність нових терактів. У Єгипті вже траплялися атаки, метою яких ставали туристи: сотні людей загинули в 1997, 2004 і 2005 роках. Тепер головною мішенню стали росіяни через втручання Москви в сирійські справи та спроби утримати Башара Асада при владі.

Це означає, що у більшості росіян залишається все менше безпечних місць для відпочинку в цьому сезоні. Окрім Близького Сходу, залишаються тільки Південно-східна Азія або Карибське море, а це для потерпілих від девальвації росіян занадто дорого.

Російську туристичну індустрію чекають великі втрати: згідно з даними Російської асоціації турагентств, на зимовий сезон вже було продано близько 140 000 турів. Медведєв наказав уряду розглянути питання фінансової допомоги туроператорам.

Але тут закладено і великий ризик для самого Кремля. Чи розлютяться росіяни на Путіна за те, що він вліз у чужу війну, череа яку загинули мирні жителі, а популярне місце відпочинку виявилося для них закритим? Або ж згуртуються навколо влади, вимагаючи помсти терористам? Другий варіант більш імовірний: кремлівська машина пропаганди вже запрацювала. Дмитро Кисельов заявив у неділю, що літак був підірваний, оскільки Росія вже завдала ІДІЛ більше шкоди, ніж західна коаліція за два останніх роки. Він навіть припустив, що США могли домовитися з ісламістами, щоб ті атакували російські літаки, а не західні.

Посилення ізоляції завжди веде до гніву й ескалації. Кремль, ймовірно, активізує сирійську кампанію і отримає більшу підтримку суспільства.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Леоніда Бершидського на Bloomberg View. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.