Росіяни і зараза путінського режиму

3 коментувати
Чому жителі РФ змушені доводити, що не мають нічого спільного з владою своєї країни

Оригінал тексту опубліковано на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

Рішення Міжнародного Олімпійського комітету дозволити російським атлетам змагатися на Олімпіаді в Ріо, якщо вони зможуть довести, що не використовували допінг. Тим не менш, це було вірне рішення. Але в ньому є і неприємне підґрунтя: тепер росіяни офіційно зобов'язані доводити, що не заплямовані гнилим режимом, який керує їхньою країною.

Олімпійський комітет створив декларацію услід за прийнятим раніше рішенням заборонити Російській легкоатлетичної федерації брати участь у міжнародних змаганнях. Це рішення ґрунтується на результатах досліджень Світового антидопінгового агентства, який виявив явно підтримувану державою допінгову культуру в російській легкій атлетиці; також перевірку не пройшла Кенія. Тому Міжнародний Олімпійський комітет заявив, що атлети з цих країн не будуть автоматично вважатися "чистими" – їм доведеться доводити, що вони дотримуються заборони на допінг, міжнародним федераціям у своєму виді спорту.

У країні, де править авторитарний лідер, недоліки системи є провиною лідера

Олімпійський комітет вважає, що презумпція невинності стосовно атлетів з цих країн перебуває під серйозним питанням. В результаті кожна міжнародна федерація повинна в індивідуальному порядку прийняти рішення, чи допускати цих атлетів до змагань, щоб забезпечити чесну конкуренцію у своєму виді спорту. В процесі прийняття цього рішення відсутність позитивного антидопінгового тесту, проведеного в країні спортсмена, не буде вважатися достатнім. Це означає, що міжнародні федерації зобов'язані врахувати інші надійні тести, крім національних.

Це найм'якіше рішення для Росії. Уряд готувався до повної заборони, який міг торкнутися не тільки легкої атлетики. Міністр спорту Віталій Мутко сказав про це в понеділок. А в четвер, напередодні зустрічі Олімпійського комітету, Держдума засудила можливу заборону: "Здавалося, часи, коли спорт намагалися використовувати як інструмент політичної боротьби, оголошуючи бойкоти олімпіад та іншим спортивним змаганням з причини політичних розбіжностей, давно канули в лету. Однак сьогодні дехто намагається витягнути цю політичну зброю,  яка пропахла нафталіном  зі звалища історії".

Занепокоєння, присутнє в цих заявах, зрозуміле: шановні західні атлети роздратовані тим, як повільно спортивні чиновники займаються викриттям російської допінгової системи. Спортивне співтовариство тисне на чиновників з тим, щоб вони виключили РФ, оскільки та неприховано і систематично шахраювала. Міжнародний Олімпійський комітет міг запросто ввести повну заборону, щоб уникнути тяганини з індивідуальними випадками і звинуваченнями, що він дозволяє потенційним шахраям брати участь у змаганнях.

Президента Олімпійського комітету Томаса Баха розкритикують за прийняте їм рішення, і наслідки будуть неприємними. Легкоатлетичній федерації Росії і Олімпійському комітету доведеться звернутися зі справою проти заборони до міжнародного Спортивного арбітражного суду, а атлетам доведеться доводити – не завжди успішно – що їх можна допускати до змагань. Але навіть ті, кому вдасться пройти тестування, будуть під підозрою: нещодавні звіти Світової антидопінгової асоціації знищили репутацію країни.

Тим не менш, справедливо, що когось допустять до змагань в Ріо під російським прапором, а не якимось нейтральним, як деякі пропонували – і як деякі російські зірки, такі як стрибунка Олена Ісінбаєва, відмовилися робити. Прапор, зрештою, представляє країну та її народ, а не режим. Мутка, міністра спорту, який мало що зробив для запобігання допінгового скандалу, виступив проти того, щоб Юлія Степанова, одкровення якої призвели до заборони для легкоатлетів, змогла виступати на Олімпійських іграх. Тим не менш, керівний орган цього виду спорту надав їй дозвіл, і Степанова буде боротися за Росію: прапор належить їй рівно так само, як і Мутку.

Президент Володимир Путін побудував нинішню російську систему, що поєднує показний патріотизм з цинічною корупцією. У країні, де править авторитарний лідер, недоліки системи є провиною лідера. Це робить допінг-скандал відповідальністю Путіна. Тим не менше, Путін – сам колишній спортсмен , і схоже, не хоче потурати ідеї не визнавати недобросовісної конкуренції з боку РФ і подати заборону як ще один приклад західної ворожості по відношенню до Росії. Він стримував своїх прихильників, які бажали розіграти цю пропагандистську карту, і він не закликав до бойкоту Олімпіади, як пропонували деякі гарячі голови. Путін явно сподівався, що МОК дозволить хоча б деяким росіянам брати участь у змаганнях: у вівторок його прес-секретар Дмитро Пєсков сказав, що ніхто не буде "зацікавлений у створенні такого прецеденту", як повна заборона.

Замість того щоб, пирхнувши, відмовитися від Олімпіади, Путін хоче, щоб спортивні чиновники "захищали інтереси спортсменів, не пов'язаних з допінгом". Це означає подачу апеляції щодо заборони, отриманої легкоатлетами, так і надання доказів дотримання правил в індивідуальних випадках.

Росія, найімовірніше, буде в змозі зібрати пристойну команду для Олімпіади завдяки рішенням Путіна скоритися, а не розігрувати драму.

Але рішення Міжнародного Олімпійського комітету продемонструвало більш глибоку проблему.

У цілій низці сфер від бізнесу до культури західні партнери хочуть від росіян доказів, що ті не є частиною путінського режиму. Російські покупці нерухомості та потенційні бізнес-партнери піддаються більш ретельним перевіркам, ніж того вимагає міжнародний санкційний режим. Російські культурні фігури та науковці не отримують запрошень на міжнародні заходи, оскільки відомі як лоялісти, які підтримали вторгнення до Криму та війну в Східній Україні. Багато росіян, включаючи менш гучних опонентів Путіна, помітили, що на Заході їм не так раді, як до Криму.

Міжнародний Олімпійський комітет формалізував це відчуття: від росіян вимагають довести, що вони чисті. Передбачається на основі великої кількості даних, що режим корумпував тих, хто живе за нього.

Мені, як громадянину РФ, важко змиритися з цією стигмою, але ось який у мене вибір: я можу вирішити, як багато росіян, що Захід ненавидить мою країну і мій народ, або ж я змушений доводити, що мене не торкнулася путінська зараза. Я розумію, чому деякі вважають другий варіант принизливим, але я не можу підтримати перший, оскільки вірю, що режим прогнив і гідний осуду. Але це не означає, що російський прапор не належить і мені.

 Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Леоніда Бершидського на Bloomberg View. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.