Путіну терміново потрібен внутрішній план

14 коментувати
Російський президент усвідомив необхідність реформування економіки країни, але стратегії у нього немає

Оригінал тексту опублікований на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

Уряд Росії схвалив тверезий (і протверезний) економічний прогноз на найближчі три роки. Перспективи країни виглядають настільки безрадісно, що президент Володимир Путін, можливо, нарешті почне слухати мейнстрімних економістів, які не покинули його, незважаючи на неприховану прихильність до масштабного державного сектору з ноткою кумівського капіталізму.

Нинішні російські лідери, вочевидь, існують у паралельному Всесвіті, де Росія в облозі ворожого Заходу і веде зі зловісним глобальним гегемоном боротьбу за виживання. В іншу епоху це змусило їх застосувати неординарні економічні теорії або почати приховувати дані про справжній стан національної економіки від світу та від простих росіян. Однак цього не відбувається.

У міністерстві економіки під керівництвом Олексія Улюкаєва намагаються знайти привід для оптимізму. Відзначаючи, наприклад, зростання в першому кварталі в деяких галузях обробної промисловості (раніше неконкурентоспроможних у порівнянні з імпортом), уповільнення темпів зростання інфляції до 7,2% на рік, збільшення корпоративного прибутку, зростаючий фондовий ринок, зміцнення валюти та достатню ліквідність у банківському секторі. Тим не менш, Улюкаєв майже не намагається замаскувати продовження рецесії, падіння реальних доходів, роздрібний сектор, що помирає. Банки все ще платять високі відсотки за вкладами, але росіяни не вірять, що рецесія закінчиться найближчим часом, пам'ятаючи про подальші труднощі.

Режим жорстко бореться з будь-якими спробами зробити його менш репресивним

Прогноз міністерства на 2016 рік - скорочення обсягу виробництва на 0,2%, - більш оптимістичний, ніж зниження на 1,3%, передбачене економістами, опитаними Bloomberg. Тим не менш, на 2017 рік Улюкаєв прогнозує всього 0,8% зростання при базовому сценарії, в той час як консенсус-прогноз Bloomberg говорить про зростання на 1,3%. Хоча Міністерство економіки очікує, що зарплата і роздрібний оборот потроху збільшаться, але $40 за барель російської нафти (основного експортного товару країни) чудес не обіцяють.

"Подальша динаміка можлива, якщо структура економіки та інститутів посилиться", - сказав Улюкаєв міністрам. Це ретельно продумана фраза, але міністр ясно говорить колегам, мовляв, якщо нічого не робити, Росія продовжить відставати від решти світу в економічному розвитку.

Російська влада явно турбується про відсутність зростання в найближчому майбутньому: навіть у 2019 році воно, як очікується, досягне всього 2,2%, якщо ціна на нафту залишиться незмінною. Також у влади з'явився нав'язливий свербіж, який штовхає її зробити хоч щось, а не сидіти та чекати, поки піднімуться ціни на сировину. Прем'єр-міністр Дмитро Медведєв нещодавно написав Путіну листа з пропозицією про реформу управління, що дозволяє створити систему прозорих ключових показників ефективності для міністрів. «Згоден», - відповів Путін на конверті.

Ця ідея – одна з кількох, запропонованих приблизно рік тому Германом Грефом, виконавчим директором Ощадбанку і одним з основних архітекторів путінських реформ на початку 2000-х, до списку яких входив вкрай вдалий низький, плоский прибутковий податок. Греф також говорив про створення квазінезалежного центру для розробки необхідних реформ. Ймовірно, процес буде проходити під керівництвом колишнього міністра фінансів Олексія Кудріна.

Кудрін очолить Центр стратегічних розробок, де за Грефа планувалися реформи початку 2000-х років. Цей аналітичний центр, створений у 1999 році за допомогою могутніх тоді олігархів, продовжував виконувати консалтингові проекти для низки російських державних корпорацій та державних органів, але його вплив вже давно згас. Кудрін досить важкий в політичному плані, щоб відродити значимість центру, і призначено його головою з благословення Путіна. Під час своєї щорічної Прямої лінії минулого тижня президент згадав про призначення. "Він дуже хороший фахівець, блискучий знавець, - сказав Путін про Кудріна. - І якщо він хоче зробити свій внесок у рішення проблем, що стоять перед країною, чому б і ні?"

Кудрін пояснив своє бачення необхідних змін у промові, виголошеній 20 квітня. Він назвав нинішній стан судової та правоохоронної систем, а також стиль взаємодії влади з суспільством "ключовою перешкодою на шляху подальшого розвитку".

"Інституції, що утворилися, приведуть нашу систему до довгострокової стагнації, якщо не реформувати їх, - сказав Кудрін. - Я впевнений, що ми знаходимося на порозі серйозних суспільних зрушень або централізованих реформ".

Як і Улюкаєв, Кудрін формулює свою програму якнайм'якше. Простою мовою його заява означає, що Кремль має реформувати корумповану, жорстоку, корисливу систему, яка сформувалася і застигла за Путіна, або зіштовтхнутися з громадськими хвилюваннями.

Путін нічого не обіцяв Кудріну – його «чому б і ні» більше схоже на знизання плечима, ніж підтримку – але, принаймні, призначення він схвалив і щодо планів Кудріна обізнаний.

Одним з термінів, які колишній міністр використовував у своїй промові, було слово «перебудова», що застосовується для спроби Михайла Горбачова модернізувати радянську систему наприкінці 1980-х, на черговому витку падіння зниження цін на енергоносії. Обережний Кудрін вибрав це слово навмисно: він явно вірить, що для збереження життя путінському режиму, необхідні радикальні заходи. Я сумніваюся, що сам президент думає так само. Він явно сумує за СРСР і не відчуває любові до Горбачова (особливо з урахуванням того, чим закінчилися реформи останнього). Але у Путіна не було нормального внутрішнього плану з моменту повернення на пост президента в 2012 році. Його домовленість з Кудріним, принаймні, означає, що він відкритий до пропозицій.

Це краще, ніж нічого, хоча режим жорстко бореться з будь-якими спробами зробити його менш репресивним. Незважаючи на те, що Кудрін та інші розсудливі економісти роблять все від них залежне, Росія продовжить відставати від інших великих економік.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Леоніда Бершидського на Bloomberg View. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.