Путіну потрібна перемога, а не мир з Заходом

2 коментувати
Російський президент хоче очолити коаліцію проти ІДІЛ і домогтися визнання, що він мав рацію, підтримуючи режим Асада

Оригінал тексту опублікований на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

Після атаки ІДІЛ на Париж між західними країнами і путінською Росією намітилося потепління. Але в пропозиціях миру від Путіна більше риторики, ніж реального сенсу.

Захід робить обережні кроки до об'єднання з Росією в боротьбі проти ІДІЛ. Французький президент Франсуа Олланд, котрий місяць тому заявляв, що «Росія – нам не союзник» у Сирії, пообіцяв поговорити з Обамою, і з Путіним, про «об'єднання сил». На саміті G-20 в Анталії Барак Обама більше півгодини розмовляв з Путіним наодинці – зміна звичайної для цих лідерів практики уникнення один одного.

Не слід сприймати останні дії Путіна, як запобігливість. Російський президент запропонував реструктуризувати $3-мільярдний український борг, хоча до цього Москва твердо стояла на тому, що борг має бути повністю сплачений у грудні. А на переговорах щодо Сирії, які відбулися у Відні, Росія погодилася дозволити взяти участь у врегулюванні ситуації опонентам її союзника, президента Башара Асада.

Проте, відкритість Заходу до «широкої коаліції» проти ІДІЛ не означає, що вона буде створена, потрібно вирішити ще чимало суперечностей, а після цього поділити ролі в конфлікті. До того ж, Путін не пішов на поступки щодо України.

Західним лідерам потрібно вирішити, чи об'єднуватися з меншим злом заради перемоги над великим

У Донбасі близько шести тижнів панувало затишшя; Путін, схоже, змусив проросійських бойовиків припинити вогонь після того, як російські війська почали бомбити Сирію. Але вже в листопаді українська армія почала повідомляти про декілька смертей на день. У неділю, наприклад, стало відомо про загибель ще трьох українських військових.

Про досягнення політичного рішення теж мріяти не доводиться: український парламент тільки зараз починає займатися законом про вибори на окупованих територіях, який дозволить почати їх реінтеграцію. Путін не перестане тиснути на Київ, поки не буде задоволений результатом для нього і його ставлеників.

Пропозиція про реструктуризацію – теж не подарунок. Путін готовий дозволити Україні розділити виплату боргу на три етапи – по мільярду в рік, але тільки за умови, що гарантами виплат виступлять західні партнери України.

Реструктуризація боргу, особливо за умови отримання гарантій, для Росії набагато вигідніше, ніж угода, яку уклали з Україною приватні кредитори. Втім, Україна пов'язана умовами цієї угоди – вона не може пропонувати нікому кращих умов, або ж змушена компенсувати інвесторам різницю. Тому незрозуміло, як вдасться домовитися до встановленого Путіним дедлайну 6 грудня.

Пропозиція – в першу чергу пропагандистський хід, покликаний показати, що Захід і сам не впевнений, що його програма допоможе виснаженій корупцією країні. Крім того, Путін нічого не втрачає, крім примарної можливості витребувати борг через суди: МВФ вже повідомив, що продовжить кредитувати Україну, навіть якщо вона оголосить дефолт черезз російський борг. Тому Путін намагається хоча б отримати політичні дивіденди з невдалої економічної інвестиції.

Західні лідери неодноразово давали Путіну зрозуміти, що не підуть на поступки по Україні в обмін на його допомогу в Сирії. Путін же, в свою чергу, не готовий відмовитися від своєї здатності дестабілізувати Україну в обмін на шанс співпрацювати з США та їхніми партнерами в Сирії. Він не зацікавлений у придбанні квитка на війну, в якій і так вже бере участь, причому з великими ризиками.

Було б помилкою оцінювати дії Путіна в Сирії як спробу повернути прихильність Заходу, отримати прощення за дії в Україні і добитися того, щоб санкції проти РФ, термін дії яких закінчується наприкінці січня, не були продовжені. Російський президент неодноразово повторив, що вважає ІДІЛ загрозою Росії. У вівторок ФСБ офіційно оголосила, що причиною аварії пасажирського лайнера над Єгиптом був теракт. Путін пообіцяв знайти винних, «де б вони не ховалися».

Ця заява – відлуння обіцянки у вересні 1999 року: «Ми будемо переслідувати терористів скрізь і, якщо ми зловимо їх у сортирі, ми будемо мочити їх у сортирі». Путін сказав це, починаючи другу війну в Чечні, яку він зрештою виграв, вибравши жорстокого місцевого лідера, щоб той правив бунтівним регіоном за нього.

З урахуванням цього досвіду, Путін вважає, що розбирається в боротьбі з тероризмом краще, ніж хто-небудь з нинішніх світових лідерів. Він хоче очолити коаліцію проти ІДІЛ і домогтися, щоб Усі визнали, що він мав рацію, підтримуючи режим Асада.

Західний союз з Путіним проти ІДІЛ, якщо він і буде укладений, не стане чимось більшим, ніж ситуативний військовий союз. Політичної співпраці не буде; Захід готовий був працювати зі Сталіним під час Другої світової, але за цим негайно послідувала Холодна війна.

Путін, який навів приклад антигітлерівської коаліції, говорячи про протистояння ІДІЛ, це знає. Але він домагається не скасування санкцій. Він хоче виграти війну, хоче, щоб його визнали лідером, який приніс світові перемогу. В цьому плані теракти не змінили нічого: Заходу так само потрібно вирішити, чи об'єднуватися з меншим злом заради перемоги над великим.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Леоніда Бершидського на Bloomberg View. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.