Причина успіху Ле Пен – економіка, а не ксенофобія

3 коментувати
Причина успіху Ле Пен – економіка, а не ксенофобія
Якщо керівництво країни не візьметься за відновлення економіки, Ле Пен отримає шанс на президентських виборах в 2017 році

Оригінал тексту опубліковано на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

Може здатися, що перемога праворадикалів у першому турі французьких регіональних виборів – відгомін терактів у Парижі, але це не так. Електоральний тріумф Національного Фронту Марін Ле Пен більше пов'язаний з економікою, ніж з ксенофобією.

Не можна заперечувати, що Ле Пен і її партія показали кращий результат, ніж коли-небудь на виборах, які справді можуть дати їм якусь владу у Франції (минулорічні вибори до Європарламенту, які Національний Фронт виграв, не беруться до уваги). Після реформи, яка скоротила кількість адміністративних регіонів материкової Франції з 22 до 12 (13, включаючи Корсику), правляча Соціалістична партія отримала більшість в усіх регіонах, крім одного. Тепер у партії Ле Пен більшість у шести регіонах, у чотирьох з них вона може перемогти і після другого туру в найближчу неділю.

Це потрясіння для французького істеблішменту – соціалістів і республіканців, яких очолює колишній президент Ніколя Саркозі. В понеділок французька газета Le Figaro вийшла з заголовком «Шок». Точаться розмови про створення «Республіканського фронту» для протистояння Ле Пен: об'єднання соціалістів і республіканців. І Саркозі, і соціалісти не в захваті, але на наступних виборах це може стати необхідністю, якщо Національний Фронт продовжить перемагати.

Для розсердженого громадянина голос за Народний Фронт – це «корисний голос»

Втім, істеблішменту слід було б зайнятися економікою Франції, а не Ле Пен. Результати виборів у самому Парижі показують, що люди, чиїх сусідів було вбито, не вірять, що відгородження від іммігрантів або боротьба з мусульманами (улюблені тези Національного Фронту) розв'яжут проблему тероризму. Скарбник партії Валлеран де Сен-Жюст не переміг і навіть не дістався другого місця в жодному з 20 районів французької столиці. Сен-Жюст отримав лише 59,429 голосів у Парижі – кожен з кандидатів істеблішменту обійшов його більш ніж з потрійною перевагою в голосах.

Президент Франсуа Олланд позбавив Ле Пен можливості голосно виступити проти терористів, першим оголосивши війну ІДІЛ, наказавши почати агресивні поліцейські рейди проти підозрюваних у тероризмі всередині Франції і виділивши більше ресурсів на розвідку і поліцію. Його популярність підскочила з 20% до 27%, а рейтинг схвалення досяг найвищої позначки з 2012 року. Прем'єр-міністр Мануель Вальс, який сказав, що Європа більше не може приймати біженців», також отримав зростання підтримки з 26% до 32%. Ле Пен, будь вона при владі, навряд чи сказала б щось принципово інше.

Своїм успіхом її партія зобов'язана іншій помилці істеблішменту. Кореляція між її результатами на недільних виборах і рівнем безробіття в регіонах Франції становить 0,8 – рівень, який дозволяє говорити про наявність причинно-наслідкового зв'язку.

Ле Пен – спритний політик. Вона, мабуть, отримала чимало голосів, розігравши сімейну драму – вигнавши свого батька з заснованої ним партії за заперечення значущості Голокосту. Ефект від цього кроку міг бути ретельно прорахований: ввечері в неділю задоволений Жан-Марі Ле Пен записав відеозвернення до всіх кандидатів і активістів, які забезпечили хороші результати «першої партії Франції». Але готовність Ле Пен протистояти батькові могла вразити деяких французів, яким совість не дозволяла голосувати за партію, почесним президентом якої є запеклий антисеміт.

Лідер Національного Фронту також вміє вчитися на своїх помилках: вона не обізвала «клоунами» тих, хто висловив солідарність з жертвами, як після атаки на Charlie Hebdo, а її «я ж казала» звучали відносно скромно.

Але жоден з цих факторів не принесе їй бажаного результату – перемоги на президентських виборах у 2017 році. Досі французи підтримували її у малозначущих питаннях. На останніх муніципальних виборах Національний Фронт отримав мерії в 11 містах із 36 000, хоча і це в той момент було подано, як перемога. Нинішні регіональні вибори не матимуть значного ефекту для виборців (що пояснює низьку явку): регіони опікуються тільки питаннями громадського транспорту, школами та субсидіями на мистецтво і культуру. Національному Фронту не вдасться відзначитися державними успіхами до виборів у квітні і травні 2017 року. Партія отримає переважно голоси невдоволених, а це має сенс тільки за умови, що істеблішмент продовжить поводитися так, немов економіка чудесним чином відновиться з мінімальною його участю.

«Для громадянина, який висловлює свій гнів, голос за Народний Фронт – це «корисний голос», - написав Алексіс Брезе в Le Figaro, - Жоден варіант не створить стільки шуму, як цей, жоден бюлетень не покаже так чітко тим, хто нами керує чи їхнім можливим наступникам: захистіть нас або ми звернемося до інших».

Щоб перемогти Національний Фронт, партіям істеблішменту потрібні хоробрість і ясність - дві риси, яких їм бракує. Це складне завдання, оскільки Ле Пен особливо трудитися не треба – їй достатньо продовжувати подавати себе як альтернативу. Якщо не відбудеться значних поліпшень в економіці або чіткого плану від помірної опозиції, французи можуть дати Ле Пен шанс покерувати чимось серйознішим, ніж кілька шкільних систем.

Переклад НВ

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Леоніда Бершидського на Bloomberg View. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.