Пастка для Путіна. РПЦ проти культу Великої вітчизняної

0 коментувати
Підсумок зіткнення в Манежі покаже, який зі стовпів кремлівської пропаганди важливіший для Путіна

Оригінал тексту опублікований на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

Напад групи православних радикалів на художню виставку в московському Манежі в цю п'ятницю оголилив деякі протиріччя ідеології, на якій стоїть путінський режим.

В число експонатів виставки «Скульптури, яких ми не бачимо» увійшли роботи Вадима Сидура, Миколи Силіса і Володимира Лемпорта, радянських нонконформістів, які створили свої найкращі твори в 50-60-х роках. Після того, як Микита Хрущов відвідав виставку сучасного мистецтва в Манежі і розгнівався від побаченого, їх прогнали в зону сутінків між офіційним мистецтвом і жорстким підпіллям. Сьогодні цих художників вважають класиками, а їх роботи виставляються в колекціях державних музеїв і на міських площах.

Скульптор, який любив використовувати для створення своїх скульптур відходи – труби, іржаві лопати, схожі на грудні клітини радіатори – також був прихильником християнської тематики, але не в традиційному її розумінні. Його «Розп'яття» більше нагадує язичницький символ, а на його «Знятті з хреста» Ісус нагадує, скоріше, ржаву деталь величезної машини, ніж об'єкт поклоніння. Скульптор був ще й поетом, і в одному із своїх віршів він порівнював різдвяні ялинки з вбитими немовлятами.

Навіть захоплення Криму Путін намагався виправдати тим, що півострів - колиска православного християнства

Очевидно, це не сподобалося Дмитру Цоріонову і його товаришам з войовничого угрупування православних радикалів під назвою «Божа воля». Організація, що була створена у 2012 році, відома зривом культурних заходів – виставок, концертів і вистав, які, на думку її членів, ображають почуття християн. Незважаючи на те, що рейди групи відрізнялися жорстокістю і проводилися без будь-якого дозволу, поліція ніяк не реагувала. Група, можливо, відчула силу після 2013 року, коли Путін підписав закон про захист почуттів віруючих.

Є іронія в тому, що виставка Сидура проводиться в Манежі – там, де його роботи колись викликали гнів Хрущова. Цоріонов і його друзі з'явилися в залі і, за словами представників галереї, встигли пошкодити чотири роботи Сидура, перш ніж поліція вивела їх з приміщення. Радикалів майже відразу ж звільнили, а Цоріонов присягнувся повернутись і домогтися закриття виставки за порушення закону про почуття віруючих. «Мова йде про порнографію з Ісусом Христом, - заявив він в інтерв'ю, - Закон не працює. Держава не захищає почуття віруючих, не захищає наші святині».

Путін – самопроголошений захисник традиційних цінностей (під цим терміном розуміють цінності православної церкви). Навіть захоплення Криму він намагався виправдати тим, що півострів - колиска православного християнства. При цьому він також виступає за сильну державу, а Манеж – це державна галерея, де роботи Сидура, що належать державі, були пошкоджені вандалами. Крім того, Скульптор, який помер у 1986 році, був героєм Другої світової, був покалічений нацистським снайпером ще в юності. Прославляння перемоги СРСР у тій війні, як мінімум, настількиж важливе для путінського культу «великої Росії», як і православ'я.

З урахуванням останніх двох пунктів, Цоріонова повинні судити за вандалізм, як того вимагають представники Манежу. Але те, що його відпустили, поставило в скрутне становище пропагандистську машину Кремля: як висвітлювати те, що трапилося, і нікого не скривдити? Інформаційна програма Вєсті обрала нейтральний тон, назвавши Цоріонова і його товаришів «активістами з церковної периферії», підкресливши, що вони не належать до офіційної православної церкви. Суперечливі коментарі церковних ієрархів завдання журналістам не полегшили. «Я не знайомий з виставкою в Манежі, тому мені складно сказати, чи має місце порушення закону з боку її організаторів, - сказав Володимир Легойда, голова синодального інформаційного відділу Московського патріархату. - Це предмет для професійної правової оцінки, яку важливо дати як в цьому, так і в інших подібних випадках. Також повинна бути дана правова оцінка діям пана Цоріонова і його товаришів».

Ніхто не зголосився дати відповідну професійну оцінку, а Кремль ескападу Цоріонова не прокоментував.

Тим не менш, в соцмережах цей акт вандалізму порівняли зі знищенням бойовиками Ісламської держави стародавніх міст. Це, звичайно ж, перебільшення – масштаб групи Цоріонова не можна порівнювати з Ісламською державою. Тим не менш, інші православні радикали, напевно, стежать за подіями, затамувавши подих. Якщо Цоріонова не буде покарано, і якщо виставку закриють, це продемонструє, що православний компонент ідеології вважається важливішим, ніж інші, що розв'яже радикалам руки. «Це проба. Ініціатива. Експеримент, - зазначив в інтерв'ю Гліб Павловський, колишній радник Путіна, а тепер – його критик. - Хтось, звичайно, експериментує, користуючись серйозним заступництвом, а хтось слабким».

У Кремля є всі можливості для того, щоб покарати вандалів, які зазіхнули на державну власність. Якщо він цього не зробить, то підтвердить, що Цоріонов має серйозне «заступництво».

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Леоніда Бершидського на Bloomberg View. Републікація повної версії тексту заборонена.

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.