Навіщо Меркель закликала до переговорів з Путіним та Асадом

3 коментувати
Вирішення сирійської кризи стає для канцлера Німеччини питанням політичного виживання

Оригінал тексту опублікований на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

Зустріч канцлера Німеччини Ангели Меркель з прем'єр-міністрами німецьких земель дозволила дізнатися важливу цифру: кожен мігрант, який шукає притулку в Німеччині, обійдеться федеральному уряду до 670 євро на місяць ($747). Ще 500 млн євро потрібно для того, щоб забезпечити їх житлом. Дивно, але цей кошторис не похитнув ні готовність Меркель прийняти біженців, ні прагнення міністра фінансів Вольфганга Шойбле збалансувати бюджет без нових позик. Але канцлер все одно йде по тонкому льоду: якщо німці втомляться від сирійських та іракських біженців, винуватою стане саме вона.

Угорщина недавно переслала додаткові 30 млрд форинтів ($106 млн) на «допомогу в подоланні кризи біженців». Це всього 0,07% ВВП Угорщини за 2014 рік, але її прем'єр-міністр Віктор Орбан продовжує скиглити про непід'ємний тягар, що представляють собою біженці, хоча вони навіть не хочуть залишатися в Угорщині. На вчорашній зустрічі Меркель пообіцяла німецьким землям 3,7 млрд євро ($4,2 млрд) – це 0,1% від ВВП Німеччини, і ніхто не почув від неї жодної скарги, незважаючи на те, що багато біженців хочуть залишитися саме в Німеччині, а тому в наступному році, коли приїде більше людей, витрати знову зростуть.

Не побачите ви і те, як німецькі поліцейські направляють водомети на людей, які намагаються перелізти через паркан, або труять газом натовп, в якому є діти – тоді як угорські поліцейські все це робили. Біженців розсаджують по потягах та автобусах і більш-менш рівномірно розподіляють по Німеччині. Берлін, найбільше місто, прийняв у цьому році до 30 000, причому 9 000 – тільки за останні три тижні. Німеччина в цілому за період з січня по серпень прийняла 257 000 біженців. Уточнюю: багатьох з них незабаром відправлять назад. Приміром, з 34 000 жителів Косова, які прибули в цьому році, отримали притулок всього семеро, а понад 25 000 вже відмовили у притулку.

Кожен біженець обійдеться Німеччині в 670 євро на місяць

Але 39 000 з 56 000 сирійців і 9 000 з 14 000 іракців вже отримали притулок, і іншим, судячи з усього, це теж вдасться. Жодна інша європейська країна не обробляє таку кількість прохань, не відповідає так швидко і не приймає так багато біженців. Уряд очікує, що до кінця року цифри дійдуть до 800 000, але віце-канцлер Зігмар Габріель припустив, що кількість біженців може перевищити мільйон.

Не дивно, що голови місцевих урядів стурбовані можливою нестачею ресурсів. Обіцянка Меркель надати їм додаткові кошти – всього два тижні тому мова йшла тільки про 3 млрд євро – розвіяла побоювання та задовольнила більшість з них. Це не означає, що вони не почнуть бурчати, якщо наплив знову збільшиться та субсидії на житло виявляться недостатніми, оскільки з приходом зими біженців доведеться переселяти в більш теплі будинки.

Міністр внутрішніх справ Німеччини Томас де Мезьєр публічно розкритикував Меркель за рішення впустити біженців, які прибули через Угорщину. Мезьєр – член ХДС, однопартієць канцлера. Критикують її й інші союзники.

Більше того, вже є сигнали, що німці, які досі вітали біженців і намагалися їм допомогти, починають побоюватися, що їх виявиться занадто багато. Не тільки міністр внутрішніх справ стурбований – опитування журналу Focus показує, що 48% німців не підтримують введену Меркель політику відкритих дверей. За тільки 41% опитаних. Близько 33% вважають, що Орбан, який не бажає пускати в Угорщину мігрантів, правий. Кількість тих, хто вважає, що Німеччині вигідно прибуття біженців, неухильно падає.

Незважаючи на зміцнення кордону з Австрією для контролю над припливом біженців, Меркель як і раніше, рішуче налаштована приймати їх у Німеччині. І, коли перша хвиля співчуття стихне, це може стати політичною проблемою для канцлера. Противники імміграції часто посилаються на її заяву 2010 року, в якому Меркель стверджує, що політика мультикультуралізму провалилася; насправді ж вона мала на увазі, що мігрантів-мусульман потрібно більш ефективно інтегрувати в німецьке суспільство, починаючи зі шкільних років, а не дозволяти їм жити в Німеччині за своїми правилами. Меркель ніколи не виступала проти мігрантів, але вона прихильник асиміляції. З таким напливом асимілювати новачків буде непросто – соціальні служби і так працюють на межі своїх можливостей. 

Тому вирішення сирійської кризи, яка є причиною напливу мігрантів, стає для канцлера питанням політичного виживання та спадщини. У виступі 23 вересня вона закликала до співпраці з Росією, Іраном, Туреччиною і навіть сирійським президентом Башаром Асадом (з яким на Заході ніхто більше не хоче спілкуватися), пропонуючи разом покласти кінець війні. Внутрішня ситуація змушує Меркель все активніше діяти і на міжнародному рівні, чого вона тривалий час намагалася уникати, і шукати найбільш швидкого мирного рішення з можливих. Можливо, світ одного разу подякує за це біженцям,що пробиваються в європу, навіть якщо самі німці їм не подякують.

Переклад НВ

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад та публікацію колонок Леоніда Бершидського на Bloomberg View. Републікування повної версії тексту заборонено.

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.