Навальний – не альтернатива Путіну

1 коментувати
Жоден російський політик зараз не може запропонувати ідеологію, досить амбітну і надихаючу, щоб конкурувати з Путіним

Оригінал тексту опублікований на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

Не дивно, що уявити Росію без президента Володимира Путіна дуже складно: навіть його найзапекліші опоненти не можуть запропонувати альтернативне бачення країни.

Минулого тижня відбулися дебати між двома видатними опозиційними діячами. З боку лібералів був Олексій Навальний - борець з корупцією, який заявив уже про свою готовність брати участь у президентських виборах 2018 року, хоча шанси на те, що йому дійсно дозволять позмагатися з Путіним - дуже малі. Всупереч всім прогнозам, Навальний намагається поводитися так, ніби Росія - це нормальна демократична країна: він відкрив кілька регіональних передвиборчих штабів (активісти яких регулярно зазнають нападок і затримань) і виходить в ефір з коментарями поточних подій зі своєї власної телестудії (де і пройшли дебати).

З боку ультранаціоналістів у дебатах брав участь Ігор Гіркін, також відомий як Стрєлков - відставний офіцер і націоналіст, який, діючи в неофіційному порядку, розв'язав війну на сході України в 2014 році - з того часу в цьому конфлікті загинули близько 10 тисяч осіб. Після того як він очолив успішну військову кампанію за прихованої підтримки Росії і попрацював міністром оборони і верховним командувачем сил самопроголошеної Донецької народної республіки, він був зміщений агентами Кремля, які бажали отримати більше контролю над проросійськими ополченцями. Зараз ця людина, яку українська влада вважає терористом і військовим злочинцем, живе і працює в Москві, де отримує військову пенсію. Він стверджує, що у нього немає політичних амбіцій, проте він залишається культовою фігурою серед представників російського правого крила, які при путінському режимі представлені так само слабо, як і ліберали.

Саме Стрєлков кинув виклик Навальному, і той скористався цією можливістю, щоб розширити свій електорат, який зараз в основному складається з молодих виборців із прозахідними поглядами. У будь-якій країні це могли бути дебати між Еммануелем Макроном і Марін Ле Пен, Вінсом Кейблом і Найджел Фараджем, Берні Сандерсом і Дональдом Трампом. У Росії учасниками дебатів стали двоє чоловіків середнього віку, що не володіють будь-якою владою і з вельми сумнівним політичним майбутнім. Ну а роль модератора дісталася колишньому редактору ліберального телеканалу. Проте, онлайн-трансляцію дебатів подивилися сотні тисяч людей. Росіяни зголодніли за реальними дискусіями і політичним суперництвом - навіть якщо це дешеве і далеке від реальності інсценування - а Навальний і Стрєлков є досить непоганими полемістами.

Навальний зазначив, що вважає анексію Криму в 2014 році – в якій брав участь Стрєлков – незворотною

При цьому дебати продемонстрували, що між Навальним і Стрєлковим набагато більше подібностей, ніж відмінностей. Тих, хто чекав, що Навальний просуватиме більш сучасне бачення Росії, а Стрєлков, як відомий монархіст, буде розповідати про ностальгію за імперським минулим, спіткало розчарування. Вони обидва намагалися грати тими картами, які Путін вже роздав Росії.

Найбільше розбіжностей виникло стосовно головного ворога. На думку Навального, головним ворогом є російський клановий капіталізм, який розцвів при Єльцині, а потім і при Путіні. Він хоче покарати тих, хто збагачується незаконним шляхом, і навести лад у величезній системі державних закупівель, на яку припадає 37% економіки. Для Стрєлкова ж головним ворогом є Захід, який розвалив Радянський Союз і знищив всю російську промисловість, крім видобувних галузей. Він вважає президентів Єльцина і Путіна маріонетками Заходу, які забезпечують безперешкодні поставки нафти і природного газу в Європу. Він хоче возз'єднати «велику російську націю» - росіян, українців і білорусів - в єдину країну.

Цілі обох здаються досить утопічними, з огляду на залежність Росії від експорту сировини, яка породжує дружню до корупції монополізацію і централізацію, а також той факт, що згадані сусідні країни не бажають об'єднуватися. Кожен, хто спробує усунути ці перешкоди, найімовірніше, відчує таке ж розчарування, як Трамп у перші півроку свого президентства.

Але набагато більш вражаючим виявилося те, наскільки погляди Навального і Стрєлкова збігаються в деяких фундаментальних питаннях. Обидва заявили, що вважають адміністрації Єльцина і Путіна частинами одного і того ж режиму. Обидва впевнені, що росіяни - це «найбільший розділений народ Європи». Навальний зазначив, що він вважає анексію Криму в 2014 році - в якій брав участь Стрєлков - незворотною, додавши, що війна стала радше розплатою, ніж порушенням українського суверенітету. На питання про те, чи вважає він Стрєлкова воєнним злочинцем, він відповів, що такі питання має вирішувати суд.

Кожен з них звинуватив опонента в схожості на Путіна, і в якомусь сенсі обидва мали рацію. Вони поділяють точку зору Путіна в питанні національних інтересів Росії і в тому, що Росія є силою, яка об'єднує народ, який розпався на частини в результаті катаклізму. Решта - з точки зору Заходу - було питанням радше нюансів, ніж суті: наприклад, Навальний наполягає на необхідності створити економіку, в якій корупція буде грати менш значну роль, а Стрєлков сповідує більш похмуру, більш мілітаризовану ідеологію. Як написав Кирило Мартинов в «Новой газете»: «Неможливо сперечатися з фашистськими ідеологіями, натякаючи, що ви теж трохи націоналіст».

У 1990-ті роки Єльцин, якого тепер прийнято лаяти, сповідував набагато ліберальніше бачення європейської Росії, вільної від імперських комплексів. Це бачення не зникло повністю навіть після того, як він відмовився від нього через політичний тиск і слабке здоров'я, але тепер Путін зробив його абсолютно непривабливим. Якщо навіть Навальний, незважаючи на його неприборканий дух борця, не відстоює ідею більш європейського майбутнього Росії - це найкраще свідчення перемоги Путіна. Водночас це зовсім не поступка реакціонеру Стрєлкову, чиї цілі здаються переважній більшості росіян занадто нереалістичними.

Жоден російський політик зараз не може запропонувати ідеологію, досить амбітну і надихаючу, щоб конкурувати з Путіним. Можливо, саме тому він так легко пригнічує невдоволення і утримує владу в своїх руках.

Переклад НВ

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.