Кінець Made in China

3 коментувати
Кінець Made in China
Орієнтована на експорт модель економіки знищила екологію Китаю та зробила країну залежною від попиту на зовнішніх ринках

Оригінал тексту опубліковано на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

Нині, з уповільненням китайської промисловості, країнам, залежним від її стрімкого зростання, особливо постачальникам сировини, доведеться пристосовуватися. Декому потрібно повністю перебудувати свої економіки.

У першому кварталі глобальний товарообіг впав на 1,5% – і знизився ще на 0,5% протягом наступних трьох місяців. Це було найсерйозніше падіння за останні шість років, точиться активна дискусія щодо його причин. Однак ніхто не згадує ролі Китаю в неприродно високому зростанні торгівлі в останні два десятиліття. Цей феномен найкраще описує темп зростання китайського експорту порівняно зі світовою економікою:

Китай використовував свою численну та дешеву робочу силу, щоб виробляти товари за конкурентними цінами, максимально користуючись цією перевагою на ринку експорту. Китай, наприклад, застосовував вигідніші тарифні ставки для імпорту, призначеного для подальшої переробки та реекспорту, який становить від 30% до 50% від загального обсягу торгівлі в Китаї.

Проте останніми роками ця перевага перестала бути наочною. Наприкінці минулого року середня зарплата в Китаї становила $770 в місяць – більше, ніж в РФ ($591) і Румунії ($632). Made in China тепер далеко не завжди кращий вибір.

Незважаючи на те що внутрішнє споживання в Китаї зростає швидко (на 10% у другому кварталі порівняно з аналогічним періодом минулого року), порівняно з п'ятьма попередніми роками воно сповільнюється (тоді зростання роздрібних продажів становило 20%) і не може повністю компенсувати послаблення експорту. В результаті внесок промисловості у зростання Китаю почав скорочуватися:

Схоже, розширення виробництва також виснажується. У серпні офіційний Індекс менеджерів із закупівель скоротився до 49,7% у порівнянні з 50% у липні, що демонструє зменшення виробництва. Відновлення може відбутися тільки завдяки експорту, і досягти цього можна, тільки ще більше девальвуючи юань.

Це погані новини для країн, які радісно підгодовували китайську бульку своїм експортом. І це чималий список країн. Останніми роками значимість експорту в Китаї значно збільшилася для більшості країн G-20:

Найбільше від поставок сировини до Китаю залежать Австралія, Бразилія та ПАР. Росія, що традиційно спізнилася на вечірку, саме намагається створити таку залежність (саме коли такої час позбуватися). Нелегко і Південній Кореї, яка постачає в Китай готову продукцію – кораблі, техніку, комп'ютерні чіпи: у серпні поставки в Китай скоротилися на 8,8% порівняно з минулим роком.

Більшість європейських країн, а також Туреччина, навпаки, не постраждали: їхній експорт достатньо диверсифікований, щоб уповільнення Китаю на ньому не позначилося. Найгірші показники залежності від Китаю демонструють країни, які не ввійшли до списку 20 найбільших економік світу: 2013-го в Китай йшло 90% експорту Монголії, 70% експорту Туркменістану (здебільшого це був газ) і від 40% до 70% експорту Анголи, Республіки Конго, Гамбії та Мавританії. Для Африки, де роль Китаю в 2000-х стрімко зростала (інші гравці регіоном цікавилися мало), падіння попиту в Китаї буде справжньою трагедією.

Китай ніколи не обіцяв, що залишиться глобальним промисловим заводом назавжди. Його орієнтована на експорт модель економіки функціонувала певний час, оскільки давала можливість швидкого зростання, але також вона знищила екологію Китаю і зробила країну залежною від попиту на зовнішніх ринках, який, з огляду на недавні економічні кризи, може бути вкрай ненадійним. Від цієї моделі час відходити, а країнам, що побудували на ній свої економічні плани, слід переглянути стратегію й приготуватися до уповільнення зростання.

Переклад НВ

Новий час володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Леоніда Бершидського на Bloomberg View. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.