Казахстан - нова жертва нафтового прокляття

21 коментувати
Криза в Казахстані викликана залежністю – але не від російських грошей, а від доходів з експорту нафти і металів

Оригінал тексту опублікований на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

В останні місяці опоненти Путіна часто використовували приклад Казахстану в якості аргументу, кажучи, що цій пострадянській державі вдалося конвертувати свій ресурсний потенціал в іноземні інвестиції, розвиток інфраструктури, стабільне зростання і дружні відносини із Заходом, Росією і Китаєм одночасно. Цей міф щойно повалився.

У четвер, 20 серпня, держава Центральної Азії, чиї запаси нафти майже не поступаються американським, і з населенням всього 17 млн, була змушена девальвувати свою валюту. Тенге за добу втратив 25% вартості.

Серед сировинних економік більше не залишилося «тигрів». Країнам, що розвиваються, чиї економіки зростали разом із цінами на сировину, і які не змогли конвертувати цю несподівану вдачу на конкурентну перевагу, доведеться несолодко. Те, що відтік капіталу з цих країн за останні 13 місяців склав $1 трлн, складно назвати випадковістю.

Минулого місяця казахські сайти розганяли переможну новину про те, що ВВП країни на душу населення у 2015 році перевищить російський. Це було можливо: згідно з прогнозами Bloomberg, російська економіка цього року впаде на 3,6%, тоді як Казахстан повинен продемонструвати зростання виробництва на 1,5%. У травні голова казахського Центробанку Кайрат Келімбетов передбачав високий зріст, на рівні 3% від ВВП, і обіцяв, що девальвації не буде.

Долари в обмінниках і банкоматах Казахстану швидко закінчилися

Це відбувалося під час короткочасного підйому цін на нафту до $70 за барель. Але 19 серпня президент Нурсултан Назарбаєв закликав свій уряд готуватися до п'яти років нафти за $30-$40 за барель, здешевлення металів, скорочення інвестицій і зниження попиту на казахські експортні товари в Росії та Китаї. У Казахстані завжди прислухаються до порад Назарбаєва. Тому Центробанк, який в останній раз девальвував тенге в лютому 2014, припинив підтримувати його.

Долари в обмінниках і банкоматах швидко закінчилися. Тепер казахам доведеться звикати більше платити за імпортні товари, а прогнози економічного зростання доведеться переглянути. По внутрішньому попиту вдарить зростання інфляції.

На відміну від російських лідерів, які більше десятиліття розповідали про необхідність зменшити залежність країни від цін на нафту, але замість цього тільки витрачали отримані від нафти доходи, Казахстан ніколи не соромився визнавати, що будує сировинну економіку, на основі якої згодом буде розвивати промисловість. З 2001 року гірництво і видобуток нафти були основним «магнітом» для прямих іноземних інвестицій у диктатуру Назарбаєва. З 1990 по 2014 рік виробництво нафти збільшилося втричі, металу – вдвічі.

До недавніх пір ця бізнес-модель забезпечувала країні стабільне зростання на 5% щорічно. Уряд стверджував, що до 2025 року планує збільшити частку експорту, що не відноситься до нафти, до 70%, але поки на нафту як і раніше припадає 55% від загального обсягу експорту Казахстану. Ще 14% - метал. Частка виробничих товарів залишається незначною.

У середу, 19 серпня, Назарбаєв заявив: «У попередні роки ми багато будували, збільшували штати і заробітні плати. Проте зараз спостерігається нестача коштів, у зв'язку з цим витрати на нові проекти будуть суворо обмежені можливостями розширення дохідної бази. Тому необхідно встановити мораторій на різні ініціативи до 2018 року».

Він, мабуть, радий, що найбільше місто Казахстану, Алмати, програло Пекіну право провести Зимові Олімпійські Ігри-2022.

Проблеми Казахстану відрізняються від тих, з якими стикаються інші пострадянські держави, яким довелося девальвувати свої валюти і скоротити витрати після скорочення російської економіки і падіння експорту. Частка експорту Казахстану в Росію, незважаючи на його членство у Митному союзі, становить всього 9%, порівняно з 28% у Молдови і 19% у Вірменії. Казахстан страждає через залежність, але не від Росії, а від видобутку нафти і металів.

Країни, що розвиваються, які не зав'язані на експорт сировини, теж страждають – через уповільнення економіки Китаю, або схильності інвесторів не тільки одночасно вкладати в ринки, але і бігти звідти у разі кризи всім скопом. Ринки, що розвиваються, які демонстрували зростання в останні два десятиліття, переживають серйозну кризу. Але саме експортерам сировини, зокрема, Казахстану, доведеться найважче.

У них був шанс перебудувати свої економіки, поки всі вірили, що на світ чекає обмежена кількість природних ресурсів, але вони спустили все на дрібнички, будівництво і гучні події. Тепер їм доведеться будувати розумні економіки без надприбутків від експорту, що являє собою набагато більш складну задачу.

Переклад НВ

Новий час володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Леоніда Бершидського на Bloomberg View. Републікування повної версії тексту заборонено.

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.