Каталонія. Рішення кризи по-італійськи

2 коментувати
Досвід Південного Тіролю може послужити прикладом, як вирішити каталонську кризу

Оригінал тексту опублікований на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням

Прем'єр-міністр Іспанії Маріано Рахой показав, що у нього не просто кращі карти в колоді. На відміну від лідера Каталонської республіки Карлоса Пучдемона, він ще й кращий гравець. На жаль, проблему каталонського сепаратизму не буде вирішено в цій конкретній грі. В якийсь момент Іспанія повинна буде запропонувати умови, які каталонці зможуть прийняти і жити з ними.

Приклад потенційно прийнятної угоди можна знайти в Італії: Південний Тіроль – автономна провінція з німецькомовним населенням.

Пучдемон і його союзники підписали декларацію про незалежність, але поки відклали процес відділення, пославшись на те, що повинні пройти переговори з іспанським урядом. Рахой назвав такий крок блефом, вимагаючи уточнити, чи дійсно Каталонія оголосила незалежність від Іспанії?

Будь-який з можливих варіантів відповіді призведе нас до ясної послідовності подій. Якщо Барселона скаже «так», Маріано Рахой повинен буде очолити уряд Каталонії, що, ймовірно, призведе до арешту сепаратистських лідерів і судів над ними. У разі негативної відповіді Рахой навіть не знадобиться. Радикали в коаліції уряду Каталонії відмовляться від підтримки свого міністра, що, ймовірно, призведе до нових виборів у Каталонії.

Рахой був упевнений в такому результаті, тому що на його стороні – закон, поліція, підтримка європейських партнерів. Сепаратисти навіть не можуть претендувати на підтримку більшості каталонців, оскільки ніхто не визнає результати референдуму, який вони провели 1 жовтня, тоді як 8 жовтня в Барселоні зібралося не менше 350 000 прихильників єдності Іспанії. Пучдемону більше нічого пред'явити, і, швидше за все, він відступить.

Пучдемону більше нічого пред'явити, і, швидше за все, він відступить

Рахой не готовий до переговорів про відокремлення Каталонії, хоча Пучдемон заявляє, що саме це – його мета. Але оскільки проблема існує, Мадриду незабаром доведеться сісти за стіл переговорів, щоб обговорити ситуацію з представниками Каталонії. Це неминуче: незалежно від того, скільки громадян підтримують або не підтримують незалежність, занадто багато каталонців незадоволені поточним станом справ. Лідер іспанських соціалістів Педро Санчес уже заявив, що основні іспанські сили згодні обговорювати зміни в конституційному статусі Каталонії, а також інших іспанських регіонів.

Наприкінці Першої світової війни Італія отримала Південний Тіроль, який колись належав Австрії, відповідно до Сен-Жерменського договору 1919 року. Італійські фашисти спочатку намагалися асимілювати місцеве населення і навіть перейменували провінцію в Альто Адідже. Але потім Гітлер домовився з Муссоліні переселити в Німеччину тих, хто хотів жити в райху. Хтось поїхав, але більшість місцевого населення залишилася в Італії, але вони продовжували вважати себе німцями. Після війни союзники вирішили, що Італія повинна зберегти собі Південний Тіроль. Однак Австрія та Італія розробили умови, які зрівняли статус німецької та італійської мов у суспільному житті, залишили викладання німецькою мовою школах, надали Південному Тіролю автономні парламент, уряд та інші особливі права.

Відтоді в автономії складний механізм із чітким поділом парламентських повноважень. Закони Південного Тіролю пріоритетні в сільському господарстві регіону, туризмі, охороні здоров'я, економіці, екології та ряді інших областей. В уряді провінції і різних державних службах, за винятком поліції і оборонного відомства, повинні дотримуватися етнічної пропорції. Суди проводять слухання двома мовами. У скарбниці Південного Тіролю залишаються до 90% стягнутих місцевих податків. Більше того, італійський уряд давно субсидує провінцію.

Таке рішення може послужити можливим прикладом для регіонів Східної України, після того, як Україна відновить контроль над Донбасом. Але цей конфлікт важко вирішити через участь у ньому Росії і тисяч загиблих протягом останніх трьох років.

У Каталонії все ще можна вирішити до того, як ситуація зайде надто далеко.

«Південнотірольскій» варіант може вирішити дві найбільші проблеми каталонських сепаратистів: передбачувану відсутність поваги до їхньої мови та культури, а також невдоволення тим, що Мадрид привласнює каталонські податки для фінансування бідних регіонів Іспанії. Наразі в місцевому бюджеті Каталонії залишається тільки 50% податків. Від іспанського уряду вимагається піти на серйозні поступки, але в довгостроковій перспективі це може запобігти складнішій кризі.

Як і Каталонія, Південний Тіроль теж вважав ставлення центральної влади до себе несправедливим, але зараз тут мир, незважаючи на існування сепаратистського руху, який стверджує, що низькі економічні показники Італії гальмують розвиток регіону. І каталонцям, і уряду в Мадриді слід уважніше вивчити досвід Південного Тіролю і, можливо, спробувати придумати щось подібне, перш ніж обговорювати остаточний розрив відносин.

Переклад НВ

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу  Мнения Нового Времени

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.