Як США та Росія перестали розмовляти

6 коментувати
Є один момент, який вказує на те, що нинішнє протистояння між США та Росією гірше за Холодну війну: відсутність спільної мови у еліт двох світових держав

Оригінал тексту опубліковано на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням

У колишні часи американські і радянські дипломати могли вести прагматичну комунікацію, навіть якщо публічно їхні лідери використовували різну риторику. Генрі Кіссинджер описував свого давнього колегу, міністра закордонних справ СРСР Андрія Громико, як "противника, колегу і друга – все в одному". "Ми намагалися запобігти ситуації, коли радянським лідерам довелося б приймати швидкі рішення, – згадує Кіссинджер. – Ми намагалися повідомляти їм заздалегідь, що думаємо і чому. Я намагався говорити Громико:" Я все ще не знаю, що ми запропонуємо, але я тобі скажу, про що ми думаємо. Через деякий час він став робити так само".

Сьогодні таке спілкування неможливе. Зустрічі з росіянами токсичні і потенційно можуть знищити кар'єру, тож контакти мінімальні та формальні. Неприємні сюрпризи, яких намагалися уникнути Кіссинджер і Громико, тепер стали нормою. Якщо в Москві намагаються розглянути політичні плани між рядків у твітах Дональда Трампа, то в США американський істеблішмент намагається зрозуміти російську стратегію з публічних заяв Володимира Путіна та його союзників. Діалог мертвий.

Зустрічі з росіянами токсичні і потенційно можуть знищити кар'єру, тож контакти мінімальні та формальні

Розглянемо взаємини Курта Волкера, спецпредставника США з питань України та В'ячеслава Суркова – радника Путіна. Ось як український депутат процитував слова Волкера про Суркова (швидше за все, це достовірна інформація, оскільки Волкер затвітив щось подібне): "Коли ми вперше зустрілися з Владиславом Сурковим, він висловив стурбованість становищем російськомовного населення України. На що я відповів, що сам був у різних частинах України, в тому числі, в східній, і можу сказати, що російськомовному населенню погано тільки там, де розташовані російські війська. Так може ми просто виведемо їх звідти? Це вирішить всі проблеми і зніме вашу стурбованість!"

Така позиція не зовсім підходить для переговорів або навіть розмови. Не тому що Волкер помиляється, а тому що безглуздо вимагати від Суркова за зачиненими дверима вивести російських військових з України, коли Росія навіть не визнає, що вони там є, або з Криму, який РФ не визнає частиною України.

Незабаром після цього Сурков опублікував довгу колонку, яка, як на мене, схожа на його відповідь. Текст контрастує з його попередніми публікаціями, котрі пояснювали або передрікали ті чи інші політичні рішення на кшталт розвороту Кремля в 2006 році в бік того, що Сурков назвав "суверенною демократією". У колонці під назвою "Криза лицемірства. Я чую, як співає Америка" він цитує агресивний текст американської heavy metal групи Five Finger Death Punch і поливає брудом те, що йому ввижається західним лицемірством.

Лише одна цитата: "Лицемірство огидне, ефективне і неминуче. Але гіпокритичні дискурси, промови, на яких брешуть, метафори лицемірства періодично застарівають. Від частого повторення маскувальні фрази знецінюються, невідповідності і нестиковки починають випирати. На збереження статусу-кво витрачається все більше (і все з меншою віддачею) виправлень, виправдань, пояснень, довгот і пауз. Система досягає межі складності, складність перетворюється на страшну плутанину ".

Якщо вас це плутає, то так повинно бути. Відверта емоція, гнів за словоблуддям – справжнє звернення. Сурков дає зрозуміти, що говорити з західними колегами безглуздо, адже все, що вони роблять – це підкидають йому відповідні гасла.

Це схоже на відчуття представників Заходу, коли ті спілкуються з росіянами. Стурбованість Суркова про російськомовних українців є не більше ніж лицемірним гаслом. Коли стикаються ці протиборчі дискурси, прогрес неможливий.

Федір Лук'янов – один із найяскравіших журналістів-міжнародників у Москві, нещодавно запропонував теорію про те, чому Росія і Захід застряють на цих вибоїнах. Обидві сторони виходять з рамок, побудованих наприкінці Холодної війни: Захід – агресивний, самовпевнений переможець, а Росія – хворий невдаха-реваншист.

Лук'янов написав: "Спільна і для Москви, і для західних столиць обставина полягає в такому: посилатися на те, що відбувалося в кінці 1980-х – початку 1990-х років, для легітимації власних дій (неважливо, чи йде мова про утримання наявної тоді розстановки сил чи про прагнення її змінити) не має сенсу. Цей аргумент більше не працює. Потрібні аргументи зовсім нової якості ".

Лук'янов вважає, що Росія намагається маніпулювати дискурсом з використанням технологій "постправди", тому що їй бракує змістовних ідей, а Захід боїться цих маніпуляцій, тому що не хоче втратити монополії на правду. Це, ймовірно, точний діагноз інтелектуальної кризи, що впливає на політичну та дипломатичну взаємодія. Сторони спілкуються, щоб набрати балів, а не вирішити реальні проблеми, які дуже дорого обходяться.

Бракує тверезої практичності таких людей, як Кіссинджер і Громико, здатних уникати пастки формулювання "Я правий, ти – ні" і зосереджуватися на тому, як не допустити повномасштабної війни. Хороші старомодні політичні махінації можуть трохи послабити напругу, якщо ми не хочемо, щоб новою нормою стала напруга з непередбачуваними наслідками.

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу  Мнения Нового Времени


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.