Гроші корпорацій

0 коментувати
Для прихильників мислення Кремнієвої долини, безумовний базовий дохід – інструмент, здатний забезпечити суспільну підтримку автоматизації

Оригінал тексту опублікований на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

З огляду на те, скільки людей підтримують безумовний базовий дохід, починаючи з 33-річного виконавчого директора Facebook Марка Цукерберга до 90-річного Нобелівського лауреата з економіки Вернона Сміта, незабаром ця ідея може стати політичним мейнстрімом. Але американцям продають небезпечну версію концепції безумовного базового доходу – в її основі лежить ресурсна рента, а не продукт соціального консенсусу.

Сміт в одній зі своїх колонок недавно закликав президента Дональда Трампа приватизувати внутрішньодержавну мережу автодоріг, щоб заснувати фонд, який буде платити кожному американцеві базовий дохід, як, наприклад, Аляска платить кожному жителю штату частку від доходів держави з нафти.

Цукерберг теж фанат системи дивідендів Аляски (хоча місцевий фонд платить недостатньо, щоб це можна було назвати базовим доходом) і вважає правильною систему, згідно з якою держкомпанії віддають частину своїх доходів місцевому населенню. Йому подобається ця універсальна система, оскільки, «по-перше, вона фінансується за рахунок природних ресурсів, а не підвищення податків, а по-друге, виходить швидше з консервативного підходу компактного держапарату, а не прогресивних принципів ширшої системи соціального захисту». Це показує, що базовий дохід – ідея, яку підтримають обидві партії.

Цукерберг також фанат системи дивідентів Аляски

Є ще один міст між ідеєю Сміта і баченням концепції ББД Кремнієвої долини. "Права на транспортування наземним транспортом повинні поширюватися на інновації в області масових перевезень, коли на дороги виїде транспорт без водіїв", - пише Сміт. Приватизовані дороги в такому випадку почнуть давати дохід від зборів, які будуть платити технологічні компанії, що управляють безпілотним транспортом в світі, де застаріло володіння автомобілем".

Це пов'язано з ідеєю, висунутою недавно Джоном Торнхілом в Financial Times, що Facebook (імовірно Google та інші компанії, які заробляють гроші, продаючи особисті дані своїх користувачів рекламодавцям) могли б фінансувати схему базового доходу, щоб повернути частину грошей, які вони отримали, продаючи ці дані.

Масштаби, сміливість і винахідливість з'єднання в одне ціле декількох процесів – перебудови фізичної інфраструктури (на думку Сміта, приватні власники з цим впораються краще, ніж влада), ренти, зібраної зі зростаючої цифрової інфраструктури, і відповідь безробіттю, породженому технологіями (Ілон Маск, Цукерберг та інші вершки Кремнієвої долини з цієї ж причини підтримують ідею безумовного базового доходу) – вражають. Але деякі відзначають, що в підсумку виходить замкнуте коло: "Виходить, що громадяни отримують базовий дохід, щоб оплатити інфраструктуру, доходи з якої потім повертаються в банк, з якого виплачується базовий дохід", -– недавно написав Євген Морозов, дослідник соціального впливу технологій.

Для прихильників мислення Кремнієвої долини, безумовний базовий дохід – інструмент, який може забезпечити суспільну злагоду на ідею автоматизованого майбутнього, в якому люди в основному корисні в ролі покупців, а не робітників. Вони кажуть нам, що це майбутнє неминуче, але боятися немає чого, тому що власники машин подбають про нас, як про важливих акціонерів.

"У міру зростання продуктивності при триваючій автоматизації, повинен рости і базовий дохід, як свого роду дивіденди з процвітання, – написав недавно один з основних ідеологів долини Скот Сентенс. –  У першу чергу базовим має бути право кожного громадянина-акціонера на величезне багатство автоматизованої країни".

Такий погляд багато в чому відрізняється від того, що обговорюється в Європі, зокрема в Нідерландах і Фінляндії, де проходить пілотний проект реалізації концепції. Звичайно, ідеї про безумовний дохід Кремнієвої долини теж витають в повітрі: наприклад, кандидат в президенти Франції, що програв, Бенуа Амон виступав за податок на роботів для фінансування базового доходу. Ці схеми передбачають фінансування з податків –  як результат консенсусу в тому, що суспільство повинно покривати основні потреби всіх своїх членів. Основна ідея не в тому, щоб запропонувати людям втішний приз, щоб вони прийняли той факт, що їхні послуги більше не потрібні. Нафтовий фонд Аляски не надихає ці експерименти, тому що вони припускають активний обмін, а не пасивну оренду ресурсів, будь то нафта, інфраструктура або особисті дані.

Мені підхід спільного використання здається менш принизливим і дегуманізує, ніж виплати за свого роду ренту. Це більше пов'язано зі стиранням нерівності, ніж зі спробою змусити людей прийняти домінування (і пов'язану з цим благодійність) еліти з власників машин. Це гарантує, що громадянам задають питання про механізми перерозподілу (наприклад, податкові ставки і використання доходів з них), а не просто кидають кістку, щоб зберегти мир.

По правді кажучи, людям і країнам не потрібно приймати майбутнє, в якому невелика група компаній - і давайте подивимося правді в очі, успішні технологічні компанії стали маленькою олігополістичною групою –  що контролює плоди того, що вони називають прогресом. Їм належить платити податки і регулювати монополії і олігополії. Наприклад, непрозорий бізнес цифрової реклами недооцінюється і, можливо, ґрунтується на неправдивих твердженнях про розміри аудиторії. Знищуючи схеми ухилення від сплати податків технологічних компаній і гарантії того, що вони платять податки так само, як і всі, можуть спростити фінансування системи безумовного доходу.

На цьому етапі регулятори і законодавці не повинні боятися задушити технологічні інновації. Навіть якщо процес трохи сповільниться в результаті руйнування монополій, ліквідацій податкових лазівок і застосування традиційного регулювання промисловості для технологічних підприємств, які не хочуть бути частиною традиційної індустрії –  це не страшно. Немає сенсу поспішати назустріч похмурому майбутньому, яке не стане солодшим від виплат безумовного базового доходу в форматі Аляски.

Переклад НВ

Приєднуйтесь до телеграм-каналу Мнения Нового Времени


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.