Чому Путін упевнений, що рятує Сирію

8 коментувати
Чому Путін упевнений, що рятує Сирію
Проблема постійних конфліктів між РФ і США – принципово різний підхід до питання державного суверенітету

Оригінал тексту опублікований на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

Тепер, коли Росія чітко продемонструвала, що не залишиться осторонь сирійського конфлікту, американським стратегам доведеться розробляти план дій. Знайома ситуація. США роками відповідають на окремі дії РФ, замість того, щоб визнати: погляди двох країн на суверенітет принципово різні.

Для Росії суверенітет – традиційне поняття, що йде корінням в текст Вестфальського договору, який поклав край Тридцятирічній війні 1648 року. Згідно з ним, держави володіють повним суверенітетом над своєю територією без права втручання зовнішніх гравців. Європейські країни і адміністрація Обами у США дотримуються іншої, більш свіжої концепції, заснованої на загальнолюдських цінностях: якщо режим гнобить своїх громадян, це дає іншим право втрутитися.

Карл Ціглер з Луїсвилльського університету написав у 2012 році про російське розуміння суверенітету: «Європа потроху відходить, або вже відійшла від традиційного поняття держави до постмодерністичного поняття обмеженого суверенітету, вторинного по відношенню до загальнолюдських цінностей. Росія, як і Китай, прагнуть вестфальського підходу до концепту держави, згідно з яким суверенітет є абсолютом. Європейці ж вважають цю концепцію відсталою, якщо не варварською. Ставлення США до поняття суверенітету являє собою щось середнє між модерною і постмодерною концепціями».

На емоційному рівні європейський підхід, до якої останнім часом схиляються і американці, здається більш привабливим. Для диктаторських режимів на кшталт путінського цілком природно захищати абсолютний суверенітет: це допомагає їм виживати (що далеко не завжди в інтересах громадян). Крім того, постмодерністська концепція суверенітету була створена значно пізніше.

Росія ніколи не сприймала всерйоз суверенітет Грузії і України

У 2005 році Генеральна асамблея ООН прийняла резолюцію, яка встановлює так звану «Обов'язок захищати», яка дозволяє міжнародній спільноті використовувати будь-які доступні методи, щоб захистити населення країни, чий режим проводить етнічні чистки або здійснює військові злочини. В реальності все набагато складніше. «Обов'язок захищати» став предметом палкої суперечки з самого моменту прийняття, і цей спір досі не закінчено. Багато хто, включаючи Китай і Росію, вважають її превентивної доктриною.

Вперше «Обов'язок захищати» офіційно використаний для виправдання збройної інтервенції в 2011 році – тоді застосували силу проти режиму Муаммара Каддафі в Лівії. Тодішній президента Росії Дмитро Медведєв схвалив інтервенцію, незважаючи на заперечення Путіна, який тоді був прем'єром. Путін назвав західне втручання «хрестовим походом» проти суверенної держави. Медведєв зробив йому догану – це було єдине прояв непокори з боку слабкого президента за чотири роки в ролі путінської ширми.

Путін як і раніше вважає інтервенцію в Лівії помилкою і постійно приводить її в приклад, виправдовуючи свою підтримку Башара Асада. «Якщо б Росія не підтримувала Сирію, то ситуація в цій країні була б ще гіршою, ніж в Лівії. І потік біженців був ще більше», - заявив він нещодавно.

Насправді ж ситуація в Сирії набагато гірше, ніж будь-коли була в Лівії: це підтверджує розквіт ІДІЛ і те, що мільйони людей були змушені покинути свої будинки. Путін доводить, що жертви – наслідок втручання Заходу, і, хоча його аргументи легко назвати корисливими (зброя, яку він передав Асаду, вбила тисячі сирійців), вони вписуються в його картину світу, в якій спроба зміна режиму в суверенній державі є неприпустимою.

Вони можуть навіть вписатися в більш пізні варіації концепту «Обов'язку захищати», одним з ключових принципів якого є «не нашкодь».

Можна, звичайно, заперечити, що Путін вже занадто неоднозначно трактує цей концепт. Як щодо російського вторгнення в Грузію, а потім і в Україну? Офіційне пояснення Путіна звучить так: в обох випадках його дії були реакцією на втручання Заходу, який він звинувачує в організації переворотів в пострадянських країнах. Але є і ще одна річ, про яку він не може заявити публічно: Росія ніколи не сприймала всерйоз державний суверенітет Грузії і України.

Немає сумнівів у тому, що Путін захищає свої прагматичні інтереси і в пострадянських країнах, і на Близькому Сході, де путінським союзникам, як Каддафі, так і Асаду, останнім часом дивно не щастило. Тим не менш, він також захищає і обрану ним концепцію суверенітету. США і їх союзники, за власним прагматичних причин, прагнуть іншої концепції, яка не настільки чітко визначена, оскільки все ще розвивається. Конфлікт між цими думками неодноразово поновлювався. Сьогодні гарячими точками стали Сирія і Україна.

Дозволити ідеологічне протистояння можна тільки трьома способами. Перший: Захід повинен вступити з Росією у військове та економічне протистояння, тим самим розгромивши і її позицію. В такому випадку це, наприклад, підвищило б для Путіна вартість присутності російських військ в Сирії. Але незрозуміло, чи є у Заходу політична воля для таких рішучих дій.

Друга можливість – узгодити нові правила міжнародного взаємодії між наддержавами. Що означає, створити, найімовірніше, під егідою ООН, набагато більш жорсткі методи арбітражу для подібних конфліктів, які менше залежали б від інтересів і вето постійних членів Радбезу. Це, звичайно, звучить ідеалістично, але можливо – на таких засадах працює інститут суверенітету в ЄС.

Найімовірніший варіант – кожен конфлікт розглядати окремо, залежно від обставин. Приблизно це відбувається зараз в Україні, Росії дозволяють утримувати Крим, а західні переговорники намагаються змусити Київ дати окупованим територіям особливого статусу. У Сирії може бути укладений ситуативний альянс проти ІДІЛ, або ж таємна угода по розділу Сирії або усунення Асада.

Цей варіант складно назвати успіхом, але він все ж кращий, ніж нескінченні дипломатичні і військові ескалації.

Переклад НВ

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Леоніда Бершидського на Bloomberg View. Републікування повної версії тексту заборонена.

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.