Чому на виборах переміг імператор із Зоряних воєн

1 коментувати
В Україні знову збільшується розрив між суспільством і державою

Оригінал тексту опубліковано на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

Не минуло і двох років після української Революції гідності, як у результаті місцевих виборів влада на сході і півдні України дісталася колишнім прихильникам поваленого президента Януковича. У ряді місцевих рад можуть з'явитися ультранаціоналістичні фракції, зокрема і в столиці. Вибори показали зростання недовіри виборців до політичного класу, який тільки частково змінився внаслідок революції, і продемонстрували розчаровану націю, досі розділену на захід і схід.

Місцеві вибори – важливий етап для України. Президент Петро Порошенко пообіцяв провести реформу децентралізації, даючи містам та територіальним громадам більше влади в політичній сфері і в питаннях формування бюджету. Україна відмовляється від системи, в якій глави регіонів призначалися Києвом, і передає повноваження місцевим радам. Це спроба перейти від радянської надцентралізованої держави до європейської моделі управління «знизу вгору». І це хороша ідея. Але країна ризикує отримати замість європейського самоврядування систему середньовічних феодів, якщо не вдасться вигнати олігархів та місцеве корумповане керівництво. Вибори продемонстрували, що такий ризик реальний.

Рік тому результати перших постреволюційних парламентських виборів стали приводом для святкування: деякі колишні члени Партії регіонів були в бігах, а Опозиційний блок (наступник ПР) переміг у кількох російськомовних східних регіонах, але по країні отримав менше 10%. Праворадикальна партія "Свобода" не потрапила до парламенту, що було доказом неприйняття українцями ксенофобського, радикального націоналізму. Перемога партій Арсенія Яценюка і прем'єра Петра Порошенка підтвердила, що українці підтримують реформаторський, проєвропейський курс.

Схоже, для багатьох українців політика країни – річ не більше реальна, ніж політика вигаданої далекої-далекої галактики

Проте, на тлі падіння економіки, конфліктів олігархів та корумпованих чиновників, а також того, що території навколо Донецька і Луганська залишилися в руках проросійських сепаратистів, ентузіазм почав згасати. Партія Яценюка вирішила не брати участі у місцевих виборах, передбачивши цілковиту поразку. У партії Порошенка залишилося не так багато союзників, за допомогою яких можна було б консолідувати підтримку на регіональному рівні. Здебільшого цього зробити не вдалося, якщо не брати до уваги вимушеного альянсу з деякими колишніми регіоналами в російськомовній частині країни.

Підрахунок голосів ще триває, але вже ясно, що Опозиційний блок та інші уламки Партії регіонів показали кращий результат, ніж минулого року. Це не означає, що виборці схиляються до Росії: Партія регіонів була проросійською тільки тоді, коли це було вигідно її лідерам. Але українці проголосували за ті ж корумповані еліти, які керували країною всі 25 років незалежності, мабуть, не дуже вірячи в реформаторські заяви влади.

Це особливо помітно в другому, третьому та четвертому по чисельності населення містах України, за сумісництвом найбільш важливих промислових центрах, що залишилися в країни – Харкові, Одесі і Дніпропетровську.

У Харкові колишній прихильник Януковича з кримінальним минулим виграв вибори мера в першому турі. У Дніпропетровську за крісло міського голови у другому турі будуть змагатися двоє політиків, які не підтримують Порошенка. В Одесі, де колишній президент Грузії Міхеїл Саакашвілі був призначений губернатором, щоб перетворити регіон у вітрину західних реформ, кандидат Саакашвілі програв зі значним відривом.

На україномовному заході Свобода відчутно поліпшила свої показники, ставши першою в декількох регіонах і отримавши друге місце в критично важливому Львові, культурній столиці України. Навіть більше, ультранаціоналістична партія отримала 10% у Києві. Ці результати викликають побоювання щодо можливості націоналістичного повстання проти Порошенка, якщо його позицію стосовно сепаратистів на Сході вважають недостатньо твердою.

БПП теж досяг деяких успіхів. У Києві за результатами другого туру, скоріш за все, переможе чинний мер Віталій Кличко. Партія отримала більшість у міській та регіональних радах. Кілька інших регіонів Центральної України також підтримали БПП. У цілому по країні партія очікує отримати 18%, хоча спочатку сподівалася на 25% (на виборах минулого року вона набрала 22%).

Щоб зберегти видимість контролю над регіонами, які отримали нові повноваження, Порошенку та його команді доведеться домовлятися з олігархами, місцевими царьками, націоналістами і популістами. Це тільки посилить хаос у країні, який і без того був ледь керований. Це також ускладнить відновлення економіки, а чітко дотримуватися економічної програми, виконання якої МВФ вимагає в обмін на фінансову допомогу Україні, стане дуже непросто. Позбавлення від корупції тепер здається в кращому разі досить віддаленою перспективою.

Хаотична українська демократія не дозволяє країні перетворитися в закриту, авторитарну державу, як Росія. Але корупція залишається клеєм, який скріплює розколоту політично, економічно і культурно країну. В понеділок західні спостерігачі повідомили, що вибори «в цілому продемонстрували повагу до демократичного процесу». Проте, вони підкреслили «факт впливу могутніх економічних груп на виборчий процес» і те, що майже всі репортажі про кампанії в медіа були проплаченими.

Не дивно, що українці не виявили особливого ентузіазму. Явка 46,6% вважається прийнятною за стандартами місцевих виборів в Європі і США, але байдужість половини виборців у постреволюційній Україні – свідчення повної недовіри до політиків.

Можливо, найяскравішим символом цієї недовіри і нового розколу між людьми і державою стало обрання в одеську міськраду Дмитра Палпатіна. Прізвище може здатися вам знайомим, оскільки він офіційно прийняв прізвисько злого імператора з Зоряних воєн, також відомого під ім'ям Дарт Сідіус. Новий член міськради обіймає посаду імператора в компанії Palpatin Finance Group. Чом би й ні? Схоже, для багатьох українців політика країни – річ не більше реальна, ніж політика вигаданої далекої-далекої галактики.

Переклад НВ

"Новое время" володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Леоніда Бершидського на Bloomberg View. Републікування повної версії тексту заборонено.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.