Чому Європі потрібно більше біженців

43 коментувати
Анти-іммігрантські настрої особливо сильні в країнах Східної Європи

Анти-іммігрантські настрої особливо сильні в країнах Східної Європи

ЄС старіє. Якщо інтегрувати мігрантів, коли-небудь вони будуть забезпечувати європейських пенсіонерів

Оригінал тексту опублікований на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

Моторошні фотографії мертвого сирійського хлопчика, тіло якого прибило до берегів Туреччини, стрімко перетворюються на символ того, що називають європейською «проблемою з мігрантами» або «кризою біженців». Хоча дитина могла б допомогти у вирішенні проблем континенту, якби їй дозволили туди дістатися. Справжня криза в тому, що мало європейців це розуміють.

Європа старіє; загальновідомий факт. Згідно з прогнозами Євростату, співвідношення людей, старших 65 і загального числа населення, зміниться таким чином:

До 2050 року 28% населення досягнуть пенсійного віку або, швидше, наблизяться до нього, оскільки до того моменту питання, як дозволити собі утримувати таку кількість пенсіонерів, буде підніматися вже скрізь. У Німеччині, Греції, Португалії, Словаччині та Іспанії відсоток потенційних пенсіонерів досягне третини загального населення (зараз він доходить до 20%).

Люди, яким вистачило рішучості проїхати півсвіту, чіплятимуться за будь-який шанс поліпшити свою долю

Згідно зі звітом Європейської комісії про старіння, опублікованого в 2015 році, коефіцієнт залежності людей, яким вже виповнилося 65, до економічно активної вікової групи (15-64) збільшиться від 27,8 до 50,1% до 2060 року. Це означає, що на одного пенсіонера буде припадати всього двоє працюючих замість нинішніх чотирьох. Старіння населення щороку відбирає 0,2% у економічного зростання Європи, але поки ще не перетворилося на повноцінну кризу. Це відбудеться, коли пенсійна система стане фінансово непідйомною – через довгий час після того, як нинішні політичні лідери підуть зі сцени.

Щоб зберегти нинішнє співвідношення пенсіонерів та загального населення, Європі потрібно, щоб у найближчі десятиліття частка молоді зростала набагато швидше, ніж зараз:


2_10

Збільшити населення ЄС природним шляхом таким чином, щоб одержати додаткових 42 мільйони до 2020 року, не кажучи вже про 257 мільйонів до 2060, неможливо: не можна змусити людей народжувати більше дітей. Зростання імміграції – єдиний порятунок Європи від фіскальної катастрофи. Європа потребувала цього сирійського хлопчика; точно так само вона потребує всіх, хто сідає в діряві човни до Лампедузи або в іржавий мікроавтобус, який прямує в Берлін, Лісабон або Мадрид. Це здебільшого молоді люди, іноді – діти без батьків, які, якщо їх інтегрувати, коли-небудь зможуть забезпечувати європейських пенсіонерів.

Рівні економічної активності серед європейських іммігрантів часто бувають нижчі, ніж серед тих, хто народився в Європі. Приміром, у Франції працює 78% місцевого працездатного населення, тоді як серед тих, хто народився за межами ЄС, цей показник становить лише 68,7%. Рівень активності залежить від багатьох факторів: від складності вивчення місцевої мови до жорсткості трудового законодавства. В Італії, навпаки, працюють 72% іммігрантів і всього 67,1% місцевих. По Європі в цілому ці показники практично зрівнюються – 76,6% місцевих і 73,5% іммігрантів.

Люди, яким вистачило рішучості і життєвої мудрості, щоб проїхати півсвіту майже без грошей і з маленькими дітьми на руках, чіплятимуться за будь-який шанс поліпшити своє життя. Країни, які хочуть продуктивності, повинні радіти підвищенню конкуренції, навіть якщо частина місцевого населення цим незадоволена.

Антиіммігрантські настрої особливо сильні в країнах Східної Європи. У той же час, для деяких з них загроза старіння є однією з найбільш серйозних.

У Словаччині, наприклад, один з найнижчих показників співвідношення людей пенсійного віку до загального числа населення - 13,9%. Але до 2050 року він збільшиться до 31%. Угорщині теж буде непросто впоратися з утриманням пенсіонерів, коли їх співвідношення до загальної кількості населення досягне 27,5%. У цих країнах, які досі практично не стикалися з проблемою міграції, ірраціональна ксенофобія допомагає безвідповідальним політикам набирати популярність. Але дітям сьогоднішніх виборців доведеться платити більш високі податки і отримувати менші пенсії, якщо країнам вдасться захистити себе від іммігрантів.

Поки Європа не виробить єдиний підхід до питання збільшення припливу іммігрантів, країни з найрозумнішими урядами, зокрема, Німеччина, заберуть більшу частину новоприбулих, що стане для них захистом від майбутніх проблем.

Жахливе фото трирічного Айлана Курді на турецькому березі може допомогти змінити громадську думку. Понад 170 000 британських громадян підписали онлайн-петицію, яка закликає уряд прийняти більше іммігрантів – цього достатньо, щоб почати дебати в парламенті. Більше 15 000 громадян Ісландії підписали аналогічне звернення до свого уряду, адже «ці біженці – це наші майбутні подружжя або кращі друзі, барабанщик у групі ваших дітей, ваш майбутній колега, міс Ісландія 2022, сантехнік, який нарешті облицював ванну, кухар у кафе, комп'ютерний геній або телеведучий». Німецькі та угорські волонтери принесли сирійським дітям іграшки і показували їм мультики.

Ці люди, можливо, не розуміють, що їхнє співчуття економічно виправдане, але це так. Чого не скажеш про ксенофобію.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Леоніда Бершидського на Bloomberg View. Републікування повної версії тексту заборонено.

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.