Американські санкції на службі у Путіна

5 коментувати
Гнів через санкції підживлює внутрішній порядок Путіна: країна оточена ворогами і руйнується непатріотичними росіянами, розбещеними ворожим Заходом

Оригінал тексту опублікований на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

Російський президент Володимир Путін, як правило, відповідає на західні санкції так, як їх автори не очікують: атакуючи самих росіян, які могли б допомогти своїй країні. Його наказ про скорочення дипломатичної місії США до 455 осіб – саме стільки російських дипломатів знаходиться в США – останній тому приклад.

У 2012 році на Закон Магнітського, яким Конгрес США дозволив уряду вводити заборони на поїздки і заморожувати активи російських чиновників, причетних до порушення прав людини, Росія відповіла забороною на усиновлення російських сиріт американцями. Асиметрична відповідь багатьом росіянам здалась безглуздою, і в Москві тисячі людей вийшли на протест. Дітей, яких не хотіли всиновлювати росіяни – як правило, це діти з важкими формами інвалідності – віддавали на іноземне усиновлення, і було безглуздо позбавляти їх можливості отримати краще життя. Але російське державне телебачення провело масштабну кампанію, в якій говорилося про жорстоке поводження з російськими дітьми іноземними усиновителями, і робився акцент на національній гордості. У той час опитування показали, що половина росіян підтримує відповідний законопроект, тоді як проти – були менше третини.

Лють Кремля – це стратегія, а не ознака болю

У 2014 році у відповідь на санкції, які ввели США і Європа через ситуацію в Україні, Росія заборонила імпорт довгого списку продуктів з ЄС. На європейських виробників це вплинуло мало: вони компенсували значну частину втрат, збільшивши експорт на інші ринки і за допомогою термінових заходів для конкретних країн і напрямків. Але кожного разу, коли до мене приїжджають гості з Москви, я спостерігаю, як вони скуповують сир, щоб відвезти додому.

Ті, хто нудьгують за французьким сиром - відносна, орієнтована на захід меншість. Більшості росіян сподобалася ТВ-кампанія (разом із зображеннями незаконно ввезеної їжі, яку чавлять трактори), доводить, що контрсанкції корисні для російського сільського господарства. Дві третини росіян заявили, що влада була права, ввівши продуктове ембарго. Тільки 12% громадян зазначили, що від таких дій постраждає більше сама Росія, ніж Захід.

Тепер, коли Конгрес США прийняв новий пакет санкцій, який систематизує і посилює деякі обмеження, прийняті раніше, Путін хоче, щоб американська дипломатична місія (посольство в Москві і консульства в Санкт-Петербурзі, Єкатеринбурзі та Владивостоці) скоротила штат. З усіх співробітників місії в Штатах були найняті лише близько 300 осіб, решта – а це більше 900 – місцеві, більшість з яких займалися технічною роботою. США, швидше за все, віддадуть перевагу зберегти більше дипломатів (і шпигунів) і позбутися від місцевих. Це означає, що роботу втратять кілька сотень росіян. Але майже напевно таким чином буде обмежена і можливість громадян РФ їздити в США, як зазначив колишній посол Майкл Макфол.

Навіть сьогодні російський громадянин, який звертається за візою в США в Москві, повинен чекати 46 днів до обов'язкового консульського призначення. Час очікування набагато менше в Петербурзі, Єкатеринбурзі та Владивостоці, але тепер вони, ймовірно, теж прийдуть до московської норми, а в самій столиці людям доведеться чекати так довго, що планувати поїздку стане практично неможливо.

Якби Путін хотів, щоб його заходи були симетричні, він врахував би, що російська консульська служба в США видала близько 86 тисяч віз в 2015 році, тоді як американська місія в РФ - майже 183 тисячі на 2016-му. Але Путіну плювати на росіян, які хочуть поїхати в США. Він багато разів переконував чиновників і співробітників правоохоронних органів, що опинившись в одній із західних країн, вони можуть стати метою розвідувальних служб, а їх активи можуть конфіскувати після тих чи інших санкцій. Тих, хто незважаючи на це, все одно хочуть поїхати, сприймаються заледве не п'ятою прозахідною колоною – так само, як і нещасних любителів сиру, і то меншість, яка вважає, що російським сиротам в США могло бути краще, ніж удома.

Ця модель реакції Росії – важлива складова відповіді на найпопулярніше запитання: чому Росія так стурбована західними санкціями, незважаючи на нездатність європейських заходів домогтися заявлених цілей?

Неможливо дізнатися, що робив би Путін, не будь санкцій. Але вони не завадили йому привести сепаратистів в східну Україну, утримувати Крим або влаштовувати кібератаки на країни Заходу. І вони не нашкодили його багатим друзям. Не було ніяких гучних вилучень активів з того моменту, як Італія заморозила нерухомість на суму 30 мільйонів доларів, що належить партнеру Путіна по дзюдо – а це комариний укус для мільярдера. Санкції теж не завдали великої шкоди російській економіці.

Але так само, як і американські санкції, створені для внутрішньої аудиторії – у вигляді відповіді на скандал про Трампа і Росії – відповідь Кремля потрібна для внутрішнього споживання. Їх використовують як доказ "русофобії" - улюбленого поняття російських чиновників для опису всього, що вони вважають несправедливістю по відношенню до Росії і прагненням приборкати її, а не співпрацювати. Лють Кремля –- це стратегія, а не ознака болю.

Гнів через санкції підживлює внутрішній порядок Путіна: країна оточена ворогами і руйнується непатріотичними росіянами, розбещеними ворожим Заходом. Цей гнів спрямований в основному на внутрішню аудиторію і покликаний показати, що пошук друзів, можливостей або звичайних задоволень на Заході – марний і навіть шкідливий для батьківщини.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.