Вже не #зрада, ще не #перемога

8 коментувати
Що насправді змінюється в основному законі та чи допоможуть зміни зупинити кровопролиття на сході

Нинішній конституційний процес в Україні проходить так само емоційно, як і в 1996 році, коли приймався перший український основний закон. Хіба що ніхто не страждає через безсонні ночі.

Втім, якщо відкинути все лушпиння, що стосується звинувачень у вічній "зраді", можна точно сказати: абсолютна більшість тих, хто критикує зміни, в очі їх не бачили.

Якщо розглядати ситуацію неупереджено і без прив'язки до подій у Донецькій і Луганській областях, слід відзначити досить сумний для "всепропальщиків" факт. Питанню особливого порядку управління в Донецькій і Луганській областях присвячено лише одне речення, яке звучить так: "Особливості здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей визначаються окремим законом".

І все. Нічого, що могло хоча б побіжно нагадувати факт "зради" або особливої ролі, яку ці терористичні анклави повинні зіграти в житті України, немає.

Крім того, всупереч критиці, зміни до Конституції, прийняті в першому читанні, не передбачають диктаторських повноважень президента. Єдина ключова зміна стосується запровадження постів префектів замість голів обласних державних адміністрацій. При цьому треба визнати, що дана реформа зроблена за прикладом децентралізації французького і польського зразка, а значить — згідно з європейськими стандартами.

Стратегія Путіна ніяк не пов'язана із змінами до Конституції

Ключова відмінність минулого тексту Конституції від нинішнього полягає в тому, що президенту надається право у разі прийняття головою територіальної громади, району чи регіону акта, що суперечить Конституції України або створює загрозу порушення суверенітету і територіальної цілісності, призупинити дію відповідного акта, звернувшись до Конституційного суду. Фактично президент отримує можливість припиняти на корені будь-які сепаратистські шабаші на зразок тих, що ми спостерігали навесні 2014 року. Крім того, така норма перекреслює всі звинувачення наділення особливими повноваженнями території Донецької і Луганської областей.

Що стосується змін, то в даному випадку ми швидше маємо справу з досить витонченою грою, яку веде Україна, ніж з реальними змінами тексту Конституції. Особливий статус Донбасу не передбачений, мова йде про особливий режим самоврядування в контексті реформи децентралізації. Терорист або бандит не зможуть очолити область або район хоча б тому, що на них не поширюється дія амністії через тяжкість злочинів, скоєних в зоні АТО.

Що відбувається насправді?

Поки Росія і бойовики порушують Мінські угоди, а Україна їх виконує, Євросоюз змушений, зціпивши зуби, підтримувати режим санкцій, який завдає європейцям багатомільярдних збитків. Як тільки Україна перестане виконувати Мінські угоди, лобісти російського бізнесу в країнах ЄС відразу доб'ються від своїх урядів скасування санкцій щодо Кремля. Це також може призвести до виходу Німеччини і Франції з нормандського формату переговорів. В результаті Україна залишиться наодинці з Росією. Тому вибір невеликий: або ви приймаєте правила гри, або вже завтра повинні йти записуватися в добровольці.

Єдине, за що виправдано можна критикувати зміни до основного закону,— вони не прискорять деескалацію в Донбасі. Це правда. Стратегія Путіна ніяк не пов'язана зі змінами до Конституції. Вона зав'язана на те, щоб змусити Україну порушити Мінські угоди і зробити якомога більше помилок.

Про те, якою насправді має бути стратегія України, розповів колишній посол США в Україні, нині експерт Atlantic Council Стівен Пайфер. В інтерв'ю Голосу Америки він зазначив: “Децентралізацію потрібно проводити, тому що це ключовий пункт. Україна повинна виглядати стороною, що зробила все для імплементації Мінських угод. В кінці року, коли люди запитають, чому Мінськ-2 провалився, Київ має покласти всю провину на росіян і сепаратистів. Це буде важливо для подальшої підтримки України на Заході, в першу чергу в Європі, і продовження економічних санкцій проти Росії".

Колонку опубліковано в журналі "Новий Час" за 4 вересня 2015


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.