Чому посварилися Порошенко і Гройсман

7 коментувати
Багато хто сприймав Гройсмана як молодшого партнера президента, а він почав сприймати себе як рівного Порошенку

Багато хто сприймав Гройсмана як молодшого партнера президента, а він почав сприймати себе як рівного Порошенку

Розкол у відносинах Порошенка і Гройсмана буде тільки поглиблюватися

Що відбувається в коаліційних переговорах на даний момент, з упевненістю не може сказати ніхто, включаючи головного верховного медіатора Петра Порошенка.

Ми сильно нарікаємо на те, що в українській політиці багато популізму з боку таких партій як Опоблок, Батьківщина, Радикальна партія і т. д. Була надія на те, що дві основні прагматичні сили Верховної Ради - БПП та Народний фронт - все ж таки зможуть домовитися. Станом на минулий тиждень, в парламенті було достатньо голосів для створення коаліції та голосування за Володимира Гройсмана в якості прем'єр-міністра.

Але в чому принципова відмінність Гройсмана від Арсенія Яценюка? Останній назвав себе прем'єром-камікадзе, а перший, якщо все ж таки стане головою уряду, буде прем'єром-стабілізатором. Його основна функція полягає в тому, щоб дещо заспокоїти розхитану систему державної машини і відстрочити дострокові парламентські вибори. Всі прекрасно розуміють, що вони в будь-якому випадку будуть, проте стоїть завдання, щоб це сталося якомога пізніше.

Настрій багатьох депутатів БПП та Народного фронту минулого тижня був оптимістичним, усі запевняли, що коаліція буде створена. Відповідно, вибори відбудуться не раніше, ніж через рік, тобто, навесні 2017 року.

Яценюк назвав себе прем'єром-камікадзе, а Гройсман буде прем'єром-стабілізатором

Що сталося пізніше? Відносини Гройсмана з Порошенком насправді дещо інші, ніж багато хто вважав. Багато хто сприймав Гройсмана і його уряд, як придаток до Адміністрації президента. Не далі, як минулого тижня, голова АП Борис Ложкін сказав мені особисто, що ця думка помилкова, Гройсман цілком може сказати «ні» багатьом в цій країні, включаючи президента.

Навіщо Гройсману подібна боротьба за Кабмін, теж зрозуміло. На відміну від всіх попередніх урядів, включно з Яценюком, у нього не просто не буде «медового місяця» у відносинах з українським народом - навіть «медового тижня» не буде. Люди дуже знервовані і чекають негайних результатів. Таким чином, м'якого входження у владу у майбутнього прем'єра не буде.

Протягом першого місяця роботи потрібно буде показати чіткі результати. По-перше, після зриву голландського референдуму мають дати чітку відповідь, коли Україна підпише безвізовий режим з Євросоюзом, причому зробити це потрібно негайно. По-друге, має бути запущено Державне бюро розслідувань - останній ключовий орган у частині боротьби з корупцією. Нарешті, потрібно дати відповіді підприємцям, зокрема, прийняти новий Податковий кодекс, і пояснити людям, коли можна розраховувати на зупинку падіння бізнесу. Це три простих кроки, які повинен буде вжити новий український уряд.

Чому йдуть настільки запеклі бої щодо призначення нового Кабміну? Уряд Гройсмана, за фактом, мав складатися з трьох команд: БПП (висуванці президента), Народного фронту (шість осіб) і самого Гройсмана. Передбачалося, що остання команда буде найменшою: Гройсман обставлений «червоними прапорцями», і не має своєї опори (партії) в парламенті.

Конфлікт, фактично, стався на ментальному рівні. Багато хто сприймав його як молодшого партнера президента, а він почав сприймати себе як рівного Порошенку. Нерозуміння суті метаморфоз, що відбулися, зокрема, ментальних метаморфоз Гройсмана, породило нинішні конфлікти в стосунках з президентом. Більш того, розкол у відносинах Порошенка та Гройсмана буде тільки поглиблюватися. Порошенко таких речей не забуває. Він може зробити вигляд, що забув, однак президент до сьогоднішнього дня пам'ятає конфлікт з Юлією Тимошенко, коли вона пред'явила йому секретний протокол з Віктором Ющенком про те, що стане наступним прем'єром.

Позитив цієї ситуації полягає в тому, що після неї усі повинні вирости і зрозуміти, що друзів і ворогів тут немає. Психологія Гройсмана дуже проста: він сприймає політиків не як ворогів або друзів, а як політичних попутників. Якщо ти сьогодні вигідний і корисний - як президент Порошенко - він буде співпрацювати, але якщо завтра вигоди він бачити не буде, то легко розійдеться з подібним партнерством.

Чого ж чекати далі? На сьогоднішній день нічого не заважає фіналізувати коаліцію БПП і Народного фронту. Конфлікти, за фактом, залишаються по міністерствах соцполітики і економіки. Гройсман повинен стримати свої апетити, оскільки у нього немає своєї сили у Верховній Раді і він так чи інакше буде залежати від позиції Порошенка. Що якщо цього не станеться? У сценарій дострокових виборів я не вірю - це, швидше, якийсь шантаж з метою прискорити закінчення переговорного процесу. Ідеальний прем'єр-міністр для Порошенка - Павло Клімкін, міністр закордонних справ, людина, яку президент прекрасно розуміє. Проте, під нього немає голосів у парламенті. Друга людина, під яку є голоси - це Олександр Турчинов. Під нього без проблем буде сформована коаліція, але сам він категорично відмовляється. Решта званих кандидатів - нереальні і зібрати під себе голоси депутатів вони не зможуть.

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.