22 липня 2018, неділя

Скільки триватиме дружба Туреччини і Росії

6 коментувати
Ердогану необхідно було розправитися з військовою елітою, яка останні 93 роки визначала курс Турецької держави

Недарма багато західних аналітиків проводили паралелі між Реджепом Ердоганом і Володимиром Путіним. Обидва політика спираються на популістські гасла і часто потурають своїй публіці. Ердоган є таким само еталонним популістом у Туреччині, як і Путін у Росії.

Чималою мірою потепління відносин між Анкарою і Москвою було викликано тиском на Ердогана з боку турецького бізнес-лобі. Турецькі бізнесмени зустрілися з президентом Ердоганом у контексті проведення конституційної реформи, яку він затіяв. В обмін на голосування підконтрольних їм депутатів за реформу конституції бізнес-лобі зажадало від президента відмови від політики ворожнечі з Росією. По суті, вони зажадали, щоб Ердоган попросив миру в російського президента. Турецькі компанії втрачають десятки мільйонів доларів через торгову війну з Росією. Справа не тільки і не стільки в туристичному бізнесі, скільки в харчових і будівельних компаніях, які здійснювали великі проекти на території РФ.

Ердоган - абсолютно цинічний і прагматичний політик. Він легко відмовився від ворожнечі з Росією. Тим більше, що турецький лідер може з легкістю виправдати себе тим, що після ліквідації російського штурмовика його не підтримали не тільки європейські союзники, але і Сполучені Штати. Багато лідери європейських країн неформально заявили Ердогану, що не будуть виконувати свої союзницькі зобов'язання перед Туреччиною як члени НАТО в разі розв'язування турками великомасштабного конфлікту з РФ.

Ердоган є таким само еталонним популістом у Туреччині, як і Путін у Росії

Ці події посилили антизахідні настрої в середовищі турецьких еліт, а також самого Ердогана. Путч, який стався в країні в ніч з п'ятниці на суботу 16 липня, можна, по суті, вважати ініційованих самим президентом Туреччини.

Як відомо, турецький лідер мріє стати президентом американської моделі, а керувати - як російський президент, тобто, ні з ким не радячись. Відповідна конституційна реформа наразилася на серйозну протидію частини турецького політичного істеблішменту, підтримуваного, передусім, армією і старими елітами. Не дарма нещодавно був відправлений у відставку попередній прем'єр-міністр Туреччини Ахмет Давутоглу, на місце якого поставили Біналі Їлдирима.

Ердогану необхідно було розправитися з військовою елітою, яка останні 93 роки, з моменту створення республіки Кемаля Ататюрка, визначала курс Турецької держави. Саме військова еліта стояла на шляху конституційної реформи Ердогана.

Останні роки турецький президент планомірно знищував армію. Він притягнув до кримінальної відповідальності понад 300 найбільших воєначальників. Когось звільнили, багато було засуджено на термін близько 20 років. У Туреччині навіть з'явився сумний жарт про те, що будь-який воєначальник, якого переводять із статусу полковника до бригадного генерала, автоматично потрапляє до в'язниці.

Той факт, що після невдалої спроби перевороту в Ердогана одразу знайшлися списки на тисячу людей (тільки суддів було відсторонено понад дві тисячі), говорить про те, що вони складалися заздалегідь. Іншими словами, Ердоган був готовий до такого повороту подій.

П'ятничні події не було постановкою – в Туреччині дійсно сталася спроба військового перевороту. Але це був фальстарт. Цілком можливо, що він був симульований ердоганівськими спецслужбами для того, щоб остаточно розправитися над опонентами президента.

Враховуючи зміну курсу Ердогана щодо Європейського Союзу, він легко піде на відновлення смертної кари, про що вже заявив. Прийняття подібного рішення автоматично виведе Туреччину з числа країн-кандидатів на членство в ЄС. Брюссель вже заявив, що припиняє переговори про введення безвізового режиму з Туреччиною, які мали завершитися до кінця року.

Остання страта в Туреччині була проведена в 1984 році: в результаті останнього військового перевороту були страчені близько 50 ісламістів. Сьогодні Ердоган, судячи з усього, вважає, що одного лише судового вироку противникам буде вже недостатньо. Думаю, він готовий до того, щоб повернути смертну кару і зміцнити тим самим власну владу.

Під тиском обставин конституційна реформа, ймовірно, буде прийнята. До чого це приведе Туреччину?

Зрозуміло, що мезальянс з Путіним не може бути довгим – надто схожі вони з Ердоганом, занадто великі інтереси Туреччини і Росії, які стикаються у багатьох регіонах. Навіть якщо такий альянс окреслиться, він не буде тривалим. Насамперед тому, що цього не допустить Америка, для якої фактор Туреччини є ключовим у таких питаннях, як забезпечення безпеки на Близькому Сході. США не випустять Туреччину зі своєї орбіти.

Для України розвиток подій в Туреччині не віщує нічого доброго. Турки офіційно не визнають Крим російським, однак при цьому спокійно вели бізнес і інвестували великі суми на півострів після 2014 року.

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.