Путін прорахувався

31 коментувати
Захід перейшов від умовлянь глави Кремля до прямих погроз, і це кардинальна зміна стратегії

Бої за Алеппо – найзапекліші сутички на території Сирії на сьогодні. До громадянської війни Алеппо був другим за чисельністю населення містом в країні, тут проживало більше двох мільйонів осіб. Але в результаті запеклих боїв, які не дають переваг жодній із сторін, населення міста скоротилося до 300 тис. Найгірші руйнування заподіяні варварськими бомбардуваннями російської авіації, що підтримує сирійського президента Башара Асада.

У зв'язку з цим минулого тижня Франція зробила спробу встановити перемир'я в Алеппо та ухвалити в рамках ООН резолюцію, що завершує воєнні дії. Напередодні голосування французький президент Франсуа Олланд зробив гнівну заяву: будь-яка країна, що накладе вето на французьку резолюцію щодо Алеппо, буде дискредитована в очах усього світу. Очевидно, кому були адресовані слова французького президента. Проте, Росія пішла на це і ветувала резолюцію. Відповідно, варварські бомбардування Алеппо продовжаться.

Сьогодні міністр закордонних справ Франції Жан-Марк Еро заявив про намір ініціювати в міжнародному суді розслідування можливих воєнних злочинів у Сирії. Його підтримала кандидат у президенти США від Демократичної партії Гілларі Клінтон, безпосередньо звинувативши у бомбардуваннях Алеппо Асада і російські війська.

Небезпека є, і вона наростає

Які перспективи такого міжнародного суду? Є міжнародні трибунали над воєнними злочинцями, що створюються за участю всієї світової спільноти. Наприклад, міжнародний суд у Югославії, який засудив Слободана Мілошевича, Радована Караджича та інших воєнних злочинців. Але за нинішньої влади Росія, звісно ж, ніколи не визнає подібний суд і відмовиться брати в ньому участь.

Другий варіант – міжнародний суд, який створюється зацікавленими країнами (такий, наприклад, може бути створений Україною, Малайзією та Нідерландами щодо катастрофи Боїнга МН17). Крім варварських бомбардувань Алеппо, мова, мабуть, також піде про інші злочини РФ у Сирії. Наприклад, розстріл колони ООН і сирійського Червоного місяця, коли загинули 11 працівників Об'єднаних Націй. Але створення такої інституції – досить тривалий процес.

Хоч би там що, це новий поворот у відносинах Заходу і Росії. Примітно, що першим звинуватив Росію в скоєнні воєнних злочинів держсекретар США Джон Керрі. По суті, це і була відповідь на ультиматум Путіна, в якому той висунув Заходу заздалегідь нездійсненні умови: скорочення військ НАТО, компенсація санкцій, скасування списку Магнітського та ін.

Оскільки ми бачимо, що як мінімум, французькі та американські дипломати вторять один одному, можна говорити про наявність елементів спільних заяв. Тим більше, ми розуміємо, що до цієї позиції приєднається і Велика Британія. Три постійні члени Радбезу ООН – Франція, США і Велика Британія – вимагатимуть створення міжнародного суду щодо військових злочинів Росії в Сирії.

Загалом такої напруги в російсько-американських відносинах (а американські військові вже не виключають можливості конфлікту з РФ) не було, мабуть, з часів Карибської кризи на початку 1960-х років, коли світ опинився на межі ядерного конфлікту.

Небезпека нинішньої ситуації полягає в тому, що локальний конфлікт в Сирії легко може перерости в глобальний – це питання навіть не днів, а кількох годин.

Утім, Захід перейшов від умовлянь Путіна до прямих погроз, і це кардинальна зміна стратегії. Путін прорахувався: він думав, що Штати не зроблять різких заяв напередодні приходу нової адміністрації в Білий дім. Але вони пішли на це.

Втім, російський президент не боїться. Всіма своїми діями він показує, що є людиною з патологічною відсутністю страху і готовий піднімати ставки. Росіяни вже заявили, що теж вимагатимуть створення безпольотної зони і у зв'язку з цим поставили на озброєння в Сирії зенітно-ракетні комплекси С-300, які можуть ефективно збивати американську авіацію на будь-яких висотах.

Небезпека є, і вона наростає. Путін може перейти до наступної стадії залякування, наприклад, прямих погроз застосування комплексів С-300 проти авіації західних союзників. Це вже буде не холодна, а гаряча війна. Захід має розуміти, що має справу з украй небезпечним супротивником, готовим втілити свої погрози у життя. Розповіді про те, що США впораються з Росією як раз та два – вигадки. Якщо американці не можуть впоратися з Ісламською державою ось уже кілька років, то з Росією, яка має на озброєнні зовсім інші типи зброї, воювати в принципі вкрай небезпечно.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.