25 років України з "дивним російським братом"

49 коментувати
Відносини Києва і Москви ніколи не стануть нормальними

Чверть століття – достатній термін, щоб підбивати підсумки. У людському вимірі 25 років – це період, коли ти стаєш дорослим, самостійним, заводиш сім'ю. В 25 вже можна сказати, буде людина успішною чи ні. А якщо буде, то в якій сфері. Крім того25 років – це період вибудовування відносин не тільки з протилежною статтю, але і з родичами.

Наприклад, відносини Росії з сусідами останні 25 років, вельми показові. Я б змалював їх так: батьки давно розлучилися, а діти від шлюбу (Росія, Україна, Білорусь, країни Балтії та інші) відчувають себе та свою відповідальність по-своєму. Росія свого роду старша дитина в сім'ї, яка звикла відчувати власну винятковість. Якщо всі інші роз'їхалися і завели сім'ї, то дивакуватий старший брат (у нашому разі Росія) продовжує жити з умовними батьками, відчуває себе правонаступником і вірить, що йому має дістатися весь капітал, зароблений предками. Інші відмовляються приймати цей факт і відмовляють дивному братові в «ексклюзивності».

Чи вдасться Росії вилікуватися від цього комплексу і перестати посуватися володарем якогось особливого статусу через 5 або 25 років? Ні. Росія завжди жила своїми комплексами і продовжує вважати, що у неї нібито є якісь особливі відносини з Україною. Дехто й зовсім вважає, що без України російський проект необхідно закривати. Цим я і пояснив судомні спроби повернути Україну в свою орбіту за всяку ціну.

Ті, хто вважає, що Росія не заплатить величезну ціну за можливість повернути Україну, зокрема людську, тобто, не піде на повномасштабне вторгнення, просто не знають російської історії. Ця країна завжди готова була платити найвищу ціну за можливість домінувати над сусідами. Якщо ми подивимося на російську історію, то зауважимо, що періоди миру пов'язані виключно з ослабленням Росії. Як тільки в РФ все налагоджується, і держава модернізується, у неї неодмінно виростають ікла, прорізаються кігті, і Росія тут же втягується в стан війни. Вона патологічно не може жити в стані миру. Навіть Радянський Союз, формально не ведучи воєн, завжди брав участь у конфліктах, спонсоруючи війни або тероризм по всьому світу.

Зі смертю Путіна нічого не зміниться

Тому зі смертю Путіна нічого не зміниться. Путін – продукт Росії і російського народу. Можливо навіть їхня жертва. Він змушений вловлювати настрої, які домінують у російському суспільстві. 84% підтримки – зовсім не міфічний показник, а цілком логічний. Будь-який правитель Росії приречений сповідувати ті ж імперські комплекси, така воля російського народу.

Таким чином, відносини Росії і України ніколи не стануть нормальними. Навіть представники загадкової російської контреліти, яка повинна позбавити Росію від комплексів шовінізму та імперіалізму – Григорій Явлінський, Михайло Ходорковський, Ірина Хакамада – не володіють необхідними для цього рисами. Якщо подивитися на біографію популярного блогера Олексія Навального, то він був набагато більш правим і націоналістично налаштованою людиною у своїх публічних висловлюваннях, аніж собі дозволяє той же Путін. Єдиний потенційний російський лідер, який міг би вибудовувати нормальні відносини з Україною, був Борис Нємцов. Саме тому його і вбили. Навряд чи така персона знову з'явиться в найближчі десятиліття.

Україна зможе налагодити відносини з Росією лише в тому разі, якщо остання припинить своє існування в нинішніх її кордонах, скоротившись до осі Калінінград – Урал. З такою щодо європейської та відносної маленької Росією Україна, напевно, зможе побудувати відносини. Але чи станеться це? А якщо і відбудеться, то коли? Ресурс міцності російської держави ґрунтується аж ніяк не на ВВП, країна десятиліттями жила в умовах дефіциту і вкрай низького (якщо не злиденного) рівня життя, та все одно продовжувала існувати. Росію об'єднувала ідея, висловлена ще в першому Інтернаціоналі: панування за рахунок ідеології. Радянський Союз у буквальному сенсі приростав союзниками. Справа ледь не дійшла до створення 16-ї республіки, якою мала стати Болгарія.

До 25 років Україна повинна переглянути свої відносини з Росією, адже ми досі офіційно не відмовилися від статусу стратегічного союзника з Москвою. Україна повинна вибудовувати відносини з Росією не тільки як з рівною державою, але і як з державою ворожою. Це передбачає введення таких захисних механізмів, як візовий режим. Абсолютно нелогічно, що до нас можуть безперешкодно їздити абсолютно всі громадяни РФ, у тому числі російська агентура. Так, це завдасть певної шкоди українським робітникам, які працюють в Росії, але це життєво необхідний крок.

Через 5-10 років Україна має побудувати серйозну оборонну доктрину щодо РФ, яка, зокрема, передбачала б створення справжніх оборонно-інженерних споруд на кордоні з північним сусідом. Кордон має бути максимально захищеним.

Загалом же в найближчі десятиліття нормалізації відносин України і Росії очікувати не варто, оскільки зруйновані зв'язки, що складаються довше, ніж  економічні або політичні, – це зв'язки людські. Більше 60% українців, за даними соціологів, вважають Росію ворожою державою. Щоб загоїти цей розкол, знадобиться більше часу, ніж на відновлення дипломатичних або економічних зв'язків.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.