Лікарня майбутнього вже існує

2 коментувати
Поки українці пояснюють, чому мрії не стали реальністю, найближчі сусіди втілюють їх у себе

Виявляється, лікарня майбутнього, про яку так багато говорило подружжя Ющенків, все-таки з'явилася. Правда, не в Києві, а у Варшаві.

Її планували вісім років - їздили в Штати і в Європейський союз. Шукали варіанти в Данії і Лондоні. В результаті придумали свій. І побудували швидко - років за два.

У нас навпаки. Нові корпуси головної лікарні країни, ОХМАТДИТу, почали будувати ще в 2011-му, і навіть при найбільш оптимістичному сценарії вони будуть готові повністю лише років через два. І то завдяки небайдужій групі політиків, благодійників і журналістів, що не дають забути про затяжне будівництво.

Дитяча лікарня Варшавського медичного університету, як зрозуміло з назви, знаходиться на території навчального закладу - займає там три нових корпуси. Студенти - її активні волонтери.

Цей педіатричний госпіталь відкрили в 2015-му році. У ньому 26 відділень і 500 ліжко-місць. Тільки дитячих. Крім того, в кожній палаті, розрахованій на двох, є ще два спальних місця для батьків - розкладні крісла з персональним кошиком для постільної білизни. Це перша лікарня у всій Польщі, в якій батьки кожної дитини можуть залишатися стільки ж, скільки й маленький пацієнт. Вона ж перша, де їм не доводиться спати на підлозі, і куди не потрібно нести з собою навіть кухоль. Тут усім забезпечать.

У тих, хто дійсно хоче, все виходить

У лікарні 25 кухонь, обладнаних якісною побутовою технікою, і 20 салонів, тобто просторих кімнат для ігор і спілкування батьків з дітьми та волонтерами.

Останніх в лікарні дуже багато. Тому що два-три рази на тиждень тут проводяться заходи. А навіть просто для того, щоб зібрати на них дітей з усіх відділень на шести поверхах, потрібно багато додаткових рук. На щастя, тут безліч найсучасніших ліфтів для лікарів, пацієнтів і відвідувачів.

Більшість заходів проводяться на мінус першому поверсі. Це і прем'єрні покази мультфільмів, і музичні вистави, і демонстрація справжнісіньких птахів, і всілякі навчальні інтерактивні лекції. У цій лікарні впевнені, що навіть найсерйозніша хвороба не повинна перешкодити розвитку і навчанню дитини.

Волонтери готують не тільки високоякісні афіші та запрошення на кожну таку акцію, а й справжні дипломи, і сертифікати для дітей про відвідування того чи іншого уроку. Потім дитина повертається з ними в школу або садок, і їй теж є що показати одноліткам і вчителям.

Одного разу в лікарні відбувся навіть джазовий концерт. Це, правда, більше для батьків.

З ними, насправді, не все так просто. Вони, трапляється, забувають, що є тільки гостями в дитячому медичному закладі, що лікарі і медсестри - це не обслуговуючий персонал. Тому їм про це тактовно, але твердо нагадують за допомогою стікерів, оголошень та плакатів на дверях кухонь або палат - дорослих закликають складати своє ліжко в палатах з 7 ранку до 7 вечора, залишати після себе чистою кухню і не зловживати електрикою, за яку платить лікарня. У деяких лікарнях Польщі за побут батьків беруть символічну плату. У цій лікарні все абсолютно безкоштовно. Включно з кавою і чаєм на кухнях.

Їх забезпечує фонд Рональда МакДональда, який дуже сильний в Польщі завдяки його директору Катаржині Новаковській. Саме завдяки йому лікарня настільки дружня до дітей та їх батьків.

Керівництво лікарні саме запросило відомий фонд стати партнером і своєрідним опікуном лікарні. А в Україні фондам чи не насильно доводиться приносити добро хворим дітям. Домагатися проведення заходів, допуску до дітей волонтерів, благодійників і преси кожен раз дуже складно, а про те, щоб прикрасити нудні лікарняні палати напередодні свят навіть мова не йде. У кращому випадку, попросять відремонтувати ординаторську для персоналу.

Фонд МакДональда займає в цій лікарні три кімнати. Це означає, що він не тільки забезпечує їх найдорожчою побутовою технікою, а ще й оплачує роботу трьох координаторів, які присутні там по 12 годин на добу без вихідних.

Перед відкриттям лікарні медичний персонал розробив внутрішні інструкції для першої в країні лікарні, де дитина і батьки офіційно разом. Їх зобов'язані вивчати і дотримуватися всі. Тому що це в інтересах дитини.

З тією ж метою тут намагаються м'яко, але наполегливо впливати на звички сімей. Варшавська дитяча лікарня забороняє пацієнтам користуватися електронними гаджетами. Персонал і волонтери наполягають, щоб час в лікарні дитина провела в спілкуванні з батьками, однолітками, за книгами або настільними іграми. А телевізор у лікарні встановлено тільки в приймальному відділенні швидкої допомоги - щоб не так нудно було в черзі. Правда, це скоріше розумний і ефективний розподіл дітей за ступенем терміновості надання допомоги.

У цій лікарні, як і в більшості європейських, не потрібно носити ніяких бахіл, халатів і масок. Зате потрібно постійно мити і дезінфікувати руки. Може тому, що горезвісні бахіли - це просто спосіб для лікарні заробити гроші, а чисті руки дійсно захищають від багатьох хвороб? При цьому в цій лікарні якимось чином панує неймовірна чистота. І не тільки візуальна. Про кількість інфекційних хвороб в наших лікарнях, куди не потрапляєш без халата, треба писати окремий блог.

Поляки втішають нас, що у них така лікарня поки що всього одна. Це правда, але щодо загального стану дитячої медицини вони скромничають.

Ще одна відома польська дитяча лікарня знаходиться в Кракові. Її вважають "неприпустимо старою" - їй 50. Тому ось уже кілька років її ремонтують і модернізують, не припиняючи роботи ні на хвилину. Так, тут немає спальних місць для батьків, зате є новітні операційні і вертолітний майданчик. Для дітей, а не для президента.

Ця історія здалася мені важливою з двох причин. По-перше, вона переконливо свідчить про те, що мрії стають реальністю. І не десь там за океаном, а зовсім поруч. А по-друге, наводить на сумні висновки про те, що у тих, хто дійсно хоче, все виходить. Значить, в нашій країні немає волі до того, щоб така лікарня, хоча б одна, з'явилася.

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – щопонеділка

Кінопошук з Фоззі – щочетверга

Діловий тиждень з Сергієм Фурсою – щоп’ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.