Вийшли з коми. Як Миколаїв відвоювали у регіоналів

10 коментувати
Вийшли з коми. Як Миколаїв відвоювали у регіоналів
Як фінальний етап виборів мерів у великих містах змінив баланс політичних сил і приніс перемогу несподіваним кандидатам

У Миколаєві я жила п'ять років, поки вчилася в університеті. Завжди здавалося, що у міста великий суспільний потенціал. Там активна молодь, відчувається енергія. Тільки на результатах місцевих виборів це чомусь не позначалося. Наприклад, в 2010‑му дві третини місць у міській раді отримали "регіонали".

Звичайно, кожне місто самостійно вирішує, з якою владою йому жити. Але Миколаїв в цьому сенсі завжди вирішував однаково. Останні десять років його політичне життя майже не змінювалося. До того часу, поки у другий тур виборів мера разом з представником Опозиційного блоку Ігорем Дятловим не вийшов кандидат від партії Самопоміч. Яке ж було моє здивування, коли я дізналася, хто балотується від Самопоміч! Гей, так це ж сисадмін з нашого університету! Згадався усміхнений студент-комп'ютерник, який грав у рок-групі. Про подальшу долю Олександра Сенкевича після закінчення вузу (створив і очолив успішну IT-компанію, а також балотувався на виборах мера Миколаєва ще в 2014 році), я нічого не знала.

Втім, коли вирушила в Миколаїв висвітлювати виборчу гонку, мене цікавили не кар'єрні успіхи одного з кандидатів. Хотілося дізнатися, що жителі думають про вибори та чи залишається Миколаїв "вотчиною регіоналів" — ярлик, від якого місто не могло позбутися довгі роки.

Спочатку вразила апатія миколаївців. Ми ходили з фотографом по дворах, і більшість людей, яких зустрічали, говорили, що не підуть на вибори, пояснюючи тим, що за них все вирішили, і вибори нічого не змінять. Але з наближенням другого туру ситуація змінювалася з кожним днем. Можливо, люди побачили, наскільки були нерівні умови конкуренції між кандидатами.

По всьому місту висіли білборди з портретом Дятлова, його газета доставлялася майже в кожну квартиру, а сам кандидат став завсідником телеканалу Інтер. Опозиційний блок впевнено мчав до своєї перемоги. У Сенкевича ж не було великих сум на кампанію. Але до нього потягнулися волонтери, які записувалися в комісії, роздавали листівки. Студенти виходили на вулиці з саморобними плакатами: "Миколаїв, прокинься, йди на вибори!" Дрібний та середній бізнес безкоштовно друкував банери, листівки і газети.

Думчев у Києві та Дятлов в Миколаєві заліпили своїми обличчями всі вулиці, але це не допомогло їм виграти

Соцмережі і сарафанне радіо перемогли на миколаївських виборах телерекламу і білборди. І для міста подібний досвід — перший. Сенкевич набрав в три рази більше, ніж у першому турі, і обійшов свого конкурента на 17 тис. голосів.

Зараз багато хто намагається виставити приватну перемогу Сенкевича як грандіозну загальну перемогу Самопомочі на півдні країни. Але це не так. Це взагалі історія не про Самопоміч. Це не партійна перемога, а громадська. У Сенкевичі люди побачили менше зло і надію.

У Миколаєві кандидат від Опозиційного блоку допустив ті ж помилки, що і Віктор Янукович під час Майдану. Він просто не відчув настроїв суспільства.

Втім, їх погано почуває зараз і нинішня влада. Це показали вибори вже в іншому місці — Кривому Розі, де у другий тур вийшли багаторічний куратор міста Юрій Вілкул та кандидат від Самопоміч Юрій Милобог. Вчений-орнітолог і бізнесмен Милобог зумів набрати майже стільки ж, а може, й більше голосів, ніж Вілкул-старший (його син Олександр Вілкул, екс-регіонал та один з лідерів Оппоблоку, в свою чергу програв на виборах мера Дніпропетровська представнику УКРОП Борису Філатову). Такого не очікував ніхто.

Отже, Кривий Ріг втомився від "господаря" міста і хоче змін та реформ. Хіба хтось ще недавно міг собі уявити, що городяни вийдуть на вулиці і будуть кричати: "Вілкул — геть"?

Незважаючи на заяву спостерігачів про порушення на виборах і спробу добитися перерахунку голосів, БПП, "Батьківщина" і Радикальна партія Ляшка забезпечили кворум для відкриття першої сесії міськради, на якій Вілкула-старшого визнали мером. Це той випадок, коли зазвичай кажуть — "не забудемо і не пробачимо". І хоча активісти все ще домагаються перерахунку голосів, при будь-якому результаті виборів виборці будуть пам'ятати, хто, з ким і про що домовився. Такі договорняки, а також прийом у свої ряди колишніх регіоналів, відвернули людей від партій влади у багатьох областях.

Але що, безумовно, добре: Сенкевич і Милобог змогли поборотися за перемогу лише завдяки тому, що вибори у великих містах вперше проходили в два тури. Що б не говорили експерти про низьку явку, другий тур — це шанс для громадянського суспільства. Крім того, місцеві вибори показали, що гроші не завжди є визначальним чинником. Сергій Думчев у Києві та Ігор Дятлов в Миколаєві заліпили своїми обличчями всі вулиці, але це не допомогло їм виграти.

Україна змінюється. І потрібно бути дуже дурним політиком, щоб цього не розуміти.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.